Kokilka – co to takiego i do czego służy?

Kokilka (lub ramekin) to małe, kuchenne naczynie, zwykle w kształcie miseczki, którego używa się do zapiekania różnego rodzaju dań oraz podawania deserów. Wykonana z ceramiki forma do pieczenia pozwala zarówno na pieczenie jak i późniejsze mrożenie dań.

Ich charakterystyczną cechą jest wysoka odporność na temperatury oraz ich nagłe zmiany. Kokilkę można na przykład włożyć do piekarnika zaraz po wyjęciu jej z lodówki. Dzięki estetycznemu i przyjemnemu dla oka designowi, można w nich serwować przygotowane wcześniej dania i desery – z piekarnika prosto na stół. Kokilka zadba więc nie tylko o wygodne przygotowanie dań, ale również o ich prezentację.

Deser w kokilce

Dania w kokilkach

Tutaj jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. W kokilkach przygotujesz dania słodkie i słone, desery i dania główne. Chyba najsłynniejszym daniem do serwowania w tej formie jest crème brulee, krem zapiekany ze skarmelizowaną cukrową skorupką.

Kokilki można także wykorzystać do przygotowania i podania między innymi:

  • pot pie
  • sufletów
  • zapiekanych jajek
  • mini-zapiekanek
  • podawanych na zimno deserów
  • flanów
  • puddingów
  • musów

W ceramicznej kokilce możesz więc przygotować zarówno zapiekanki, przystawki, dipy jak i na przykład słodkie desery. Te formy do pieczenia pięknie prezentują się na stole, z powodzeniem mogą służyć jako dekoracja. Ich grube, ceramiczne ścianki utrzymują wysoką temperaturę potraw znacznie dłużej niż tradycyjne miski. Kokilki można również myć w zmywarce.

Kokilka do deserów

Wszyscy lubimy dania, które w taki sposób jak przygotujemy, tak później podamy. Dzięki nim oszczędzamy czas spędzony w kuchni nie tylko na ich przyrządzeniu, ale różniej na późniejszym sprzątaniu i zmywaniu. Zapiekane w kokilkach potrawy od razu są podzielone na konkretne porcje, dzięki czemu nie musisz się obawiać, że ktoś z Twoich gości dostanie większą lub mniejszą część. Teraz możesz z łatwością obdzielić wszystkich po równo. A użyte formy do pieczenia wstawić do zmywarki. Jakie to proste!

W czym serwować Creme Brulee?

Wydajesz przyjęcie? Zapraszasz rodzinę i znajomych na obiad w domu lub w ogrodzie? Zaskocz ich niebanalnym pomysłem i pysznymi daniami przygotowanymi w piekarniku.

Pieczona jajecznica