Jak przechowywać ubrania bez szafy

Szafa (lub garderoba) jest najlepszym miejscem do przechowywania ubrań. Ale co zrobić jeśli na przykład mieszkasz w wynajętym lub bardzo małym mieszkaniu, w którym nie ma szafy? A może masz szafę, ale nie zmieścisz w niej wszystkich swoich rzeczy? Na szczęście istnieje kilka alternatyw, które mogą zastąpić szafę lub pomóc Ci przechowywać ubrania w inny sposób. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Wieszak podłogowy

Jednym z najpopularniejszych zamienników standardowej szafy jest podłogowy wieszak na ubrania. Najlepiej wyposażone modele różnią się od zwykłej szafki tylko brakiem zewnętrznej obudowy. Zwykle stojaki mają drążek (lub kilka), mogą mieć półki na ubrania i półkę na buty. Taka konstrukcja pozwala przechowywać zarówno lekką odzież, taką jak bluzki, jak i odzież wierzchnią. Istnieją także modele przesuwne wieszaków podłogowych, które można regulować na szerokość i wysokość, wybierając dla siebie najbardziej optymalne parametry. A jeśli kupisz wieszak na kółkach, otrzymasz mobilną mini garderobę, którą zawsze będziesz mógł wypchnąć za drzwi lub umieścić w rogu, ukrytym na przykład za ekranem.

Jasna minimalistyczna sypialnia z wieszakiem podłogowym

Wiszący drążek

W przypadku wiszącego drążka, możesz stworzyć funkcjonalne miejsce do przechowywania ubrań bez wykorzystywania do tego powierzchni podłogowej. Możesz taki drążek zamontować na ścianie lub nawet na suficie - jest to proste rozwiązanie, które umożliwi Ci przechowywanie rzeczy na wieszakach. W razie potrzeby taki drążek może być oryginalnym detalem we wnętrzu loftowego pomieszczenia.

Płaszcz wiszący na drążku

Szafy tekstylne

Materiałowa szafa to doskonały zamiennik stacjonarnej szafy, który jest bardzo wygodnym sposobem na przechowywanie rzeczy w małych lub wynajmowanych mieszkaniach. W szafie tekstylnej, podobnie jak w zwykłej szafie, znajdują się drążki, półki, a nawet szuflady. W razie potrzeby możesz łatwo usunąć, zdemontować lub zamienić poszczególne części jej wyposażenia. Szafy tekstylne i wieszaki na kółkach są mobilne i można je łatwo przenieść w inne miejsce lub spakować i zabrać do innego mieszkania. Tego typu rozwiązanie do przechowywania ubrań z reguły zamyka się na zamek, zapewniając ochronę odzieży przed kurzem, wilgocią oraz światłem słonecznym. Na rynku znajdziesz szeroką gamę takich szaf, dzięki czemu z łatwością wybierzesz model odpowiedni do Twoich oczekiwań. Co więcej, szafa materiałowa wyróżnia się także stosunkowo niskim kosztem.

Szafa tekstylna ze sklepu Edaxo

Regały i półki

Elastycznym systemem przechowywania, dzięki któremu będziesz mógł racjonalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni swojego domu, są regały i półki.

Regały i półki mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, a nawet możesz zamontować kilka na jednej ścianie. Z drugiej strony, przestronne półki możesz zamontować w rogach pokoju. Jeśli zaprojektujesz je w jednym stylu i przemyślisz ogólną kompozycję, będą wyglądać jak harmonijna część wnętrza całego pomieszczenia. Na takich półkach można umieścić wszystko: ubrania, akcesoria, buty. I nie jest wcale konieczne przechowywanie tych elementów odzieży w pudełkach, organizerach, czy też ochraniaczach. W sklepach znajdziesz najróżniejsze modele regałów i półek, dzięki czemu z pewnością znajdziesz dokładnie takie rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Przedmioty na półkach

Zasłony dekoracyjne

Zasłona dekoracyjna to skrzyżowanie otwartej garderoby z szafą na ubrania. W takiej koncepcji zasłony zastępują drzwi, co pozwala ukryć półki, drążki i kosze wypełnione przedmiotami i ubraniami. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet: jest tanie, a zasłonę łatwo można wymienić na inną. Dekoracyjne zasłony mogą stworzyć ważną część wnętrzem jeśli odpowiednio je dobierzesz do pozostałego wyposażenia pomieszczenia. Może być to nawet swego rodzaju przytulna atrakcja. Cóż, główny plus takich zasłon to fakt, że chronią one rzeczy przed kurzem i słońcem, nie zagracając przestrzeni.

