Jak wybrać dywan? Przydatne wskazówki

Dywan ociepla wnętrze i modeluje je optycznie. Dobrze dobrany będzie prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Sprawdzamy, jakie dywany będą modne w nadchodzących sezonach.

W tym roku stawiamy na wnętrza bliskie naturze. Wybieramy naturalne materiały lub rozwiązania z recyclingu. Kupujemy świadomie, z myślą o tym by każdy element wyposażenie wnętrza służył nam dłużej niż jeden sezon. Dywan jest właśnie takim dodatkiem - kupujemy go raz na kilka lat, dlatego do jego wyboru warto się przyłożyć.

Dywan - jaki materiał wybrać?

Tradycyjnie dywany tkane w wełny i w wielu przypadkach były to prawdziwe dzieła sztuki. Wełniany dywan dobrze izoluje termicznie i tłumi odgłosy stąpania po podłodze. Na tym nie koniec, wełna jest naturalnym włóknem o właściwościach antyelektrostatycznych. Dywan z wełny pochłania nadmiar wilgoci, dzięki temu we wnętrzach tworzył się przyjazny mikroklimat. Takie dywany zawsze był drogie, a ich obecność w domu świadczyła o tym, że jego właściciele to zamożni ludzie.

Gdy zaczęto produkować włókna syntetyczne, szybko pojawiły się dywany z nylonu, polipropylenu, akrylu czy wiskozy. Dywany nowoczesne, wyprodukowane z włókien syntetycznych są znacznie tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji niż wełniane. Ponadto można im nadać dowolną strukturę, kolor i wzór. Na syntetyczne dywany nanosi się deseń, podczas gdy, aby powstał wzór na dywanie wełnianym, trzeba długotrwałego i misternego procesu projektowania i tkania.

Dywany syntetyczne nie muszą kłócić się z ideami ekologicznymi. Warunkiem jest wybór dywanu, o którym wiemy, że pochodzi z recyclingu. W sprzedaży jest coraz więcej takich dodatków do wnętrz. Warto wybierać właśnie takie - recykling nie oznacza, że tworzywo traci swoje właściwości czy zmienia estetykę. Z tą różnicą, że zamiast na śmietnik, materiał trafia do ponownego wykorzystania.

Czy istnieje przystępna cenowo alternatywa? Oczywiście, możesz mieć dywan z naturalnych włókien, który nie będzie kosztował majątku. Mamy dla Ciebie dwie propozycje: jutę i bawełnę. Dywan z juty jest misternie spleciony z naturalnych włókien rośliny o tej samej nazwie. Największe zalety jutowych plecionek to rustykalna estetyka, możliwość prania w letniej wodzie i delikatnych detergentach, biodegradowalność.

Bawełniany dywan to tkanina o wysokiej gramaturze - miękka i przyjemna w dotyku. Taki dywan lub uściślając, chodnik z bawełny jest gładki i tylko ułożenie włókien stanowi strukturę. Zwykle jest ona zwarta, dość gruba i wykończona ozdobnymi frędzlami. Takie dywany również można uprać w pralce, co jest ich niewątpliwą zaletą.

dywany

Rodzaje dywanów

Wiesz już, z jakich materiałów produkuje się dywany. Nie mamy wątpliwości, że Twoim pierwszym wyborem będą modele ekologiczne. Wybór naturalnych włókien jest oczywisty - są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Otaczanie się przedmiotami z naturalnych materiałów pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie. Nie bez przyczyny designerzy polecają zapraszać las do wnętrz.

Wróćmy do naszych dywanów - skoro znamy już materiały, porozmawiajmy o ich kształtach, rozmiarach i przeznaczeniu. Dywany mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe lub owalne. Wybór kształtu dywanu ma duże znaczenie w kontekście efektu aranżacyjnego, jaki chcesz uzyskać. Dywany prostokątne i kwadratowe mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Modele okrągłe pomogą efektywnie wyodrębnić strefy w pomieszczeniu.

Dywany możemy podzielić ze względu na przeznaczenie. Dywan do salonu zwykle jest duży i dekoracyjny. Należy dopasować jego kolorystykę i wzór do pozostałych elementów wystroju salonu. We wnętrzach minimalistycznych dobrze prezentują się dywany gładkie, jednokolorowe. Jeśli wzory to regularna, symetryczne geometria.

Do sypialni polecamy grube i bardzo miękkie dywany z frędzlami lub małe dywaniki ułożone po obu stronach łóżka. Cudownie jest zatopić bose stopy w ciepłym i miłym w dotyku chodniku. Alternatywą dla mięsistych futer i dywanów typu shaggy jest prosty bawełniany chodnik.

W strefie relaksu na balkonie lub tarasie również możesz mieć dywan. Doskonale uzupełni przytulny kącik, w którym latem odpoczywasz i spotykasz się z przyjaciółmi. Naturalnie taki dywan musi być odporny na działanie wilgoci i zmiany temperatury. Stąd pomysł na dywany zewnętrzne - wodoodporne i łatwe w czyszczeniu.

Dywany do nowoczesnych wnętrz

Jak dopasować dywan do wnętrza? Jak w przypadku wszystkich dodatków do wnętrz - nie ma tu jednego schematu. Dlatego podpowiemy Ci, jakie kolory i wzory będą odpowiednie do wnętrz w różnych stylach. Gładkie dywany do salonu to dobre rozwiązanie do wnętrz minimalistycznych lub wręcz przeciwnie - takie, w których deseni i ozdób jest już pod dostatkiem. Kolorowe modne dywany, szczególnie w kwiaty w wersji makro lub inne motywy roślinne to jedne z najpopularniejszych wzorów w ostatnich sezonach.

Obecnie wypiera je romantyczny styl boho. W takich aranżacjach najlepiej sprawdzi się dywan okrągły z juty lub bawełniany chodnik z frędzlami. Typowy dywan boho pleciony jest tak by w plan koła wpisane było słońce - jeden z motywów przewodnich tego stylu.

Dla praktycznych minimalistów polecamy dywany szare. Odcienie tego koloru doskonale komponują się najmodniejszymi kolorami roku: błękitem i oliwkową zielenią. Te barwy mogą pojawić się również na podłodze - świetnie pasują do ciepłego brązu podłogi z drewna. Dywan nowoczesny może być również tym akcentem kolorystycznym, który ożywi wnętrze. Spróbuj położyć w salonie dywan o barwie słonecznego żółtego - wnętrze natychmiast stanie się jaśniejsze i energetyczne.

Dywan to nie tylko dekoracja, to praktyczny dodatek do wnętrza. Sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne i ciepłe. Zdecydowanie przyjemniej jest stąpać po miękkim dywanie niż po chłodnej podłodze gresu. Dywan tłumi odgłosy stąpania, warto o tym pamiętać ze względu na komfort innych mieszkańców domu.

Mitem jest, że alergicy powinni pozbywać się dywanów. Fakt - w jego włosiu zbiera się kurz i inne alergeny. Regularne sprzątanie i pielęgnacja dywanu rozwiązują ten problem.