Karmniki żelazne – sprawdź, jaki masz wybór

Karmniki dla ptaków są bardzo przydatne dla większości z nich podczas zimowych miesięcy. Dzięki miejscom z pozostawionym dla nich pożywieniem ptaki są w stanie przetrwać do wiosny. Jeśli należysz do osób, które lubią dokarmiać ptaki – przygotowaliśmy dla Ciebie niewielką galerię karmników żelaznych, które mogą cię zainspirować do własnych aranżacji!

Karmniki żelazne – perfekcyjny minimalizm

Bardzo prosty w konstrukcji karmnik żelazny. Składa się z dwóch elementów – podstawki i łańcucha, na którym można zawiesić karmnik w niemal dowolnym miejscu. My osobiście polecamy zawiesić go np. na gałęzi drzewa – nie dość, że ptaki łatwo go tam znajdą, to będzie też pięknie się prezentować na tle krajobrazu gałęzi i drzew.

Taki karmnik doskonale sprawdzi się w ogrodzie, szczególnie jeśli planujesz dokarmiać ptaki wszelkiego rodzaju ziarnami – bardzo łatwo jest je tam umiejscowić. Nie ma jednak przeszkód, abyś do takiego karmnika włożył słoninę lub nawet wlał wody – ptaki i tak sobie poradzą.

Karmniki żelazne mogą także przyjmować funkcję klasycznego domku, schronienia, do którego ptak może wejść i w razie bardzo dokuczliwych mrozów – schować się. Żelazne karmniki są do tego najlepsze – to wytrzymały materiał, któremu mrozy i silne wiatry nie są straszne. W razie ostrych mrozów goszczące u ciebie ptaki będą mogły ochronić się przed wiatrem.

Karmnik żelazny – także dla tych, którzy lubią ozdoby

Co powiesz na żelazny karmnik w wersji ozdobnej? To dobry sposób na zawieszenie słoniny! Ptaki będą mogły się do niej swobodnie dostać. Minusem takiego rozwiązania jest to, że w przypadku silnych mrozów lub wiatru nie będą miały możliwości ukrycia się. Będzie za to idealny do wykorzystania jesienią lub wczesną zimą, kiedy mrozy nie są jeszcze aż tak dotkliwe i ptaki nie potrzebują osłony przed czynnikami atmosferycznymi. Spędzając ostatnie chwile na świeżym powietrzu będzie można także cieszyć oczy ładną ozdobą.

Rozwiązanie idealne jednak istnieje!

Taki karmnik jest dobrym rozwiązaniem łączącym pierwszą i trzecią opcję. Spokojnie wlejesz do niego wodę, wysypiesz ziarna i zawiesisz słoninę…albo po prostu będziesz mógł obserwować jak ptaki odpoczywają na ozdobnych prętach.

Co jeśli ni karmnik drewniany?

Co jeśli nie karmnik żelazny? Może w takim razie tradycyjny, drewniany karmnik. Dobrym wyborem zarówno ze względów pragmatycznych (ptaki się w nim schować), jak wizualnych – takie karmniki są przepiękne. Mogą mieć wiele kolorów i kształtów, które z wielką precyzją i dbałością o szczegóły odtwarzają prawdziwe domy. Jeśli szukasz pięknej ozdoby – karmniki w kształcie domów są idealne dla ciebie.