Jak stworzyć funkcjonalny przedpokój?

Przedpokoje to najczęściej pomieszczenia małe i wąskie, trudne do praktycznego rozplanowania. Dostępne miejsce musisz więc wykorzystać optymalnie, często uciekając się do sprytnych pomysłów, nowatorskich rozwiązań i tricków. Planując przedpokój, większość osób chce uzyskać przestrzeń nie tylko funkcjonalną, ale też estetyczną, pasującą do wystroju całego mieszkania. W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć funkcjonalny przedpokój.

Na co należy zwrócić uwagę?

Praktyczne urządzenie małego pomieszczenia wymaga starannego planowania: musisz jasno uświadomić sobie, jakie funkcje ma pełnić Twój przedpokój, a jakie warto przenieść do innych pomieszczeń. Przedpokój łączy się z wejściem do mieszkania, jest więc głównym ciągiem komunikacyjnym. Nie możesz więc pozwolić, aby był on zagracony - umeblowanie nie może ograniczać swobody ruchów. Projektanci wnętrz zalecają pozostawienie pustej strefy wejściowej na szerokości co najmniej 120 cm. Możliwie szerokie powinno być też przejście między drzwiami wejściowymi a drzwiami do pokojów. Ze względu na małe rozmiary i intensywność poruszania się w tej przestrzeni, na ścianach przedpokojów zaleca się stosowanie nieścieralnych i niebrudzących farb. Z tych samych powodów stale brudzące się dywany i wykładziny lepiej zastąpić płytkami lub drewnianą podłogą.

Dużą oszczędność miejsca przynieść może np. zastosowanie drzwi przesuwanych, składany wieszak na płaszcz, lub rezygnacja z masywnych mebli stałych na rzecz lekkich mebli tymczasowych. Współcześnie przedpokój to także centrum sterowania domem: umieszczamy w nim modem, telefon, dzwonek do drzwi oraz wszystkie sterowniki i regulatory (np. sterowniki ogrzewania). Nie zawsze wyglądają estetycznie, co stwarza konieczność sprytnego ukrycia tych przedmiotów tak, by nadal były łatwo dostępne. Ze względu na fakt, że przedpokoje to ciągi komunikacyjne, meble i inne przedmioty w przedpokojach narażone są na uszkodzenia. Warto więc, zwłaszcza w domach z dziećmi, stosować materiały, meble i akcesoria odporne na zniszczenia i zabrudzenia. Przedpokój może jednak pełnić także inne funkcje: w małych kawalerkach łączymy go z aneksem kuchennym, a w dużych mieszkaniach pełni czasem funkcje lobby, przestrzeni reprezentacyjnej.

Ekskluzywny przedpokój w domu

Meble w przedpokoju

W przedpokojach sprawdzają się najlepiej meble jednocześnie kompaktowe i wielofunkcyjne: rezygnacja z dużej szafy to jednak nie zawsze dobry pomysł. Wielkie szafy wnękowe z przesuwanymi drzwiami montowane dawniej w przedpokojach wydają nam się archaiczne, a nawet brzydkie. Nie istnieje jednak lepszy sposób zagospodarowania przestrzeni w przedpokoju, niż duża szafa wnękowa z przesuwanymi drzwiami, wypełniająca całą ścianę. Do zastosowania dużej szafy skłania nas sama geometria mieszkań, a w pojemnej szafie na pewno zmieścimy większość ubrań. Konieczne będą jednak także mniejsze szafki wiszące, stojaki i miejsce do siedzenia.

Meble te nie powinny być masywne i ciężkie - lepiej niż klasyczne wieszaki do przedpokoju sprawdzą się lekkie wieszaki składane, które możemy swobodnie przenosić między pomieszczeniami. Dobry przykład to bambusowy, ośmioramienny stojak na kurtki i płaszcze MIKADO, który po złożeniu zajmuje bardzo niewiele miejsca. Wybór siedzisk do przedpokoju jest ogromny - wygodnym rozwiązaniem jest połączenie ławki lub pufy z szafką na buty otwieraną od góry. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie siedziska pod konsolką. Stojące szafki na buty mogą być wysokie: często niepotrzebnie wybieramy zbyt niskie meble w złudnym przekonaniu, że zajmują mniej miejsca. Z pewnością wysoka, ale wąska szafka na buty będzie w większości przedpokojów bardziej funkcjonalna.

