Jak zrobić legowisko dla psa?

Wygodne legowisko dla psa zapewnia mu duży komfort. To ważne, aby twój czworonóg miał miejsce, do którego zawsze będzie mógł wrócić, kiedy jest zmęczony lub smutny. Legowisko powinno być przede wszystkim trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Sprawdź, jak zrobić je samodzielnie!

Legowisko dla psa – z czego najlepiej je zrobić?

Materiał, z którego będzie wykonane psie posłanie, powinien być nie tylko miękki i przyjemny w dotyku (skóra psa jest bardzo delikatna), ale także – a może przede wszystkim – powinieneś postarać się, aby legowisko dla psa było łatwe do utrzymania w czystości oraz, aby było wodoodporne. Powinno być również trwałe! (szczególnie odporne na zadrapania ostrymi pazurami). Dobrym pomysłem jest użycie materiału o nazwie kodura lub suedine. Popularny jest również materiał alcantara.

Ważny jest również materiał wykorzystany do wypełnienia legowiska dla psa. Psie posłanie powinno być lekkie i odporne na odkształcenia – kulki silikonowe to powszechnie używany wypełniacz, który spełnia wszystkie najważniejsze wymogi do stworzenia idealnego legowiska dla psa. Możesz je również wykorzystać podczas tworzenia swojego własnego legowiska.

Jak duże powinno być legowisko dla psa?

Miejsce przeznaczone dla psa powinno być na tyle dużo, aby zwierzak mógł swobodnie się wyciągnąć na legowisku. Posłanie musi zapewnić psu wygodnie bez względu na pozycje, jaką przyjmie podczas snu. Warto też pamiętać, że psy często znoszą do swojego legowiska swoje zabawki lub jedzenie, które zajmuje dodatkowe miejsce, dlatego warto, aby legowisko dla twojego pupila było nieco większe i mogło pomieścić wszystko, co zostanie do niego zniesione.

Gdzie najlepiej położyć legowisko dla psa?

Wybór miejsca, w którym umieścisz legowisko dla psa jest niezwykle istotne. Jeśli wybierzesz nieodpowiednie miejsce, to bardzo prawdopodobne, że twój pies nie będzie chciał z niego korzystać.

Legowisko powinno przede wszystkim znajdować się z dala od wszelkich ciągów komunikacyjnych, aby pies mógł odpoczywać w spokoju i aby nie zawadzał innym mieszkańcom. Położenia legowiska w przedpokoju lub w kuchni prawdopodobnie nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Pamiętaj, aby unikać też kaloryferów, okien i drzwi. Nie umieszczaj też legowiska blisko telewizora – hałasy mogą drażnić twojego pupila. To samo dotyczy ostrego światła – unikaj kładzenia legowiska a bardzo jasnych pomieszczeniach, ponieważ zbyt ostre światło może drażnić twojego psa.

Legowisko dla psa powinno znajdować się w spokojnym, ciepłym miejscu – tak, żeby pies mógł w każdej chwili się do niego dostać.

Legowisko dla psa – jak często czyścić?

Legowisko dla psa należy regularnie odkurzać oraz raz na jakiś czas prać i suszyć w przewiewnym miejscu. Należy o tym pamiętać, nawet jeśli Twój pies jest czyścioszkiem i do swojego posłania nie wnosi błota ani innych zanieczyszczeń. Nie dopuszczaj też do sytuacji, w której twój pies kładzie się na mokrym posłaniu – może to doprowadzić do choroby stawów! Warto mieć zapasowe posłanie dla psa, na którym będzie on mógł się położyć podczas gdy jego regularne legowisko będzie się suszyć.

Pies alergik. Jak wybrać dla niego posłanie?

Jeśli twój pies jest alergikiem, konieczne będzie zainwestowanie w antyalergiczne posłanie. Na szczęście na rynku jest cała masa tego typu legowisk, dlatego też nie powinieneś mieć problemu z zakupieniem takiego legowiska. Zazwyczaj takie posłania wypełnione są kulkami silikonowymi. Materiał, którym obszyte jest legowisko, również powinno być antyalergiczne – właściwym wyborem będzie bawełna lub trawa morska. Możesz tez zainwestować w materac ze specjalną powłoką antybakteryjną. Pamiętaj także, że w przypadku psa alergika należy wyjątkowo skrupulatnie dbać o czystość legowiska!

Legowiska – sprawdźmy, jaki masz wybór!

Popularność legowisk sprawia, że na rynku jest ich naprawdę duży wybór. Niektóre są naprawdę niestandardowe i zachwycają swoim kształtem oraz wykonaniem. Najczęściej w sklepach dają się zauważyć takie o to modele legowisk:

  • legowisko z oparciem
  • legowisko w kształcie poduszki
  • legowisko w kształcie kanapy
  • legowisko w kształcie pontonu
  • legowisko w kształcie budy

Każde z nich ma swoje wady i zalety. Nie ma jednak sztywnych reguł, które określają, jakie rodzaje legowisk najbardziej pasują do określonych ras psów.

Najprostsze jest oczywiście legowisko w kształcie poduszki. Jest ono idealne dla psów, które nie mają problemów zdrowotnych związanych z kręgosłupem. Jego niewątpliwą zaletą jest cena.

Legowisko z zadaszeniem powinno najlepiej sprawdzić się w przypadku małych psów lub szczeniaków. Legowisko dla psa w kształcie kanapy powinno natomiast sprawdzać się w przypadku psów o dużych gabarytach.

Nikt jednak nie da ci gwarancji, że twój, sporych rozmiarów pupil, nie upodoba sobie najbardziej posłania w kształcie poduszki, a mały pies najchętniej nie będzie spać na szerokim legowisku w kształcie kanapy. Warto przyjąć taktykę testowania różnych posłań i przekonywania się na własnych doświadczeniach do tego najbardziej odpowiedniego dla twojego psa.

pokrowiec na fotel