Jak wieszać ramki na zdjęcia - radzimy!

Obecnie większość osób gromadzi w telefonie lub komputerze setki zdjęć. Warto wykorzystać każdą okazję, by rozweselić się, oglądając niezapomniane fotografie. Jeśli chcesz w stylowy i osobisty sposób ozdobić wnętrze swojego domu lub mieszkania, wystarczy, że powiesisz w nim zdjęcia na ścianie. Fotografie ożywią pomieszczenie i dodadzą mu ciepła. Jak wieszać ramki na zdjęcia, aby wyglądały one zachwycająco? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się więcej.

Wskazówki dotyczące wieszania ramek

Poniżej przedstawiliśmy kilka przydatnych wskazówek dotyczących planowania kompozycji zdjęciowych oraz wieszania ramek ze zdjęciami.

W jakim miejscu powiesić ramkę?

Wybór miejsca, w którym zawiesisz zdjęcie, jest kluczowy w całym tym zadaniu. Najpierw musisz zdecydować, na której ścianie zostanie zawieszona ramka na zdjęcie. Następnie pomyśl, jak wysoko ma wisieć zdjęcie. Jednym z powszechnych błędów podczas montażu ramek jest umieszczenie ich za wysoko lub za nisko. Cała sztuka polega na tym, aby fotografie znajdowały się na wysokości oczu, zwłaszcza, jeśli wieszasz ramę nad meblem, takim jak kanapa lub łóżko. Warto także trzymać się zasady, aby pozostawić około 15 cm między górą mebla, a dolną częścią ramki. Dzięki temu cała przestrzeń będzie prezentować się znacznie lepiej.

Dobrze zaplanuj całą kompozycję

Jeśli obawiasz się, że powiesisz zdjęcie, a po fakcie okaże się, że lepiej wyglądałoby ono w innym miejscu, możesz uniknąć tego problemu. Wystarczy, że wszystko sobie dobrze zaplanujesz. Jak? Przed wbiciem gwoździ, za pomocą taśmy malarskiej zaznacz obrys ramki na ścianie w miejscu, w którym ma ona zawisnąć. Dzięki temu lepiej zorientujesz się, jak całość będzie wyglądać po zakończeniu prac. Możesz także wyciąć z papieru kształt zdjęć, które planujesz zawiesić, a następnie umieścić je w poglądowych konturach z taśmy. Czasem trudno jest całkowicie wypoziomować ramkę “na oko”. W razie wątpliwości, możesz zainstalować na swoim telefonie aplikację, która działa, jak poziomica. Pomoże Ci to uzyskać optymalny efekt.

Zabezpiecz tył ramy

Aby rama nie ocierała się o ścianę i wisiała poziomo, przed powieszeniem jej, nałóż na jej tylne, dolne narożniki samoprzylepne pianki. Doskonale sprawdzą się też filcowe lub plastikowe zabezpieczenia, które można zastosować w ten sposób.

Galeria ze zdjęć - o czym warto pamiętać?

Zaletą ściennej galerii zdjęć jest to, że można podejść do stworzenia takiej dekoracji w wyjątkowo kreatywny sposób. Zawieszenie fotografii w taki sposób, aby tworzyły one jedną całość jest nie lada wyzwaniem. Podczas podejmowania decyzji o wieszaniu poszczególnych zdjęć z galerii, zalecane jest potraktowanie jej jako jednej całości. Dotyczy to bardziej wysokości niż szerokości. Galeria nie musi tworzyć idealnego kształtu, ale dobrą zasadą jest utrzymywanie zdjęć w równych odstępach od siebie. Tworząc tego rodzaju kompozycję, możesz skorzystać z różnych ramek lub skorzystać z gotowego pomysłu, jakim jest stylowa ramka na 24 zdjęcia.

Ramki na zdjęcia na drewnianej podłodze

Wybierz najlepszą metodę montażu

Przed powieszeniem zdjęcia musisz wybrać sposób, w jaki to zrobisz. Powinieneś w tym celu wziąć pod uwagę trzy rzeczy: rozmiar / ciężar obrazu, sposób montażu, oraz materiał, z którego wykonana jest ściana. W przypadku większości ramek i ścian standardowe gwoździe lub wkręty sprawdzą się doskonale. Kolejną opcją są różnego rodzaju metody bezinwazyjne. W przypadku małych ramek często wystarczy jeden gwóźdź / haczyk, natomiast w przypadku średnich wydruków może być konieczne użycie dwóch gwoździ / haczyków, przez co zdjęcie będzie wisieć stabilnie i bezpiecznie.

Klasyczny sposób wieszania ramki

Najłatwiejszym sposobem powieszenia ramki na zdjęcia jest przymocowanie jej za pomocą gwoździa lub śrub. W betonowej ścianie zaleca się wykonanie otworu za pomocą wiertarki. Następnie należy wsadzić do niego kołek rozporowy, po czym do niego śrubę lub haczyk. Płyta gipsowo-kartonowa nie jest szczególnie trwała, dlatego na takiej ścianie można zawiesić tylko lekkie ramki do zdjęć. Jest to prosty i tani sposób mocowania, a otwory można łatwo zaszpachlować, jeśli zdjęcia Ci się znudzą.

Montaż na specjalną taśmę

Lekką ramkę można zawiesić za pomocą specjalnej taśmy dwustronnej. Tego rodzaju montaż jest odpowiedni dla każdej powierzchni, pod jednym warunkiem - ściany powinny być równe i gładkie. Zasada instalacji przy pomocy takiego produktu jest bardzo prosta. Przymocuj pasek taśmy wzdłuż obwodu tylnej części ramki i zdejmij warstwę ochronną. Następnie mocno dociśnij ramkę do ściany. Ta metoda jest odpowiednia dla wszystkich ścian, w tym płyt kartonowo-gipsowych. Jednak po usunięciu taśmy istnieje niebezpieczeństwo, że fragment farby zejdzie wraz z nią.

Drewniana ramka na zdjęcia w kształcie serca

Podsumowanie

Wieszanie ramek ze zdjęciami jest doskonałą metodą dekorowania wnętrz. Stwórz piękną galerię zdjęć rodzinnych, a atmosfera w Twoim domu stanie się cieplejsza. Wybierz zdjęcia przedstawiającą daną kolorystykę lub motyw, a wprowadzisz styl i nastrój do wnętrza danego pomieszczenia. Możliwości jest naprawdę wiele! Nie każdy z nas ma dyplom projektowy, aby od razu wymyślić udaną aranżację kart okolicznościowych, plakatów lub obrazów. I po co komplikować rzeczy, jeśli gotowe rozwiązania można znaleźć w naszym artykule!