Jak rozmieścić półki na ścianie?

Pamiętasz meblościanki i półkotapczany? Nasz stosunek do nich nie jest zbyt pozytywny, choć trzeba przyznać, że w czasach PRL-u były hitem, który ułatwiał organizację małych mieszkań. Idea tych mebli polegała właśnie na maksymalnym wykorzystaniu ścian. Czasy się zmieniły i popularne w ostatnich dekadach ubiegłego stulecia meble przeszły do lamusa. Współcześnie preferujemy inne rozwiązania, a wśród nich znajdują się oczywiście bardzo praktyczne półki na ścianie.

Półki na ścianę są niezwykle funkcjonalne. Rozmieszczone w przemyślany sposób mogą nie tylko stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale także stać się wspaniałą dekoracją domu. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku małych pomieszczeń, gdzie powierzchnia na podłodze jest na wagę złota.

Pomysły na półki ścienne - o czym warto pamiętać

Podczas montażu półek na ścianie warto wcześniej dokładnie przemyśleć, gdzie mają się znajdować. O ile raczej rzadko zmieniamy układ mebli w kuchni czy łazience, o tyle w sypialni i salonie zdarzają się przemeblowania. Oczywiście wszystko da się zdemontować, jednak wcześniejsze, dokładne przeanalizowanie ich rozmieszczenia z pewnością oszczędzi Ci pracy w przyszłości.

Inną równie ważną kwestią jest rodzaj pomieszczenia i wcześniejsze zaplanowanie, co będzie się na nich znajdować. Półki na ścianę do kuchni lub łazienki powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wody i wysokich temperatur. Z kolei półki na ścianę na książki powinny, ze względu na ciężar książek, zostać zamontowane z właściwą starannością. Przewidując duże obciążenie półki, można zastosować specjalnie wsporniki, które zapobiegną zerwaniu się mocowań.

Półki na ścianie aranżacja

Półka na ścianę może być miejscem, na którym przechowywać będziesz książki, zdjęcia i przedmioty warte wyeksponowania. Nawet najprostsze półki, zaaranżowane w pomysłowy sposób mogą się stać nowoczesną i stylową dekoracją pomieszczenia. Kontrastowy ze ścianą kolor, oryginalny układ, a niekiedy ustawione na nich przedmioty wystarczą, by odmienić charakter wnętrza. Półki na ścianę białe będą na przykład wyglądać bardzo stylowo na tle ciemniejszej ściany.

polka scienna

Niezwykle ciekawą aranżację tworzą półki na ścianę na kwiaty, za których sprawą możesz stworzyć ogród wertykalny. Rośliny pnące będą wyglądać fantastycznie i niewątpliwie ożywią wnętrze. Natomiast jeśli jesteś molem książkowym, a przeczytane powieści piętrzą się w Twoim domu, może warto zastanowić się, czy półki na książki na całą ścianę nie są najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

Półki na książki nad kanapą - na jakiej wysokości?

Montując jakiekolwiek półki, należy mieć na uwadze nie tylko to, co będzie się na nich znajdować, ale także jaki dostęp do ich zawartości będziesz mieć. Planując zawieszenie półki nad kanapą, dodatkowo należy uwzględnić na jakiej wysokości powinna się znajdować. Bezpiecznym rozwiązaniem jest umieszczenie jej na takiej wysokości, by nawet osoby wysokie mogły wygodnie siedzieć na kanapie.

polka

Układ półek na ścianie: ciekawe propozycje

Jak rozmieścić półki na ścianie? Nie ma w tej kwestii złotej reguły. Równie dobrze mogą bowiem wyglądać symetryczne, jak i asymetryczne aranżacje. Nowoczesne półki na ścianę do salonu możesz skomponować z lustrami, plakatami lub obrazami. Dzięki czemu uzyskasz niebanalny efekt. Gotowe zestawy półek, w oryginalnych kształtach pomogą Ci w tym.

Praktycznym rozwiązaniem jest również półka narożnikowa, która pozwoli Ci ergonomicznie wykorzystać przestrzeń w narożniku. W przypadku małych mieszkań i kawalerek jest to szczególnie praktyczny sposób na urządzenie wnętrza.