Jak suszyć pranie w małych mieszkaniach

W dzisiejszych czasach wiele gospodarstw domowych wyposażonych jest w automatyczne, nowoczesne pralki, w związku z czym proces prania od dawna przestał być kojarzony ciężką pracą. Często jednak suszenie powoduje problemy. Zwłaszcza w małych mieszkaniach bez balkonu. Co robić w takim przypadku? Jak wysuszyć pranie w mieszkaniu, jeśli jego powierzchnia jest niewielka lub nie ma w nim balkonu? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pomysłami na rozwiązanie tego problemu.

Suszenie ubrań na słońcu na zewnątrz

Świetną opcją dla właścicieli lub najemców mniejszych mieszkań jest suszenie ubrań na słońcu. Nawet dziś, przy wszystkich dostępnych nowych technologiach, suszenie na słońcu nadal jest popularną metodą. Ale dlaczego tak wielu ludzi nadal woli suszyć swoje ubrania za pomocą słońca? Oto, co wiemy o wykorzystywaniu naturalnego ciepła słonecznego do suszenia prania i dlaczego może to być dobra metoda dla Ciebie:

Metoda dobra dla środowiska

Głównym powodem, dla którego suszenie odzieży na słońcu jest tak popularną opcją, jest to, że jest ona dużo tańsza i zdrowsza dla środowiska niż np. suszarki elektryczne. Suszenie na słońcu jest po prostu ekologiczne, co oznacza, że ​​wpływ na środowisko jest znikomy. Możesz kupić urządzenie oznaczone jako ekologiczne, ale nic nie przebije natury.

Jak suszyć swoje ubrania na słońcu?

Jeśli posiadasz dostęp do własnego podwórka lub do podwórka dostępnego dla wszystkich mieszkańców Twojego osiedla, rozważ użycie krótkiej linki lub rozkładanej suszarki i umieść je na zewnątrz. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu na piętrze bez podwórka, masz również kilka opcji. Możesz zawsze rozwiesić pranie na balkonie lub nawet w oknie, jeśli tylko użyjesz specjalnej suszarki lub wykażesz się odrobiną kreatywności. Jeśli jednak nie masz możliwości wysuszenia ubrań na słońcu, skorzystaj z opcji opisanych w punktach poniżej. W pomieszczeniach pranie także można ustawić tuż przy jasnym oknie. W ten sposób ubrania wyschną na słońcu bez konieczności wychodzenia z mieszkania.

Pranie schnące na słońcu na dworze

Suszarka bębnowa

Wiele nowoczesnych pralek ma tryb automatycznego suszenia. Możesz także kupić oddzielną suszarkę bębnową, w której pranie wyschnie w pół godziny pod wpływem wysokiej temperatury. Jeśli Twoje mieszkanie jest bardzo małe, rozważ opcję zaopatrzenia się w kompaktową suszarką bębnową, która zajmie mało miejsca oraz będzie wyglądać stylowo i nowocześnie. . Taka mała suszarka bębnowa może mieć pojemność nawet 35 litrów, dzięki czemu suszenie ubrań będzie wyjątkowo sprawnym procesem.

Widok z wnętrza pralko suszarki bębnowej

Nowoczesne suszarki składane

Co zrobić, jeśli Twoja pralka nie ma trybu suszenia, a na balkonie nie ma wystarczającej ilości miejsca, aby umieścić wszystkie wyprane? W takim przypadku pomocne będą suszarki składane, które znaleźć można w różnych wersjach.

Suszarka składana

Suszenie ubrań w domu może odbywać się przy użyciu składanych suszarkach na pranie i bieliznę. Po rozłożeniu takie modele mogą pomieścić średnio jedno pranie. W pozycji złożonej suszarki te praktycznie nie zajmują miejsca i łatwo jest umieścić je gdzieś za drzwiami lub schować za szafką. Dobrą opcją dla osoby chcącej zaoszczędzić jak największą ilość miejsca przy jednoczesnym suszeniu ubrań w najlepszy możliwy sposób będzie suszarka wielopoziomowa, która jest wielofunkcyjna i umożliwia wygodne rozwieszenie bielizny. Ponadto możesz kupić stylową suszarkę wykonaną z drewna lub w stylu vintage: będzie wyglądać estetycznie we wnętrzu Twojego mieszkania.

