Jak zaplanować porządki przedświąteczne - w oczekiwaniu na radosny czas

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, który łączy się z nadejściem wiosny. Z jednej strony przygotowujemy nasze domy na przyjęcie gości i rodziny, a z drugiej pragniemy odświeżyć je po zimie. Źle zaplanowane porządki wiosenne mogą okazać się męczące. Jednak z dobrym planem mycie okien, porządkowanie szaf i sprzątanie balkonu przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Grunt to nie zostawić wszystkiego na ostatnią chwilę.

W tym artykule dowiesz się jak zaplanować przedświąteczne porządki, żeby oszczędzić sobie i swojej rodzinie niepotrzebnego stresu i zmęczenia. Wiosna to radosny czas, którym warto się cieszyć. Przygotuj swój dom na Święta Wielkanocne i na upragniony okres letni.

Dlaczego robimy świąteczne porządki?

Święta Wielkanocne to doskonały czas na porządki świąteczne. Zazwyczaj to święto zbiega się w czasie z początkiem wiosny. Jest to zatem najlepszy moment na odświeżenie domu po zimie i przygotowanie go na przyjęcie gości i rodziny. Pierwsze cieplejsze dni sprzyjają myciu okien i praniu dywanów. Wykorzystaj ten czas w roku i zadbaj, by Twój dom był gotowy na sezon letni.

porządki

Kiedy robić wiosenne porządki?

Wiosenne porządki najlepiej rozłożyć w czasie. Wolne popołudnie lub kilka godzin w ciągu weekendu nie powinno Cię zanadto obciążyć. Z naszym planem sprzątania i odpowiednimi akcesoriami do sprzątania i przechowywania, uda Ci się przejść przez ten wymagający, ale konieczny czas nie okupując tego zbyt dużym kosztem.

Dlatego zalecamy, by przedświąteczne porządki zacząć wczesną wiosną i przeznaczać na nie kilka godzin w ciągu kwietniowych weekendów. Postępując w ten sposób, sprawisz, że porządkowanie domu i jego otoczenia dostarczy Ci radości i satysfakcji. Nie musisz robić przecież wszystkiego naraz!

Przemyślane sprzątanie – plan

Najlepiej zacząć od miejsc, które w czasie zimy pozostają wyłączone z codziennego użytku. Taką przestrzenią jest balkon lub taras. W czasie chłodniejszych miesięcy rzadko korzystamy z ich uroku. Jednak wiosna, nawet jeśli nie jest zbyt ciepła, zachęca do częstszego wychodzenia na świeże powietrze. Przetarcie kurzu na balustradach i poręczach, a także dokładne zamiecenie i umycie podłóg nie zajmie przecież wiele czasu. Jeśli pogoda dopisuje, możesz na tak przygotowanej przestrzeni ustawić meble ogrodowe, by w każdej wolnej chwili móc cieszyć się świeżym powietrzem.

W następnej kolejności warto zająć się praniem tapicerek i dywanów. Wśród kaprysów zimowej pogody trudno znaleźć odpowiedni moment na takie czynności. Zajrzyj do pogody na następne dni i wybierz spośród nich najbardziej słoneczny. Jeśli wcześniej został uprzątnięty taras lub balkon wykorzystaj go do suszenia poduch i materacy.

wiosenne sprzątanie

Wiosną zmieniamy przecież również naszą garderobę. Warto przy tej okazji oddać zimowe kurtki i płaszcze do pralni, żeby były gotowe na nadejście kolejnej zimy. Na wierzch warto wyjąć letnią odzież i trochę ją odświeżyć. Porządek w szafach na ubrania może stać się czystą przyjemnością.

Na sam koniec zostaw okna. Wiemy, nikt nie przepada za ich myciem. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom czynności te staną się dziecinie proste. Niezatapiana może okazać się myjka do szyb od marki WENKO, dzięki której bez problemu umyjesz wszystkie szklane powierzchnie. Zimowy kurz i brud na ramach okiennych zniknie bez trudu za sprawą szczotki do czyszczenia. Warto na tę czynność poświęcić osobny dzień. Koniec końców im czystsze okna tym przyjemniejsze widoki za nimi.