Najlepsze rośliny w łazience - krótki poradnik

W zabieganych czasach niezwykle ważne jest, by każdy z nas posiadał osobistą przestrzeń, w której może zrzucić z siebie stres dnia codziennego. Dlatego w każdym domu i mieszkaniu warto stworzyć strefę czystego relaksu. Miejsce, do którego wchodzimy, zamykamy drzwi i zostawiamy za nimi wszelkie problemy. Rolę takiego miejsca z powodzeniem może pełnić łazienka. Jeśli poważnie myślimy o przekształceniu jej w salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia, warto umieścić rośliny w łazience.

Dlaczego warto umieścić rośliny w łazience?

Zieleń koi nasze skołatane nerwy, daje odpoczynek zmęczonym oczom, codziennie narażonym na ostre światło bijące z wszechobecnych ekranów. Nie bez powodu mawia się, że gdyby ludzie wciąż umieli przytulać się do drzew, psychologowie byliby niepotrzebni. Co prawda trudno wyobrazić sobie drzewo w łazience, jednak możemy bez problemu stworzyć namiastkę tropikalnej dżungli także w warunkach domowych. Badania jasno wskazują, że ludzie, którzy mają codzienny kontakt z naturą są mniej podatni na depresje, nerwice i będący ich przyczyną stres. Dodatkowo - dbanie o roślinność uczy cierpliwości, empatii i wyrabia w dbającym wewnętrzny spokój. Chwile kontaktu z ziemią, liśćmi i kwiatami są chwilami absolutnego, wewnętrznego spokoju, bliskiego medytacji. Stwarzają więc bezpieczny azyl naszemu bombardowanemu przez bodźce w ciągu dnia umysłowi.

Rośliny mają niezwykłą zdolność filtrowania i oczyszczania powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują. A jak wiadomo dotleniony mózg to mózg bardziej produktywny. Paradoksalnie może się więc okazać, że jeśli wprowadzimy do łazienki kilka roślin, odpowiednio o nie zadbamy i pozwolimy sobie na chwile relaksu w ich otoczeniu - wpłynie to pozytywnie na wszelkie dziedziny naszego życia.

Rośliny w industrialnej łazience

Gatunki roślin do wilgotnych pomieszczeń

Jak zaaranżować rośliny w łazience?

W łazience najlepiej sprawdzą się rośliny lubiące wysoką wilgotność. Wspaniale będą się tu chować wszelkie gatunki tropikalne. Musimy jednak pamiętać o dostosowaniu rośliny do przyjętej stylistyki wystroju tak, by nie zaburzała ona ogólnej kompozycji.

 

W łazienkach w stylu glamour, pokrytych marmurami i pełnych błyszczących, odbijających światło powierzchni pięknie wyglądają storczyki. Storczyk jest kwiatem, którego naturalnym miejscem występowania są pełne wilgoci lasy równikowe. Ze względu na swą wysoką odporność rozwinęły się jednak w każdym klimacie - nie spotkamy ich jedynie na Antarktydzie. Nie przepadają również za wystawianiem na bezpośrednie działanie światła słonecznego, więc idealnie nadadzą się nawet do łazienki bez okna. Trzeba przy tym pamiętać, że niechęć do zbytniej ekspozycji na słońce nie oznacza, że kwiaty te w ogóle go nie potrzebują. Jest ono niezbędne do przeprowadzenia przez nie fotosyntezy, czyli procesu wytwarzania glukozy, którą się odżywiają. Problem ten można łatwo rozwiązać wymieniając okresowo kwiaty w łazience. Możemy posiadać dwa komplety roślin, z których część przebywa zawsze w pomieszczeniu z oknem, a część w łazience.

