Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

utrzymanie porządku w pokoju dziecka

W pokojach dziecięcych trzeba pomieścić dziesiątki zabawek, ubrań i innych drobiazgów. Niestety zwykle panuje tam bałagan. Dzieci w każdym wieku często mają problem z utrzymaniem porządku w swoich pokojach. Bez względu na przyczynę możesz zrobić rzeczy, które zachęcą dziecko do posprzątania bałaganu w sypialni. Oto jak pomóc dzieciom utrzymać porządek w pokoju.

Większość dzieci ma kłopot z odkładaniem rzeczy na miejsce. Co więcej, niektóre z nich mogą lubić swój bałagan w sypialni („Wiem, gdzie wszystko jest, więc w czym problem?”). Dla innych bałaganiarstwo to etap - dzieci wykazują w ten sposób niezależność. Są też dzieci, które mają ciągłe problemy z organizacją i potrzebują więcej pomocy. Cóż, kiedy przyjrzymy się temu bliżej, możemy dojść do wniosku, że w dorosłym życiu te problemy same się nie rozwiązują. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by przekonać dziecko to tego, by utrzymywało porządek w pokoju. Wiele zależy też od organizacji jego prywatnej przestrzeni - a za to odpowiadamy my - rodzice.

Wyjaśnij, dlaczego bałagan w pokoju to problem

Niektóre dzieci nie widzą sensu sprzątania. Potrzeba im spokojnie wyjaśnić, dlaczego schludność ma znaczenie.

Możesz powiedzieć takie rzeczy jak: „Jeśli nie podniesiesz klocków Lego, nadepniesz na nie i zranisz stopy”. „Kiedy ubrania leżą w nieładzie na twoim łóżku, stają się pomięte i źle wyglądają”. „Jeśli nie wyrzucisz tych opakowań po jedzeniu, w pokoju pojawią się robale”.

Uważaj jednak, aby nie krzyczeć ani nie powtarzać się w kółko, bo to może przynieść odwrotny skutek. Wiemy, że to będzie trudne - ale warto podejść do tematu na spokojnie.

Pozbądźcie się śmieci i niepotrzebnych rzeczy

Pora przejść od słów do czynów. Jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc dzieciom utrzymać porządek w pokoju, jest pozbycie się bałaganu. Przed każdym sezonem wspólnie przejrzyjcie szafę, aby pozbyć się ubrań i butów, z których dziecko już wyrosło. Możesz także pozbyć się starych zabawek, papierów szkolnych i wszystkiego, czego Twoje dziecko już nie potrzebuje. Dzięki temu sprzątanie sypialni będzie mniej przytłaczające.

Zorganizuj dziecku wygodną garderobę

Zadbaj o odpowiednią organizację szafy dziecka - niektóre rozwiązania sprzyjają powstawaniu bałaganu. Szuflady nie nadają się do przechowywania dziecięcych ubrań, ponieważ gdy dziecko wyjmuje konkretne ubranie, musi przekopać się przez całą zawartość. Naturalnie nie ułoży tego z powrotem. Dziecięce ubrania powinny zostać ułożone na półkach lub powieszone na wieszakach. Łatwy dostęp do nich pozwala zachować porządek na dłużej. Bieliznę i skarpetki możesz umieścić w szufladach, ale włóż do nich organizery. Dzięki temu łatwiej będzie posortować drobiazgi i wszystko będzie mieć swoje miejsce.

Zadbaj by wszystko miało swoje miejsce

Dzieci mogą mieć problemy ze sprzątaniem swojego pokoju, jeśli nie jest jasne, gdzie mają układać konkretne rzeczy. Upewnij się, że jest miejsce na wszystko, czego dzieci używają i że łatwo jest je odłożyć. Dotyczy to zabawek, książek, sprzętu sportowego, instrumentów muzycznych, artykułów artystycznych i wszystkiego, czego często używają.

Zwróć uwagę na to, by meble do pokoju dziecięcego były dostosowane do wieku i wzrostu mieszkańca. Dziecko powinno mieć bezpieczny i nieograniczony dostęp do regałów na książki i zabawki. Wówczas samo będzie mogło odkładać rzeczy na miejsce - a im wcześniej wyrobisz w nim ten nawyk, tym lepiej. Do pokoju małego dziecka wybierz niskie regały z koszami na zabawki. Dzięki temu łatwiej będzie segregować drobiazgi i odkładać je na miejsce. To proste i niedrogie meble, które świetnie sprawdzają się podczas nauki utrzymywania porządku.

Dobrym pomysłem jest również otwarty regał w kształcie domku dla lalek. To wielofunkcyjny mebel, który może służyć do zabawy i organizacji przestrzeni. Poza tym takie regały do pokoju dziecięcego są po prostu prześliczne, a przecież kiedy urządzasz to wnętrze, skupiasz się nie tylko na aspektach praktycznych.

Zwróć szczególną uwagę na miejsce do nauki

Schludne, uporządkowane miejsce do odrabiania lekcji i nauki jest ważne dla dzieci, które mają problemy z koncentracją lub organizacją. Upewnij się, że miejsce do nauki Twojego dziecka jest czyste, nawet jeśli nie znajduje się w sypialni. Pokaż dziecku, jak zorganizować pracę domową w różnych folderach dla każdego przedmiotu.

Na biurku dziecka powinien znaleźć się podręczny organizer na przybory szkolne. Warto wybrać model z kilkoma przegródkami, to ułatwi utrzymanie porządku.

Jeśli biurko ma szufladę, jej przestrzeń również warto wypełnić organizerami, które pomogą w sortowaniu drobnych przyborów: spinaczy, magnesów, gumek do ścierania. Ważnym elementem wyposażenia miejsca do nauki jest kosz na śmieci. Powinien znajdować się w pokoju dziecka, ponieważ niewiele z nich ma nawyk wynoszenia papierków czy ścinków do kuchennego pojemnika. Pozostawione na biurku śmieci tylko potęgują bałagan.

Bądź wzorem do naśladowania i chwal wysiłki dziecka

Jeśli oczekujesz, że dzieci będą utrzymywać swój pokój w czystości, to sprawiedliwe jest, abyś utrzymywał również własną sypialnię w czystości. Twój pokój nie musi wyglądać idealnie, ale postaraj się, aby spełniał te same standardy, których wymagasz od dziecka. Nawet jeśli dzieci nie sprzątają idealnie swoich pokoi, dobrze jest je pochwalić za wysiłek. „Podłoga jest teraz znacznie czystsza – dzięki za odłożenie zabawek”. Pokój Twojego dziecka może nigdy nie być nieskazitelny. Ale wyjaśniając, dlaczego porządek ma znaczenie i wspierając dziecko, możesz pomóc w utrzymaniu jego sypialni w znacznie lepszym stanie.