Mała sofa stojąca pod schodami

Miejsca na przechowywane przedmioty

W przedpokoju niezbędne jest wszystkim miejsce na drobne przedmioty, których nie można zapomnieć przy wychodzeniu z domu. Musimy mieć miejsce na klucze, dokumenty, gumy do żucia i bilety autobusowe. Zwykłe, wiszące szafki na klucze najlepiej umieścić przy samym wejściu, na drobne przedmioty codziennego użytku potrzebna będzie natomiast konsolka lub podobny mebel dający nam możliwość ich szybkiego znajdowania i odkładania na miejsce. Ze względu na fakt, że wysokie meble to oszczędność miejsca, nie trzeba rezygnować z niewielkich regałów. Jeśli mamy taką możliwość, warto wyburzyć ścianki działowe oddzielające przedpokój od pokoju dziennego, a w powstałym miejscu ustawmy otwarty na obie strony regał. Półki pozwolą na doświetlenie przedpokoju, jednocześnie rozdzielając oba pomieszczenia. Nawet bardzo mały przedpokój możemy więc traktować jako magazyn na rzeczy, które nie mieszczą się w pokojach i w kuchni - pod warunkiem, że dobrze go zaplanujemy.

Stylowy korytarz z drewnianymi meblami

Funkcjonalna aranżacja przedpokoju

Wystrój przedpokoju musi pasować do wystroju pozostałych pomieszczeń. Nie można go lekceważyć, jeśli chcemy, by nasze mieszkanie stanowiło spójną całość - z drugiej strony, nadmiar ozdób i dodatków kłóci się z funkcjami praktycznymi przedpokoju. Często ważne jest dla nas także optyczne powiększenie małego przedpokoju i jego doświetlenie. Wrażenie przestrzenności, nawet tylko subiektywnej i psychologicznej, wpływa na nasze codzienne samopoczucie. Nie należy go więc traktować wyłącznie jako elementu dekoracyjnego i stylistycznego, w stworzeniu funkcjonalnego korytarza musimy brać pod uwagę także nasz komfort. By rozjaśnić pomieszczenie, wybieramy jasną kolorystykę i białe meble. Łącząc je z ciemnymi dodatkami, stworzymy klasycznie eleganckie i zarazem nowoczesne pomieszczenie. Zamiast masywnych złoceń, bibelotów, naczyń ceramicznych i nadmiaru ozdób wybierzmy więc takie dekoracje, które pełnią jednocześnie funkcje praktyczne - np. stylowy czarny wieszak na kurtki i płaszcze, designerski niebieski taboret, żeliwny parasolnik. To także sprzęty o podwójnej funkcji: ozdobnej i praktycznej.

Ubranie na wieszaku w przedpokoju

Praktyczne dodatki

Dużą rolę w funkcjonalnym urządzeniu przedpokoju pełni lustro. Najlepiej sprawdzają się duże lustra, w których możemy przejrzeć się w całości. Zaletą luster w przedpokojach jest możliwość optycznego powiększenia przestrzeni oraz wprowadzenie do niej światła. W niewielkich, wiszących lustrach w przedpokojach rzadko ktoś się przegląda, to niewątpliwie zbędny element.

Przedpokoje zazwyczaj pozbawione są okien, dobre oświetlenie tego pomieszczenia jest więc bardzo ważne. Ze względu na oszczędność miejsca wybieramy oświetlenie sufitowe - żyrandole i lampy wiszące są jednak bardzo niepraktyczne, poruszając się po przedpokoju i przenosząc rzeczy łatwo się o nie uderzyć. Niewielkie, ciemne pomieszczenie potrzebuje dużej ilości światła, najlepiej sprawdzą się więc silne lampki LED lub podłużne panele sufitowe.

Istotnym dodatkiem w przedpokojach są także wycieraczki i maty. Są konieczne nie tylko dlatego, że pozwalają nam dbać o czystość w domu. Pełnią także funkcje rozgraniczającą przestrzeń, psychologicznej granicy między mieszkaniem a światem zewnętrznym.