Mała kuchnia - jak ją funkcjonalnie zaaranżować?

Kuchnia o niewielkim metrażu to dość często spotykane zjawisko w blokach mieszkalnych. Nie jest to jednak koniec świata, ponieważ można zaprojektować ją tak, aby było to miejsce stylowe i cieszące oko, a jednocześnie korzystanie z niej przebiegało z zachowaniem pełnego komfortu. Zaaranżowanie małej kuchni w taki sposób może wydawać się czynnością, która będzie wymagać od nas niemałej gimnastyki umysłu, jednak zważając na kluczowe aspekty, jakimi należy się przy tym kierować, szybko okaże się, że to nic trudnego. Dobra organizacja i kierowanie się przede wszystkim funkcjonalnością podczas dobierania akcesoriów pomoże nam w takim zagospodarowaniu kuchennej przestrzeni, aby mieć pewność, że nie marnujemy nawet centymetra.

Aranżacja małej kuchni

Liczne inspiracje tworzenia małej kuchni w taki sposób, aby ją optycznie powiększyć to dowód na to, że nawet najmniejsza przestrzeń może być bardzo dobrze wykorzystana. Urządzając kuchnię w jasnej tonacji, dodamy jej nieco optycznej przestronności. W tym celu sprawdzi się także zastosowanie płyt o wysokim połysku, na przykład na jednej ze ścian, na blacie, podłodze czy też jako całe umeblowanie.

Aranżacja małej, wąskiej kuchni w bloku wiąże się z przestrzeganiem pewnych wnętrzarskich zasad, takich jak odpowiedni dobór akcesoriów. Najlepiej postawić na te najbardziej niezbędne i funkcjonalne, zachowując tym samym umiar, w przeciwnym wypadku kuchnia może być przytłoczona i sprawiać wrażenie wiecznie nieposprzątanej. Przykładem akcesorium idealnego są szklane płyty ochronne, tóre kosztem niewielkiej ilości miejsca mogą spełniać się w wielu rolach, między innymi jako dodatkowy blat roboczy - bez obaw można położyć je na wyłączoną kuchenkę i kroić na niej wszelkie produkty.

Szklane płyty ochronne cechuje odporność na zarysowania, nie chłoną zapachów, łatwo utrzymać je w czystości i dostępne są w wielu stylowych wariantach, stanowiąc tym samym stylowy akcent dopasowany do każdej kuchni. Istnieją takie pomysły na modną małą kuchnię, że dopasowanie aranżacji do Twojego własnego, wybranego stylu z zachowaniem pełnego komfortu jej użytkowania mogą być na najwyższym poziomie. Wszystko zależy głównie od tego czy w planie jest remont generalny, czy drobne zmiany reorganizacyjne kuchni i to jest podstawowa kwestia, którą należy określić.

Niewielka kuchnia

Pomysły zagospodarowania małej kuchni

Wybierając praktyczne i funkcjonalne akcesoria, oszczędzimy sporo miejsca na kuchennym blacie, warto więc zastanowić się, co nam w tym pomoże. Sprytne, kompaktowe rozwiązania, takie jak narożna półka kuchenna pozwoli na pełne wykorzystanie kuchennego narożnika, którego przestrzeń zwykle jest marnowana. Półki dostępne są w wariantach dwu- oraz trzypoziomowych, ponadto cechuje je zróżnicowana stylistyka, więc z łatwością można dostosować je do własnych upodobań.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić nieco miejsca w szafce, to z pewnością sprawdzą się w tej kwestii akcesoria, które pomogą na trzymanie potrzebnych rzeczy kompaktowo, w poziomie na stojaku, np. zestaw filiżanek, komplet misek, czy też stojak na przyprawy. Dzięki temu zaoszczędzoną powierzchnię będzie można przeznaczyć innym niezbędnym rzeczom.

W celu zwolnienia miejsca na blacie warto przenieść niektóre akcesoria z blatu na ścianę, montując na niej półki, a zamiast stojaka na ręczniki papierowe wybrać uchwyt. Równie funkcjonalnym rozwiązaniem jest montaż koszy na owoce i warzywa na suficie, które poza oszczędnością przestrzeni będą także stanowić ciekawy akcent dekoracyjny kuchni.

Kuchnia aranżacja

Inspiracje na remont dla małej kuchni

Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku lub jej remont może z początku wydawać się dużym wyzwaniem, ale pamiętając o dwóch podstawowych zasadach, stworzymy przyjazną i komfortową w przygotowaniu posiłku przestrzeń. Wolnostojące sprzęty AGD pochłaniać będą więcej miejsca, dlatego najlepszym wyborem, również pod względem wizualnym, będzie umieszczenie ich w zabudowie kuchennej. Wykonaną na wymiar zabudowę z szafkami górnymi, najlepiej jest umieścić na jednej ścianie lub, w zależności od potencjału pomieszczenia, stworzyć z niej kształt litery L.

Warto także zastosować opcję składanych mebli, np. blatów jadalnych, na którym w razie potrzeby zyskamy miejsce, ale także posłuży nam w razie deficytu powierzchni blatu, co brzmi jak plan idealny do małej kuchni. Ważne jest także utrzymanie kuchni w jasnej tonacji, dzięki której wydawać się będzie ona bardziej czysta i przestronna. Skuteczne będzie w tym także wykończenie płytkami na wysoki połysk. Optymalne zagospodarowanie sprawi, że całe wnętrze będzie prezentować się niezwykle elegancko, a przestrzeń stanie się już czymś więcej niż tylko małą wąską kuchnią.

Inspiracje w doborze aranżacji, np. skandynawskiej, która będzie idealnym wyborem w przypadku małej kuchni można także zaczerpnąć od profesjonalisty, który z pewnością wyciągnie z danej przestrzeni, najwięcej ile się da. Stworzenie z niewielkiej kuchni komfortowego miejsca nie jest więc niemożliwe. Niezależnie od budżetu można wyposażyć się w akcesoria, które ułatwią codzienne funkcjonowanie, a kuchnia stanie się przyjazną przestrzenią.