 

Do wszechobecnego w stylu rustykalnym drewna przepięknie będą pasować ciepłolubne paprocie. Próby wyhodowania tych imponujących roślin w pokojach często kończą się fiaskiem, jest tam bowiem zbyt jasno i zdecydowanie za sucho. Paproć w takim środowisku zupełnie się nie odnajduje, więdnie i schnie w zastraszającym tempie. Zmiana miejsca na wilgotną i ciepłą łazienkę daje jej idealne warunki, by odżyła. Jeśli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nadwątlonych paproci, zanim skażemy je na wygnanie przestawmy ją do łazienki. Być może nawet zakwitnie - choć jak wiemy z legend, do kwiatu paproci należy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

 

W ostatnich latach projektanci zaczęli wprowadzać do pomieszczeń łazienkowych także trawy. Niezależnie, czy będzie to niewielka doniczka wysiana równo ściętą zieloną trawką, czy ogromna kompozycja, stanowiąca główny element dekoracyjny pomieszczenia - trawa wygląda bosko w łazience niemal każdego typu. Przywodzi na myśl beztroskie chwile spędzone na łące i rozleniwia nas od samego patrzenia. Jednocześnie nie jest bynajmniej trudna w utrzymaniu, wystarczy podlać ją co dwa dni, by długo cieszyła nas soczystą, zieloną barwą z palety kolorów dojrzałej wiosny.

 

Najciekawszym zielonym motywem ozdobnym okazuje się jednak mech. Bez problemu ozdobimy nim również pionowe powierzchnie. Wspaniale wygląda zasadzony w heksagonalnych pojemnikach, których możemy potem użyć do aranżacji pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie mchu w specjalnym panelu, który wstawimy między płytki zamiast dekoru. Mech może też zawisnąć na ścianie w formie oprawionego w gustowne ramy obrazu. Warto wspomnieć, że chrobotek reniferowy, będący gatunkiem mchu najczęściej wykorzystywanym w aranżacji łazienek, nie potrzebuje nawet podlewania - sam pobiera wodę z powietrza. Dodatkowo brak dostępu do światła sprawia, że nie rozrasta się on i utrzymuje w takim stanie, w jakim zaaranżowaliśmy kompozycję przez długie lata. Nie musimy więc martwić się o przycinanie go. Raz powieszony zadba o siebie sam.

Ojciec z niemowlakiem w łazience z roślinami

Jak zaaranżować rośliny w łazience?

Planując wystrój łazienki wiele czasu poświęcamy na wybór takich dodatków, jak pojemniki, torby i kosze na pranie. Rośliny natomiast wstawiamy tu w czymkolwiek, bowiem to one zwracają naszą główną uwagę. Pojemnik, w którym się znajduje ma według nas pełnić funkcję czysto użytkową. Nieprawda - doniczka dla rośliny jest tym, czym rama dla obrazu. Ma stanowić idealne tło dla elementu eksponowanego i należy wybierać go ze szczególną starannością.

 

Osłonkę doniczki mogą stanowić wszelkiego rodzaju kosze wiklinowe (oczywiście odpowiednio zaimpregnowane, by były odporne na panującą w łazience wilgoć) lub osłonki dedykowane. Jednak najlepszym pomysłem szczególnie w niewielkiej łazience jest wielofunkcyjność.

 

Czy pomyślałeś kiedykolwiek o tym, by wstawić kwiaty w pospolite miski łazienkowe? Zwykle element ten, choć niezbędny, wstydliwie chowamy po kątach. Tymczasem najciemniej jest pod latarnią. Jeśli dobierzesz miskę, która wyróżniać się będzie ciekawą stylistyką przy zachowaniu pełnej funkcjonalności, nie tylko oszczędzisz miejsce, ale i zyskasz ciekawy element aranżacyjny. Dobrym przykładem gustownie zaprojektowanego pojemnika tego rodzaju jest popularna miska łazienkowa BOTTICHELLI, dostępna w wielu modnych kolorach i kilku rozmiarach. Na co dzień może ona posłużyć jako osłona na kwiaty, w razie potrzeby szybko przemieniając się w pojemnik na pranie, czy też modny kosz na kosmetyki.

 

Inną ciekawą ideą jest wykorzystanie na rośliny standardowej półki na przyprawy. Zawieszona obok szafki z kosmetykami nada pomieszczeniu przytulnego charakteru, szczególnie, jeśli w skośnie położonych pojemniczkach umieścimy rośliny o długich, zwisających liściach.

 

Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy - wprowadzenie do łazienki roślin jest zbawienne dla naszego zdrowia i psychiki. Zdecydowanie warto więc o tym pomyśleć, gdy decydujemy się na zmianę aranżacji.