Minimalizm w salonie - którą lampę wybrać?

Jeśli zależy Ci na stworzeniu nowoczesnego, uporządkowanego i wyjątkowego wnętrza z pewnością przypadnie Ci do gustu styl minimalistyczny. Charakteryzuje się on wykorzystaniem prostych form, wszechobecną geometrią i stonowaną kolorystyką. W takim salonie najważniejszym elementem może stać się oświetlenie dekoracyjne.

Piękne w swej prostocie

W minimalizmie więcej znaczy mniej. Ascetyzm w aranżacji nie oznacza jednak, że nasz salon musi wyglądać ubogo, wręcz przeciwnie takie pomieszczenia są często bardzo luksusowe i eleganckie. Wszystko zależy od jakości materiałów z jakich wykonane jest wyposażenie i dodatki. Minimalizm w salonie to prawdziwa sztuka tworzenia harmonijnej i uporządkowanej przestrzeni, w której można odpocząć od nadmiaru bodźców i przedmiotów, a świecące dekoracje mogą jeszcze podkreślić jego wyjątkowość. Oczywiście słowo "dekoracja" ma w tym przypadku zupełnie nowy wydźwięk i nie należy jej kojarzyć z bogato zdobionymi bibelotami.

Lampy utrzymane stylu minimalistycznym charakteryzują się prostą, surową linią. Najczęściej mają formę klosza w kształcie kuli lub kwadratu, który zamieszczony jest na smukłej, pozbawionej ozdób podstawie. Maksymalną prostotę podkreślają stonowane kolory (najczęściej czerń, biel, szarość lub metal), nieskomplikowana budowa i industrialny lub futurystyczny styl. Taka lampa z założenia ma spełniać swoją praktyczną funkcję, czyli oświetlać pomieszczenie lub jego fragment i być z pozoru niezauważalna. Przez to jednak, że zostanie zamontowana lub ustawiona w surowym i uporządkowanym miejscu, może stworzyć niepowtarzalny klimat i zachwycić swoją prostotą - smukłą nóżką, kubistycznym kształtem, perfekcją w wyczuciu proporcji, dyskretną nowoczesnością.

Prosty klosz czy minimalistyczny plafon lub kinkiet to nawiązanie do modernizmu, który zapanował we wnętrzach na początku XX wieku. W wersji nowoczesnej wzbogacony został o elementy przywołujące styl industrialny, czy znany szeroko - skandynawski. Błędem jest jednak stwierdzenie, że takie mieszkania są zimne, surowe i pozbawione klimatu. Umiejętne wykorzystanie światła, zbliżonego w barwie do naturalnego, może i z takiego wnętrza uczynić miejsce odpoczynku i spotkań z bliskimi.

Wnętrze salonu z dużą lampą i stylową kanapą

Spokojna aranżacja

Minimalizm w salonie wymaga zwrócenia uwagi na szczegóły i starannej selekcji tylko najbardziej potrzebnych elementów. Wszystkie inne dodatki czy przedmioty muszą zostać ukryte w szafach, tak by nie zaburzyć atmosfery harmonii i wyciszenia. Nie oznacza to wcale, że takie wnętrza dysponują miejscem na tylko jedno źródło oświetlenia. Wręcz przeciwnie - lampy podłogowe czy lampy stołowe ustawione na stole czy szafkach, także doskonale wpiszą się w taką przestrzeń. Nie można zapominać, że styl minimalistyczny jest bardzo mocno ukierunkowany na funkcjonalność. Takie mieszkania mają być proste w utrzymaniu porządku oraz zapewniać wysoki komfort użytkowania w zależności od potrzeb czy sytuacji. To znaczy, że innego oświetlenia będzie wymagać uroczysta, rodzinna kolacja, a innego spokojny wieczór z książką. Chodzi tylko o to, aby świecące dekoracje utrzymane były w tej samej, spokojnej tonacji.

W minimalizmie prostota rozwiązań cieszy i zachwyca. Czasem takie lampy stojące czy wiszące są zupełnie pozbawione kloszy, ale ich jakość wykonania nie przywołuje na myśl uszkodzonego czy wybrakowanego przedmiotu, tylko dzieło sztuki. Bardzo dobrze sprawdzą się również proste, skandynawskie plafony, czarne lub białe kinkiety, które pamiętamy z poprzedniej epoki, czy subtelne światełka w delikatnej oprawie wpuszczone w sufit. Jak widać pole do popisu jest bardzo duże i nawet na spokojną aranżację mogą się złożyć przeróżne elementy dekoracyjne, które nie będą stanowić konkurencji dla pozostałych akcesoriów i przedmiotów.

Jakość, a nie ilość

Urządzanie prostego, minimalistycznego salonu nie należy do spraw łatwych ani szybkich. Tutaj każdy nieprzemyślany element może zaprzepaścić cały końcowy efekt, dlatego zwłaszcza przy wyborze dodatków (np. lamp) trzeba wykazać się dużą cierpliwością i wrażliwością na szczegóły. Można w tym celu poprosić o pomoc doświadczonego dekoratora wnętrz, ale jeżeli minimalizm w salonie jest Twoim osobistym marzeniem, to z pewnością będziesz w stanie samodzielnie wybrać najlepsze rozwiązania. Świecące dekoracje wykonane w określonym stylu to jeden z najprostszych sposobów na nadanie odpowiedniego charakteru wnętrzom. Ważne, aby dobierać je starannie, bez pośpiechu oraz zwracać uwagę na jakość wykonania.

Lampy utrzymane w stylu minimalistycznym nie muszą być wcale tanie, więc czasem dla lepszego efektu warto dłużej przygotowywać się do każdego zakupu. Oszczędność w gromadzeniu przedmiotów, tak by zachować jak najwięcej przestrzeni dla siebie, jest głównym wyznacznikiem minimalistycznego stylu, w którym liczy się komfort, porządek, nowoczesność i maksymalna prostota z pozoru nie rzucająca się w oczy. Ale tylko z pozoru, bo minimalizm w salonie na pewno zwróci uwagę każdego, kto tylko ma poczucie smaku i ceni sobie spokojną, klasyczną elegancję.