Kompostownik w ogrodzie - przydatny w sezonie

kompost

Kompostownik w ogrodzie to sposób na ekologiczny nawóz do rośli. Wyjaśniamy, jak działa kompostownik i jaki pojemnik na odpady biodegradowalne wybrać.

Co to jest kompostownik? Otóż jest to pojemnik, w którym gromadzimy odpady roślinne - skoszoną trawę, obierki z kuchni czy owoce, które nie nadają się już do zjedzenia. Zbiornik może być wykonany z tworzywa sztucznego, drewna lub betonu. Zgromadzone w nim odpady przechodzą naturalny proces przemiany materii organicznej w kompost - ekologiczny nawóz.

Dlaczego warto kompostować?

Kompostownik ogrodowy nie jest nowym wynalazkiem, w gospodarstwach rolnych był normą od dawna. Po pierwsze mamy miejsce na odpady organiczne, które gromadzą się podczas sprzątania ogrodu. Nie musimy płacić za ich wywóz - za to przetwarzamy je na nawóz.

Nawozy sztuczne przyspieszają wzrost roślin, ale sprawiają, że gleba z czasem staje się jałowa. Aby utrzymać jej prawidłowe funkcjonowanie: strukturę, przepuszczalność i zawartość potrzebnych roślinom substancji odżywczych należy stosować również nawozy naturalne. Poza tym w glebie nawożonej syntetycznie zmniejsza się liczba pożytecznych mikroorganizmów, a to również negatywnie wpływa na uprawy.

Stosowanie przygotowanego samodzielnie kompostu sprzyja odbudowie warstwy próchniczej w glebie, poprawia jej strukturę. Dzięki naturalnemu nawożeniu możemy uzyskać lepsze efekty uprawy roślin ozdobnych, warzyw i drzew owocowych. Co więcej, nawyk zbierania chwastów, zgniłych owoców czy liści i przenoszenie ich do kompostownika to dobry sposób na utrzymanie pięknego, czystego ogrodu.

Co możemy kompostować?

Błędem jest stwierdzenie, że do kompostownika możemy wyrzucać wszystkie odpady organiczne z domu i ogrodu. Niestety nie jest to takie proste - do wytworzenia zdrowego dla roślin kompostu musisz kierować się konkretnymi zasadami.

Kompost przygotowujemy wyłącznie z wyselekcjonowanych odpadów, są to:

  • skoszona trawa oraz siano i słoma w niewielkiej ilości,
  • korzenie, gałęzie i odcięte pędy roślin,
  • uschnięte byliny,
  • owoce i warzywa nienadające się do jedzenia,
  • liście drzew i krzewów - z wyjątkiem liści olchy, dębu i orzecha, zawierają substancje, które mogą być szkodliwe dla innych roślin,
  • część odpadów z kuchni: obierki i resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, herbata,
  • odpady po czyszczeniu oczka wodnego - muł, resztki organiczne,
  • odchody zwierząt domowych,
  • trociny,
  • popiół drzewny i sadza.

Do kompostownika możemy wyrzucać również zużyte ręczniki papierowe lub karton, ale w ograniczonych ilościach. Czego nie wolno wrzucać do kompostownika? Pod żadnym pozorem nie umieszczaj tam odpadów plastikowych, metalowych i szklanych, starych gazet, popiołu z pieca C.O., mięsa, chwastów z nasionami.

Gdzie należy kompostować?

Kompostowanie to proces przemiany materii, czyli mówiąc wprost psucia się. Temu procesowi towarzyszy nieprzyjemny zapach. Dlatego kompostownik nie może znajdować się w dowolnym miejscu na posesji. Dla własnego komfortu powinniśmy ustawić go w miejscu oddalonym od domu i użytkowej części ogrodu. Dobrze jest wyposażyć kompostownik w pokrywę, wówczas nieprzyjemne zapachy są częściowo izolowane.

Ze względu na fakt, że kompostownik należy do kategorii urządzeń gospodarczo - sanitarnych, których umiejscowienie na działce regulują przepisy prawa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z kwietnia 2002 roku kompostownik o pojemności do 10 m³ musi stać w odległości minimum 5 m drzwi i okien budynków mieszkalnych. Odległość od granicy działki sąsiada lub ulicy i chodnika musi wynosić min. 2 m. Większe kompostowniki można usytuować w odległości 30 m od drzwi i okien budynków mieszkalnych, 7,5 m od granicy działki sąsiada i 10 m od ulicy i chodnika.

Tego typu regulacje pomagają nam podjąć decyzję o tym, na jakiej pojemności kompostownik na działkę możemy sobie pozwolić. Właściciele niewielkich lub mocno zabudowanych posesji powinni skłaniać się ku mniejszym pojemnikom.

Rodzaje kompostowników

W sprzedaży dostępne są różnego typu kompostowniki na działkę. Sprawdzamy, jakie cechy mają konkretne kategorie tych zbiorników.

Otwarty kompostownik na działkę - najczęściej jest to prosta skrzynia z drewna, bez pokrywy. Są bardzo tanie, ale musimy liczyć się z tym, że będą roztaczać wokół siebie nieprzyjemny zapach.

Zamknięty kompostownik domowy - pokrywa z otworem minimalizuje rozchodzenie się nieprzyjemnego zapachu wokół zbiornika. Ze względu na to w ścianach kompostownika znajdują się otwory, przez które do resztek roślinnych dochodzi tlen i wilgoć. Takie kompostowniki najczęściej wykonane są z plastiku i wyposażone są w termoizolację, która przyspiesza proces przemiany materii organicznej.

Kompostownik rotacyjny - zbudowany tak, by można było nim obracać. Dzięki temu odpady można wygodnie przemieszczać, bez otwierania zbiornika.

Kompostowniki z dnem - pierwotnie kompostowniki nie posiadała dna, był to po prostu wydzielone na działce przestrzenie do gromadzenia odpadków i produkcję nawozu. Dziś cenimy sobie wygodę i estetykę na działce, dlatego najchętniej wybieramy kompostownik z dnem, który można wygodnie przemieszczać.

Kompostowniki różnią się od siebie również ze względu na materiał, z jakiego zostały zbudowane. W sprzedaży są kompostowniki z plastiku, drewna lub siatki. Co więcej, taki pojemnik możesz również zrobić sam np. z palet czy cegieł pozostałych z budowy. Jakie rozwiązanie będzie odpowiednie do małego ogrodu?

Najlepszym rozwiązaniem, jakie jest obecnie dostępne, są kompostowniki plastikowe. Tworzywo sztuczne jest lekkie i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Taki pojemnik na odpady będzie stał przez cały rok na świeżym powietrzu i nic mu się nie stanie. Konstrukcje z drewna są ekologiczne, ale pod wpływem wilgoci niszczeją i z czasem trzeba je wymieniać. Natomiast tani kompostownik z siatki nie zapewni ochrony przed nieprzyjemnym zapachem.

Kompostownik ogrodowy zawsze jest dobrym pomysłem - ekologiczna uprawa roślin i dbanie o dobry stan gleby zaprocentują pięknymi roślinami i bogatymi zbiorami.