Sufitowa suszarka do ubrań

Sufitowa suszarka do ubrań to model suszarki, który przymocowuje się do sufitu na balkonie lub w łazience, jeśli mieszkanie nie ma balkonu. Wiele sufitowych suszarek na pranie ma specjalny mechanizm podnośnika, dzięki któremu szyny suszarki opuszczają się i unoszą. Nie będziesz musiał więc stawać na krześle, aby powiesić ubrania do suszenia.

Suszarka do ubrań na grzejnik

W sezonie grzewczym najlepiej jest użyć suszarki montowanej bezpośrednio na kaloryfer/grzejnik, dzięki której Twoje ubrania wyschną dużo szybciej niż standardowo. Ta opcja może być przydatna nawet dla tych, którzy mają balkon, ponieważ w czasie deszczu lub przy wysokiej wilgotności, pranie potrzebuje dużej ilości czasu, aby wyschnąć. Umieszczając wilgotne ubrania na suszarce montowanej na grzejnik, pranie wyschnie przez jedną noc!

Elektryczne suszarki do ubrań

Elektryczne suszarki występują w dwóch rodzajach. Niektóre mają podgrzewane pręty, na których suszy się pranie, coś jak elektryczny podgrzewany wieszak na ręczniki. Inne natomiast mają silnik, który zasysa ciepłe powietrze do zamkniętej komory i suszy pranie w podobny sposób co suszarka do włosów.

Młoda kobieta składająca pranie

Wskazówki dotyczące suszenia

Wskazówki dotyczące suszenia ubrań w małym mieszkaniu zapewnią Ci większą skuteczność tego procesu. Konieczne jest zrozumienie nie tylko tego, w którym miejscu, ale także jak suszyć pranie. Zalecamy przestrzeganie tych kilku pomocnych wskazówek:

Ostrożnie wykręć pranie po praniu

Im mniej wilgoci pozostaje w tkaninie, tym szybciej ona wyschnie i będzie krócej parowała. Jednocześnie nie zapominaj, że w przypadku niektórych ubrań intensywne wirowanie nie jest odpowiednie (może prowadzić do ich zniszczenia), więc przed praniem zapoznaj się z etykietami na ubraniach.

Susz pranie w pomieszczeniu o dobrej wentylacji

Przy niewystarczającej wentylacji woda bardzo powoli będzie parować, w wyniku czego pranie będzie mokre przez długi czas, oraz nabierze nieprzyjemnego, stęchłego zapachu. Ponadto woda osadza się na otaczających pranie obiektach i tworzy wilgoć w pomieszczeniu, co może powodować grzyby.

Po zakończeniu prania dokładnie wypłucz ubrania

Jeśli planujesz wysuszyć pranie w pokoju, staraj się przepłukać ubrania szczególnie ostrożnie, aby nie trzeba było wdychać oparów proszku i płynu piorącego (może to prowadzić do ciężkich reakcji alergicznych). Zdecydowanie nie zaleca się suszenia ubrań w pokoju dziecięcym.

Nie wolno używać narzędzi stwarzających zagrożenie pożarowe, aby skrócić czas suszenia. Należą do nich: kuchenki gazowe, grzejniki, piekarniki. Jeśli chcesz szybko wysuszyć jedną część ubrania, lepiej przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu nie narazisz się na niebezpieczeństwo oraz unikniesz niebezpiecznych wypadków.

Kobieta robiąca pranie w pralni

Końcowe przemyślenia

Suszenie ubrań nie powinno być dodatkowym problemem w Twoim życiu. Ponadto małe mieszkanie nie oznacza, że ​​nie możesz żyć tak, jak chcesz. Jeśli chodzi o suszenie ubrań, istnieje bardzo wiele możliwości. I chociaż nie zawsze wydają się one idealne, z pewnością znajdziesz metodę suszenia, która spełni Twoje oczekiwania.