Jesienne kwiaty na balkon. Aranżacje, które przykuwają wzrok

Koliber zbliża się do kwiatów begonii o jaskrawoczerwonych płatkach i ciemnozielonych liściach z fioletowym zabarwieniem, szukając nektaru.

Gdy lato dobiega końca, kwiaty balkonowe powoli tracą swój urok. Jednak czy zmiana pory roku oznacza porzucenie ogrodu na balkonie? Pod żadnym pozorem! Istnieją jesienne kwiaty na balkon, które kwitną również we wrześniu i październiku. Dzięki nim możesz się cieszyć ich pięknym wyglądem oraz zapachem nawet w chłodniejszych miesiącach.

Jakie kwiaty na jesienny balkon wybrać? Czarnooka Zuzanna i uczep to nieoczywiste rośliny

Pelargonie, fuksje, begonie czy werbena to kwiaty, które wszyscy znamy i kochamy. Warto jednak zgłębić temat i poszukać roślin mniej popularnych, które zachwycą nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale też pięknym zapachem. Wśród ciekawych propozycji można wymienić następujące rodzaje:

  • czarnooka Zuzanna (łac. Thunbergia alata) – roślina pnąca, którą można uprawiać zarówno w donicach, jak i w pojemnikach podwieszonych. Rośnie wprost błyskawicznie, potrafi wypuścić dwa metrowej długości pędy. Ma czerwone i żółte kwiaty z czarnym oczkiem,
  • uczep (łac. Bidens) – ma piękne żółte lub czerwone kwiaty, jest odporny na upały i chłody. To idealna roślina na balkon, która dodatkowo nie wymaga ogromnego nakładu pracy. Lubi miejsca nasłonecznione, ale równie dobrze radzi sobie na stanowiskach zacienionych. Zimą można przenieść ją do domu, gdzie bez problemu przetrzyma do następnego sezonu.
Uczep (Bidens) o czerwono-pomarańczowych kwiatach na tle gęstej zielonej roślinności. Roślina o drobnych kwiatach i delikatnych liściach, idealna na balkon lub do ogrodu.

Podpis: Na zdjęciu widać czerwoną odmianę uczepu o gęstych liściach i małym kwitnieniu.

Chryzantemy i aksamitki to doskonałe jesienne kwiaty na słoneczny balkon

Chryzantemy (łac. Chrysanthemum), inaczej nazywane też złocieniami,będą idealnym wyborem na balkon mocno nasłoneczniony. Uwielbiają słońce i dodatkowo są wytrzymałe, jeżeli chodzi o zmiany temperatury. Potrafią przetrwać lekkie przymrozki, które nie przeszkodzą im w kwitnieniu aż do później jesieni. To łatwe w uprawie rośliny ozdobne, opieka nad nimi nie sprawi trudności nawet początkującym ogrodnikom.

>Ich pielęgnacja ogranicza się do przycinania przekwitłych kwiatów, więc potrzebne będą jedynie podstawowe narzędzia ogrodnicze. Chryzantemy należy trzymać w wilgotnej, ale nierozmokłej glebie. Regularne podlewanie należy rozpocząć w przypadku dłuższego okresu bez opadów deszczu oraz w czasie upałów.

Aksamitka (łac. Tagetes L.) to grupa roślin łatwych w uprawie, wszystkie gatunki obficie kwitną. Kolory złota i miedzi potrafią dosłownie rozświetlić balkon. Dodatkowo aksamitka odstrasza szkodniki, dzięki czemu pozostałe kwiaty będą bezpieczne. Tak jak w przypadku chryzantem, pielęgnacja ogranicza się tu do przycinania zwiędłych kwiatów.

Żółte i pomarańczowe aksamitki (Tagetes) rosnące na gęstym zielonym tle liści. Kwiaty wyróżniają się jaskrawymi kolorami i gęstymi płatkami, tworząc barwną kompozycję ogrodową.

Podpis: Aksamitki występują w żółtawych, rdzawych i miedzianych odcieniach. To bardzo interesująca alternatywa dla klasycznych chryzantem.

Aranżacja kwiatów na balkonie. Gdzie posadzić rośliny?

Nie tylko poręcz oraz parapet nadadzą się do ustawienia doniczek na balkon lub skrzynek z kwiatami. Równie łatwo jest wykorzystać ściany, montując haczyki. Przy wyborze miejsca zwróć też uwagę na warunki pogodowe panujące w twoim miejscu zamieszkania. Im wyżej mieszkasz, tym większy będzie wiatr. W takiej sytuacji warto porządnie zabezpieczyć doniczki lub skrzynki, które wiszą swobodnie. A jak dobrać donice do stylu wnętrzarskiego? Oto nasze propozycje:

  • na balkonie urządzonym w stylu rustykalnym, wiejskim czy skandynawskim sprawdzą się doniczki z drewna,
  • w industrialne i nowoczesne przestrzenie wpiszą się metalowe wiszące kosze oraz skrzynie o surowym designie,
  • w boho możesz zastosować rattanowe plecione koszyki na kwiaty.
Metalowy balkon z misternymi, kutymi wzorami, ozdobiony wiszącymi donicami pełnymi kolorowych kwiatów. Kwiaty zwisają z sufitu balkonu, tworząc efektowne, bujne kompozycje na tle czystego, niebieskiego nieba.

Podpis: Kompozycje kwiatowe na tym balkonie zostały przymocowane do sufitu, co pozwala oszczędzić sporo przestrzeni i prezentuje się bardzo schludnie.

Jak sadzić rośliny na balkonie? Jesienią zasady są podobne

Na początku musisz pamiętać o podstawowej zasadzie sadzenia roślin w skrzynkach, wiszących koszach lub doniczkach na balkonie. Na dnie należy umieścić tak zwaną warstwę drenażową, która umożliwi odpływ wody oraz zapobiegnie gniciu korzeni. Jeżeli, jak większości osób, zdarza ci się nadmiernie podlewać kwiaty, to będzie idealne rozwiązanie.

Następnie wypełnij doniczkę ziemią przeznaczoną dla roślin balkonowych, która od zwykłej różni się dedykowanymi dodatkami, takimi jak torf lub piasek, które dostarczają większej ilości składników mineralnych. Upewnij się też, że zostało około pięciu centymetrów do krawędzi doniczki.

Teraz czas na przesadzenie roślin – gdy mają zbyt długie korzenie, na spokojnie możesz je odrobinę przyciąć. Ostrożnie poluzuj bryłę korzeniową, dzięki temu pędy będą lepiej rosły. W sytuacji, kiedy korzenie i ziemia dookoła są wysuszone, wstaw je na kilka chwil do pojemnika z wodą. Na koniec pamiętaj o dokładnym podlaniu. A jeżeli chodzi o głębokość sadzenia czy odległość jednej sadzonki od drugiej, kieruj się szczegółowymi wymaganiami dla danego gatunku.