Małe biuro w domu. Aranżacje do komfortowej pracy

Jak urządzić małe biuro domu? W dobie popularyzacji pracy zdalnej to pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Szukanie optymalnych rozwiązań może być tutaj związane m.in. z małą ilością miejsca, koniecznością dostosowania biura pod względem stylu do reszty mieszkania czy po prostu z ogromem możliwości, co wiele osób zwyczajnie przerasta. W naszym artykule znajdziesz inspiracje na to, jak zaaranżować małe biuro.

Aranżacja małego biura w domu. Podstawowe zasady

Pracujesz w domu okazjonalnie, czy na pełen etat? Niezależnie od tego, jak brzmi twoja odpowiedź, biuro musi być ergonomiczne, a więc urządzone w taki sposób, aby zapewnić ci optymalne warunki do pracy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko rozwoju chorób zawodowych czy schorzeń związanych np. z niedostatkiem światła, czy z nieprawidłową pozycją przyjmowaną przy biurku. Potrzebne będą m.in.:

  • biurko, na którym zmieścisz komputer lub akcesoria potrzebne do pracy,
  • dodatkowe oświetlenie przestrzeni roboczej,
  • krzesło biurowe z możliwością regulacji wysokości i podłokietnikami,
  • podnóżek odciążający nogi, gdy zbyt długo siedzisz. 
Podpis: Na zdjęciu widać krzesło z podłokietnikami, stabilne biurko z przestrzenią na różne akcesoria oraz dodatkowe oświetlenie w postaci lampki biurowej.

Małe biuro bardzo łatwo jest „zagracić”, dlatego dobra organizacja biurka to podstawa, aby zachować porządek w dokumentach i akcesoriach wykorzystywanych w codziennej pracy. To także dobry sposób na uporządkowanie myśli, ponieważ wykonywanie obowiązków zawodowych w chaosie bywa bardzo ciężkie i mało produktywne. A teraz przejdźmy do praktyki, a więc do inspiracji aranżacyjnych

Masz małe biuro w domu? Zadbaj o wielofunkcyjność mebli

Jeżeli masz małą przestrzeń na biuro w domu, musisz zadbać o to, aby każdy z mebli był możliwie jak najbardziej funkcjonalny. Wybieraj zatem biurka z szufladami lub półkami, gdzie znajdziesz miejsce na dokumenty, akcesoria biurowe czy urządzenia takie jak drukarka z funkcją skanera. Upewnij się także, że ma odpowiednią wysokość – praca przy nim musi być wygodna. Możesz także zainwestować w biurka regulowane mechaniczne, które umożliwiają m.in. korzystanie z komputera w pozycji stojącej.

Podpis: W tym domowym biurze doskonale i stylowo wykorzystano miejsce na ścianach, co pozwala na zachowanie porządku w głównej przestrzeni pracy.

Jeżeli korzystasz z wielu małych akcesoriów, takich jak spinacze, karteczki do notatek czy zakreślacze, kup organizery biurowe. Dzięki nim wszystko będzie uporządkowane i zajmie niewiele cennej przestrzeni. Jeżeli biurko ustawisz przy ścianie, możesz nad nim zamontować półki czy dodatkowe oświetlenie, dzięki czemu zaoszczędzisz jeszcze więcej miejsca.

Jak urządzić małe biuro w domu? Wydziel przestrzeń do pracy w salonie

Kiedy nie jesteś w stanie zagospodarować oddzielnego pomieszczenia na biuro w domu, wydziel fragment przestrzeni w salonie i zoptymalizuj ją zgodnie z zasadami wymienionymi powyżej. W tej sytuacji bardzo ważne będzie też jednak dopasowanie kącika do głównej aranżacji pokoju wypoczynkowego. Dlatego zwróć uwagę na:

  • kolorystykę salonu – jeżeli twój salon urządzony jest w neutralnej kolorystyce, a więc dominują w nim beże, szarości czy biel, masz szczęście. Do takich kolorów pasują bowiem zarówno delikatne, jak i żywe barwy, które wkomponują się w aranżację lub przełamią ją, podkręcając charakter wnętrza,
  • dominujący materiał – wybierz biurko, które będzie pasować do reszty aranżacji pod kątem wykorzystanych materiałów. Jeżeli stolik kawowy w salonie jest w całości zrobiony z drewna, to i taka powinna być twoja przestrzeń robocza, ale kiedy drewniany blat opiera się na metalowych nogach, poszukaj biurka w stylu industrialnym,
  • stylistykę wnętrza – w przypadku, gdy twój salon jest urządzony w określonym stylu wnętrzarskim, problem przestrzeni biurowej rozwiązuje się sam. Wybierz meble boho, skandynawskie czy nowoczesne, takie, które uzupełnią aranżację.
Podpis: W tym przypadku biuro w domu zostało zaaranżowane zgodnie ze stylem pomieszczenia, a także z zachowaniem podstawowych zasad ergonomii.

Mini biuro w domu. Jak oddzielić przestrzeń pracy od strefy relaksu?

Kolejnym wyzwaniem, przed którym stają osoby pracujące w domu, jest oddzielenie strefy pracy od strefy wypoczynku. To szczególnie kłopotliwe, gdy mieszkamy z rodziną lub współlokatorami. Czy można zastosować interesujące rozwiązania aranżacyjne, które pomogą „odciąć się” od niechcianych bodźców?

Oczywiście! A z pomocą przychodzą tutaj dekoracyjne parawany. Rozkładając parawan, dajesz innym znać, że jesteś w pracy i nie należy ci przeszkadzać. Potem możesz go złożyć i schować do szafy. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale też dość charakterystyczne, dlatego nie będzie pasować do wszystkich wnętrz.

Jeszcze ciekawszym pomysłem aranżacyjnym jest wykorzystanie dużego regału z książkami jako ścianki działowej. Książki stłumią dźwięki dochodzące z salonu, ale jednocześnie nie odetną całkowicie małej przestrzeni od reszty mieszkania, przez co unikniesz poczucia klaustrofobicznego zamknięcia. Co więcej, taki mebel możesz dobrać do stylistyki wnętrza, dzięki czemu nie zaburzysz harmonii całej koncepcji. I wreszcie, otoczenie książek dobrze wpływa na skupienie.