Łazienki z drewnem. Ponadczasowe pomysły aranżacyjne

Stylowa łazienka utrzymana w rustykalnym stylu z wyraźnymi elementami drewna.

Drewno jest materiałem uniwersalnym, które można wkomponować do każdej przestrzeni, aby nadać jej odrobinę naturalności, a także przełamać pewne schematy aranżacyjne, jednocześnie zachowując wygląd pomieszczenia w dobrym guście. Łazienki z drewnem wyglądają pięknie, ale musisz pamiętać, że w wilgotnych warunkach to tworzywo wymaga specjalnej troski, a więc regularnej impregnacji oraz dokładnego uszczelnienia. W artykule przedstawiamy kilka inspiracji na tego typu wnętrza.

Łazienka czarno-biała z drewnem w nowoczesnym stylu

Wkomponowanie drewna do czarno-białej łazienki nie będzie proste, ale jest możliwe. W takich aranżacjach dobrze prezentują się ciemne odcienie, np. dąb czy orzech, jednak te jaśniejsze, np. sosna, także znajdą swoje miejsce. Materiał możesz wykorzystać na jednej dużej przestrzeni. Pokryj nim: 

  • podłogę, 
  • ścianę, na której stoi muszla klozetowa,
  • blat pod zlew.

Wybieraj długie deski o ciekawych kształtach słojów. Drewniane dodatki w postaci akcesoriów łazienkowych nie sprawdzą się najlepiej w nowoczesnej aranżacji utrzymywanej w kolorach czerni i bieli, ponieważ nie przełamią jej, ani nie uzupełnią. W ten sposób bardzo łatwo jest natomiast stworzyć wrażenie chaosu, a wręcz zaśmiecenia.

Nowoczesna łazienka utrzymana w minimalistycznym, eleganckim stylu. Dominują w niej ciemne kolory – czarne i szare płytki na ścianach i podłodze tworzą spójne i stonowane tło

Podpis: Nowoczesna łazienka wcale nie musi być przepełniona sztucznymi materiałami. Drewniane fronty szafek doskonale komponują się z taką stylistyką.

Ciemna łazienka z drewnem. Inspiracje zaskakują mocnym charakterem

Ciemna łazienka z drewnem z pewnością nie spodoba się każdemu, ale ma w sobie coś takiego, co przyciąga licznych miłośników niepowtarzalnych aranżacji. W takich przestrzeniach najbardziej tajemniczy efekt daje drewno o chłodnej barwie (buk, orzech, dąb europejski) połączone z czernią lub grafitem, a słoje o nietypowych kształtach podkreślą unikatowy charakter pomieszczenia.

W ciemnej łazience z drewnem kluczową rolę odgrywa oświetlenie. Doskonały efekt dają przypodłogowe taśmy ledowe z żółtym jasnym światłem. Można je też montować pod szafkami, umywalką czy brodzikiem prysznica albo przy suficie. Poza tym konieczne jest zamontowanie jasnych lamp przy lustrze.

A jak wprowadzić drewno do ciemnej łazienki? Pięknie wyglądają pionowe panele ścienne za umywalką lub muszlą klozetową. Inny pomysł to wyeksponowanie wanny na drewnianym podeście lub obicie drewnem blatu pod umywalką. Niezależnie od tego, na jaką aranżację się zdecydujesz, pamiętaj, aby wybrać jeden kolor i nie mieszać go z innymi odcieniami.

Łazienka biała z drewnem w stylu skandynawskim

Styl skandynawski łączy w sobie jasne kolory i naturalne materiały. Łazienka biała z drewnem w takiej stylistyce będzie więc zupełnym przeciwieństwem aranżacji opisywanej w poprzednim akapicie, prezentuje się jednak równie zjawiskowo, bo wykorzystując drewno, można w prosty sposób przełamać monochromatyzm charakterystyczny dla polskich łazienek.

Do skandynawskiej przestrzeni łazienkowej wybierz jasne odcienie drewna, takie jak sosna, jesion, modrzew czy świerk. Możesz wybierać krótkie lub długie deski o delikatnych słojach. Stwórz na ścianie dodatkową fakturę, układając wąskie panele w romboidalne kształty albo opraw drewnem blat pod umywalką, wannę oraz podłogę. W wolnej przestrzeni zamontuj drewnianą półkę łazienkową i ustaw na niej doniczkę z bluszczem, aby podkreślić skandynawski charakter pomieszczenia.

elegancka kabina prysznicowa w jasnej łazience, wykończona marmurowymi płytkami w odcieniach bieli i szarości. Przezroczyste, szklane drzwi kabiny nadają wnętrzu lekkości i nowoczesnego wyglądu.

Podpis: Szafki z białymi drewnianymi frontami doskonale komponują się z przeszklonym prysznicem i bluszczem zwisającym spod sufitu.

Kolorowe łazienki z drewnem. To hit czy kit?

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest także połączenie drewna z wyrazistym kolorem oraz czernią lub bielą. To pomysł dla osób odważnych, które są zdecydowane na mocny akcent w swoich wnętrzach i nie boją się przełamywania utartych schematów.

Łazienka zielona z drewnem

Zieleń w łazience kojarzy się z lasem lub egzotyką, w zależności od odcienia, jaki zastosujesz. Jest przytulna i wygląda naprawdę zjawiskowo. Najlepiej komponuje się z jasnymi deskami o naturalnie ciepłej barwie. Można ją łączyć tak z bielą, jak i szarością, ale należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji.

Łazienka niebieska z drewnem

Chcesz mieć niebieską łazienkę z drewnem? Doskonale, to piękne połączenie, które budzi w sercu pewną nostalgię. Kojarzy się bowiem z wypoczynkiem nad morzem lub nad jeziorem. Taka przestrzeń będzie idealna do relaksu, trzeba tylko uważać na kilka rzeczy:

  • ciemne odcienie niebieskiego łącz z ciemnym drewnem i na odwrót,
  • ciemną przestrzeń warto uzupełnić bielą (biała wanna, umywalka, muszla klozetowa, dodatki), aby uniknąć wrażenia przytłoczenia,
  • do niebieskiej łazienki z drewnem warto wprowadzić żywe cieniolubne rośliny.
łazienka z wyrazistym niebieskim akcentem w postaci szafki pod umywalką

Podpis: Kolorystyczne akcenty widoczne w aranżacji ze zdjęcia przyciągają wzrok, ale nie przytłaczają odbiorcy, a raczej wzbudzają jego zainteresowanie.

Łazienka z drewnem i cegłą. Jak dodać fakturę, jednocześnie zachowując styl?

Cegła to materiał charakterystyczny dla stylu industrialnego, loftowego czy miejskiego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ją z drewnem. W końcu oba materiały nie wykluczają się, a odpowiednie połączenie kolorów i faktur pomoże stworzyć naprawdę ciekawą aranżację.

Jeżeli chcesz nadać swojej łazience wielkomiejski look, a jednocześnie zachować naturalność, jedną ze ścian pokryj czerwoną, pomarańczową lub retro cegłą. Jeżeli chodzi o dodatek drewna, w takiej stylistyce najlepiej sprawdzają się długie postarzane deski o chłodnej barwie, kojarzące się ze starymi magazynami. Pamiętaj jednak, że głównym punktem będą tutaj właśnie cegły, adrewno powinno stanowić jedynie dodatek, np. w postaci szafki pod umywalkę.