Jaki komplet pościeli wybrać? Kompleksowy poradnik o tkaninach

Nasze posłanie jest najbardziej zwracającym uwagę elementem wystroju sypialni. Kiedy chcemy wprowadzić trochę romantycznej atmosfery, powinniśmy nałożyć satynowy, przyjemny w dotyki komplet pościeli, najlepiej w ciepłych, przyjemnych kolorach. Jak zależy nam na efektywnym wykorzystaniu wypoczynku, gruba ciepła pościel, pomoże nam w pełni się zregenerować. Komplety pościeli są obowiązkowym wyposażeniem sypialni, z tego poradnika dowiesz się jak dobrać odpowiednią tkaninę na każdą okazję.

Pościel z materiałów pochodzenia naturalnego czy syntetyczna?

Pierwszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest rodzaj materiału; naturalny czy syntetyczny. Kiedyś panowało przeświadczenie o tym, że tkaniny pochodzenia naturalnego są lepszej jakości od tych syntetycznych. Jest to błędne twierdzenie, oparte na nieaktualnych stereotypach, mówiących o tym, że wszystko, co jest zrobione z plastiku, jest niskiej jakości. Obecnie wykonuje się komplety pościeli, które są mieszanką tkanin naturalnych, takich jak bawełna i syntetycznych, takich jak poliester. Pozwala to uzyskać większą trwałość tkanin, zachowując wszystkie zalety bawełny.

Jasna pościel

Rozmiar pościeli

Jest to bardzo ważny atrybut każdego elementu kompletu pościeli. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozmiary wszystkich poszczególnych elementów, żeby potem uniknąć przykrej niespodzianki.

Istnieje kilka zasad, których trzeba przestrzegać, niezależnie od naszych fantazji aranżacyjnych.

 • Wykonaj dokładnych pomiarów swojej kołdry, poduszek i łóżka. Istnieje kilka standardów rozmiar owych, które mogą pomóc nam w ustaleniu dokładnej wielkości.
  • kołdry: 140×200, 150×200, 160×200, 180×200, 200×200, 220×200
  • poduszki: 70×80, 50×60, 50×50, 40×40
  • prześcieradła: 90×200, 160×200, 180×200, 220×200, 240×260
 • Prześcieradło powinno być większych rozmiarów niż nasze łóżko. Nie musimy się przejmować kiedy wyjdzie na to, że nasze prześcieradło będzie spadało, aż do ziemi, bo zawsze możemy zawinąć je pod materac. W przypadku, kiedy okaże się zbyt małe, ciężko będzie znaleźć dla niego zastosowanie

Rodzaj tkaniny na komplet pościeli

Satyna

Jest to przepiękny, elegancki rodzaj tkaniny, najczęściej bawełnianej, który swoją gładką i błyszcząca fakturę zawdzięcza splotom atłasowym. Jest to bardzo gustowny rodzaj pościeli wysokiej klasy, który świadczy o prestiżu i wykwintności. Satynowy komplet pościeli wprowadzi luksusową atmosferę do naszej sypialni. Szczególnie polecany jest na gorące letnie noce, ponieważ jest bardzo cienka i chłodna w dotyku.

Flanela

Flanelowa pościel, w zależności od jej grubości, powstaje z bawełny bądź wełny. Sploty płócienne sprawiają, że tkanina jest bardzo silna i mocno trzyma ciepło. Ubrania flanelowe bardzo często są noszone przez osoby pracujące fizycznie w ciężkich warunkach pogodowych. Najpopularniejszym przykładem są drwale w kraciastych flanelowych koszulach, którzy dzięki termicznym właściwościom materiału mogą pracować nawet w najzimniejsze dni bez zakładania dodatkowych warstw ubrań.

Dzięki kompletowi pościeli flanelowej nie musimy obawiać się mroźnych nocy, ponieważ pod ciepłym flanelowym przykryciem, będziemy mogli utrzymać stałą temperaturę, pozwalającą na zrównoważony wypoczynek.

Kiedy często zdarzają nam się incydenty, w wyniku których pościel zostaje zniszczona, powinniśmy się zastanowić nad zmianą materiału naszego kompletu.

Sypialnia w pastelowych kolorach

Zalecane komplety pościeli

 • zimowo - jesienne
  • lniana, bambusowa, wełniana, flanelowa
 • letnio - wiosenne
  • satynowa, atłasowa, perkalowa, jedwabna