Miejsce w łazience - wieszaki, pojemniki i haczyki

Odpowiednia aranżacja wnętrza łazienkowego zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni do zagospodarowania, którą dysponujemy. W większych pomieszczeniach można swobodnie rozstawiać poszczególne elementy wyposażenia i pozwolić sobie na nieco więcej ekstrawagancji a nawet urozmaicenia w doborze poszczególnych szaf, szafek, półek oraz ozdób. Mniejsze wnętrza łazienkowe zwykle wymagają więcej kreatywności i pomysłowości podczas ich urządzania.

Porządek i segregacja

Dobra organizacja miejsca w łazience znacznie ułatwi i usprawni przyszłe z niej korzystanie. Bałagan - jak powszechnie wiadomo wprowadza niepokój, nasila stany napięcia, uniemożliwia koncentrację oraz osiągnięcie stanu odprężenia czy relaksu. Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu w ciągu doby. Czasami relaksujemy się tam podczas kąpieli i drobnych zabiegów upiększająco - pielęgnacyjnych. Innym razem musimy załatwić swoje potrzeby szybko i sprawnie, bez konieczności poszukiwania potrzebnych w danej chwili przyrządów, czy też kosmetyków. Dlatego tak istotne jest uporządkowanie kosmetyków oraz akcesoriów najlepiej zgodnie z ich przeznaczeniem, w wyznaczonych do tego stale miejscach. Segregacja poszczególnych przedmiotów bardzo ułatwia szybkie i wygodne odnalezienie ich i skorzystanie z nich. Osobno powinniśmy umieścić kosmetyki służące do codziennej podstawowej toalety, osobno dodatki, z których korzystamy sporadycznie lub z nieco mniejszą częstotliwością. Nie należy też łączyć preparatów służących do pielęgnacji ciała w jednym pojemniku z kosmetykami służącymi do makijażu. Ład i porządek nie tylko usprawnia sam proces korzystania z danego miejsca i przedmiotów w nim obecnych. Daje też poczucie komfortu i wewnętrzny spokój który jest tak ważny dla utrzymania emocjonalnej równowagi.

Ręczniki oraz akcesoria do kąpieli poukładane

Przydatny organizer łazienkowy

Organizer jak sama nazwa wskazuje to pojemnik z przegródkami umożliwiający tematyczny podział poszczególnych kosmetyków, chemii łazienkowej i gadżetów. Może on przyjmować różne formy. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór tego typu produktów. Są to organizery wiszące, które można zawiesić na przykład na drzwiach, wnętrza szafek podzielone przegródkami, wersje mobilne, czy wolno stojące. Wybór zależy oczywiście od preferencji użytkownika i możliwości powierzchniowych wnętrza.

organizer łazienkowy SPA

Wybór mebli łazienkowych

W zależności od indywidualnych upodobań - możliwości doboru mebli łazienkowych jest sporo. Niektórzy spośród nas gustują w zamkniętych, zasłoniętych szafkach, których zawartość pozostaje za zamkniętymi czy zasuniętymi drzwiczkami. Takie rozwiązanie jest bardziej schludne, nie rozpraszamy się widokiem porozkładanych w zasięgu naszego wzroku przedmiotów. Inni z kolei preferują regały otwarte, na nich koszyki, pudełka dopasowane pod względem wielkości. Te jednak wystawione na działanie kurzu wymagają częstego sprzątania. Dobrym rozwiązaniem jest też rozsuwana szafa łazienkowa, w której schować można nie tylko drobne przedmioty, ale również większe gabaryty jak chociażby sprzęt łazienkowy: pralkę, suszarkę bębnową, odkurzacz. W mniejszych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem są tzw. ukryte szafki, wmontowane w ścianę, które po otwarciu mogą służyć również jako blat. Pozwalają one zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca. Podobnie szafki wmontowane w wannę - te również idealnie spełnią swoją rolę ukrywając we wnętrzach liczne i potrzebne przedmioty oraz kosmetyki. Takie rozwiązania zapobiegają powstawaniu rozgardiaszu czy wręcz bałaganu. Jeżeli zależy nam na jak największej oszczędności miejsca, warto zastosować rozwiązanie w postaci szafki z lustrem w drzwiczkach. Natomiast szafka pod umywalkę powinna być dopasowana pod względem wielkości i wykonana z materiału odpornego na wilgoć. Jest ona dobrym miejscem na różnego rodzaju proszki, płyny oraz detergenty. Nie należy tez zapominać o właściwym doborze materiału, z jakiego meble zostaną wykonane. Chodzi tu oczywiście o odporność na wilgoć oraz zamoczenie, których nie unikniemy w łazience. Liczy się powłoka ochraniająca cały mebel przed szkodliwymi czynnikami, jak również wystarczająca odległość szafki od ściany, aby para wodna skraplała się poza nią, nie natomiast wewnątrz.

Modna biała łazienka z białymi meblami łazienkowymi

Pułki i tablice magnetyczne

Różnej wielkości pułki zawieszane na ścianach lub drzwiach w łazience - mogą być wkręcane, umieszczane na specjalnych wysięgnikach lub przymocowane przy użyciu przyssawek. W zależności od ich pojemności można umieścić w nich przeróżne akcesoria i przybory toaletowe. Aby nie rzucały się w oczy można umieścić je na przykład nad drzwiami. Półki są często miejscem dla elementów dekoracyjnych, jeżeli użytkownik ma ochotę upiększyć za ich pomocą łazienkę. Popularnością cieszą się także tablice magnetyczne, do których przyczepiać można metalowe pojemniki i magnesy na drzwiczki od szafek do przymocowywania na przykład spinek do włosów, pincetek, pilniczków, grzebieni.

modna nowoczesna łazienka w ciemnych kolorach

Funkcjonalne dodatki

Przy organizowaniu miejsca w łazience bardzo często istotną rolę odegrają wieszaki i haczyki, umieszczane na meblach, kabinie prysznicowej, czy drzwiach. Zajmują mało miejsca, występują w przeróżnych kształtach, również w wersjach samoprzylepnych bez konieczności wiercenia. Są bardzo użytkowe, można powiesić na nich na przykład szlafrok, ręcznik, przymocować inne gadżety typu mydelniczka, stojaczek na drobne akcesoria. Wersje przyklejane można swobodnie przemieszczać. W większych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się stojący wieszak na ręczniki lub zamykany pojemnik z pokrywą. Nie trzeba go przymocowywać, a dobór pod względem estetyki oraz materiału z jakiego został wykonany zależy od indywidualnych preferencji. Ofert na rynku nie brakuje, bogactwo wzorów i kształtów pozwala na dużą swobodę działania. Do akcesoriów wolnostojących należy również stojak na papier toaletowy, Rozwiązanie to jest korzystne ze względu na jego mobilność - stojak taki swobodnie przesuwamy podczas sprzątania. Można zastosować wariant dwa w jednym i połączyć stojak z miejscem na szczotkę do WC. Niejednokrotnie na stojaku jest miejsce dla większej ilości rolek, wtedy mamy pewność że raczej nie zabraknie tego jakże pożądanego w zasięgu toalety asortymentu. Wszelkie dodatki dobierane są nie tylko pod kątem estetyki, ale przede wszystkim liczy się tu dbałość o funkcjonalność. Wiadomo, że wystrój to bardzo ważne aspekt, najważniejsza jest jednak jak największa użytkowość. To od niej w głównej mierze zależy, czy w w naszej łazience będziemy czuć się komfortowo i czy spełni ona nasze oczekiwania.