Zasłony dekoracyjne

Pudełka

W pudełkach można zmieścić nawet i całą swoją garderobę (z wyjątkiem rzeczy, które muszą być przechowywane na wieszakach). Poszukując najlepszego pudełka dla siebie, z pewnością zauważysz, że wybór pudełek jest ogromny: od miniaturowych pudełeczek, przez duże i pojemne pudła aż po składane pudełka materiałowe. Przed zakupem możesz dokładnie obliczyć, jak dużych pudełek potrzebujesz i kierować się tym parametrem podczas wyboru optymalnego pudełka. W zależności od tego, jaki kolor pudeł wybierzesz, możesz lekko zmienić wystrój danego wnętrza. Pudełka możesz umieścić na antresoli, pod łóżkiem lub jedno na drugim - w sklepach znajdziesz zarówno wąskie i niskie modele pudełek, jak i wysokie i duże. Będą one dobrze prezentować się na półkach, jednocześnie chroniąc rzeczy przed kurzem.

Pudełka w pokoju

Walizki, komody, kosze

Jeśli lubisz stylistykę retro lub Twoje mieszkanie urządzone jest w taki sposób, możesz pokusić się o wykorzystanie starej walizki jako miejsca do przechowywania. Zaletą takiego rozwiązania jest nietuzinkowa estetyka walizek, duża pojemność i możliwość zamknięcia, ochrona odzieży przed kurzem, zapachami i wilgocią.

Minusy: rzeczy mogą się zawalić, a wyjęcie ich z dna dużej skrzyni lub kosza nie zawsze będzie wygodne. Do rzeczy codziennego użytku lepiej jest używać innych metod przechowywania, ale pościel czy też odzież sezonową z powodzeniem możesz trzymać w walizce, komodzie lub koszu. A jeśli chcesz zaoszczędzić nawet dwa razy więcej miejsca, kup pokrowce i worki próżniowe, dzięki którym będziesz mógł przechowywać więcej rzeczy w jednym miejscu.

stare walizki ułożone jedna na drugiej

Manekin, drabinka, pufa

Na koniec wspomnimy jeszcze o kilku ciekawych rozwiązaniach, które są wyjątkowo funkcjonalnymi i stylowymi metodami przechowywania ubrań. W mieszkaniu, w którym nie ma szafy, musisz wykorzystać wszystkie możliwości.

Wieszak podłogowy możesz zastąpić manekinem. Oczywiście wiele rzeczy nie będzie do niego pasować, ale zapewniamy, że rozwiązanie to wyglądać będzie bardzo oryginalnie i będzie niepowtarzalną dekoracją ubogacającą wnętrze.

Wieszak-drabina to z kolei stylowy i nowoczesny dodatek przydatny w każdym pomieszczeniu. Wystarczy oprzeć drabinkę o ścianę i użyć jej belek do wieszania ubrań, torebek, przechowywania butów, ręczników, a nawet czasopism i książek. Taką drabinkę można łatwo przenieść w inne miejsce, a w razie potrzeby ukryć za drzwiami.

Pufa z możliwością przechowywania to dobre rozwiązanie dwa w jednym, możesz na niej usiąść i przechowywać rzeczy w środku. Takie składane pojemniki tekstylne pasować będą do każdego wnętrza (wystarczy, że wybierzesz model dopasowany do kolorystyki i stylu Twojego mieszkania). W pufie możesz umieścić co tylko zechcesz: ubrania, tkaniny, buty, a nawet dokumenty. Rzeczy te będą wolne od kurzu i nie będą zagracać przestrzeni, a puf nadal spełniać będzie swoją główną funkcję wygodnego siedziska.