Lustra boho modne sezonie wiosna/lato 2022 - przegląd najlepszych modeli

Boho to jeden z ulubionych trendów wnętrzarskich ostatnich sezonów. Sekret udanych aranżacji w tym stylu to odpowiedni dobór detali. W tym poradniku pomożemy Ci lustro boho, które będzie zwieńczeniem aranżacji.

Nazwa boho pochodzi prawdopodobnie od określenia środowiska artystycznego mianem bohemy. Pierwotne założenia boho zrodziły się w pracowniach malarzy i rzeźbiarzy, którzy ze względów ekonomicznych zamieszkiwali w swoich pracowniach. Jak nietrudno się domyślić w miejscach tych panował nieład, a ich wystrój był nieco przypadkowy. Oczywiście, jeśli działo się to w przestrzeni artysty, możemy mieć pewność, że wyposażenie pracowni składało się z pięknych i nietuzinkowych przedmiotów. Bardzo mocno zarysowała się tam fascynacja wschodem i klimatem orientalnym.

Dziś boho jest stylem eleganckim, romantycznym stylem w dość stonowanej kolorystyce. Rozpoznajemy go po tym, że we wnętrzach wykorzystywane są naturalne materiały i neutralne barwy. W ostatnich sezonach coraz więcej mebli i dodatków wykonanych z wikliny lub rattanu trafia do wnętrz. Do niedawna były one wykorzystywane wyłącznie na tarasach i w ogrodach, dziś wchodzą na salony. Jednym z charakterystycznych dodatków tego typu jest lustro boho. Sprawdźmy, jak wybrać lub, jeśli masz potrzebne umiejętności, jak zrobić lustro w stylu boho.

Czym charakteryzują się lustra boho?

Jednym z motywów przewodnich boho jest słońce. Jego doskonała forma i symboliczne znaczenie odgrywają ogromną rolę w tych eklektycznych aranżacjach. Do wyeksponowania go we wnętrzach wykorzystujemy właśnie lustra boho. Jak zapewne się domyślasz, są to lustra okrągłe oprawione w ozdobną ramę. Najczęściej jest ona wykonana z naturalnego materiału i imituje rozchodzące się wokół słońca promienie.

Średnica lustra nie jest zbyt duża, ze względu na fakt, że pierwsze skrzypce gra tutaj dekoracyjna rama. Zatem lustra boho nie służą jako zwierciadła do kontrolowania tego, jak wygląda cała sylwetka. Ich głównym przeznaczeniem jest bycie ozdobą wnętrza. Zwykle stanowią element kompozycji dekoracyjnej na ścianie w salonie. Świetnie prezentują się nad komodą w sypialni lub nowoczesną konsolą w holu.

Ostatnio w trendach - lustra rattanowe i lustro boho z trawy morskiej

Nawiązania do natury i trendów ekologicznych widoczne są praktycznie w każdej tendencji. W przypadku boho rattan, wiklina, trawa morska, juta i bawełna to podstawowe materiały do produkcji dekoracji i elementów wyposażenia wnętrza. Rattan kojarzy nam się bardziej z meblami ogrodowymi, ale jak już wspomnieliśmy wyżej, coraz śmielej wchodzi na salony.

Misternie plecione ramy doskonale wpisują się w eklektyczny styl boho. Wykorzystanie tego materiału sprawia, że możliwości stworzenia wyjątkowej dekoracji są niemal nieograniczone. Podobnie jak trawa morska, z której można wypleść naprawdę niebanalne ramy lustra. Warto pamiętać, że są to materiały naturalne więc w 100. procentach biodegradowalne. Takie dekoracje idealnie wpisują się w filozofię świadomego kupowania dekoracji.

Przegląd luster w stylu boho modnych w nadchodzących sezonach

Mamy dla Ciebie kilka inspiracji - wybraliśmy lustra, które doskonale wpisują się w klimat boho. Podpowiemy Ci gdzie je umieścić i z czym zestawić by robiły najlepsze wrażenie.

Zaczniemy od klasyki, czyli najbardziej wyrazistego motywu słońca. Pleciona rama układa się w promienie rozchodzące się dookoła tafli. Samo lustro nie jest duże, ale jego rama zajmuje sporo miejsca. Możesz zdecydować się na jedno, ale dostępne są również zestawy luster boho do wykonania kompozycji dekoracyjnej na ścianę. Naturalnym wyborem jest zwykle niebarwiony rattan, ale dostępne są również lustra boho w białych i czarnych ramach.

zestaw luster boho

Lustro boho może mieć ramę przypominającą nieco główkę kwiatu. Rattan uplecione w płatki tworzy łagodniejszą formę niż rozchodzące się na boki promienie. Różnica jest niewielka, ale za to rozszerzamy naturalne konotacje również o motyw kwiatowy.

Inną propozycją jest rama wykonana z przyciętych równo plastrów drewna. Styl jest ten sam, za to forma bardziej nieoczywista. Takie lustra doskonale sprawdzają się we wnętrzach rustykalnych. Jeśli szukasz modelu niebanalnego - to będzie strzał w dziesiątkę. Taka rama pozwala wykonać lustro boho duże, które można z powodzeniem powiesić na ścianie w przedpokoju. Zwróć uwagę na jego uniwersalny styl - będzie pasować nie tylko do romantycznych aranżacji, ale również do rustykalnego loftu.

lustra boho drewno

Czasem chcemy umieścić we wnętrzu mocny akcent dekoracyjny. Lustro boho z trawy morskiej lub rafii to dobry wybór w takiej sytuacji. Jego rama tworzy przestrzenną strukturę, która odrobinę wymyka się standardom. Zdobi taflę i ładnie z nią kontrastuje - chłodne, gładkie szkło otoczone przez niezliczoną ilość drobnych włókien. Efektowne, ekologiczne i absolutnie niebanalne rozwiązanie do wnętrz.

Wśród luster boho znajdziesz również inne kształty - słońce to tylko podstawowy model. Lustra łapacze snów, efektowne łezki czy elipsy - one wszystkie doskonale mieszczą się w kanon aranżacji w tym stylu. Co więcej, korzystając z ogólnodostępnych materiałów możesz taką ramę wykonać sama lub ozdobić za pomocą dekoracyjnych piórek, koralików czy dodatków florystycznych.

lustro rafia