Jak przechowywać przyprawy? Sprytne patenty na uporządkowanie szafek kuchennych
Przechowywanie przypraw w torebkach to duży błąd - po pierwsze tracą aromat, po drugie mogą stać się pożywką dla moli spożywczych. Podpowiadamy, jak przechowywać przyprawy w kuchni i wyjaśniamy jak uchronić się przed inwazją moli.
Właściwe przechowywanie żywności przedłuża jej świeżość. Dzięki temu możesz nie tylko cieszyć się wyrazistym aromatem potraw, ale również sporo zaoszczędzić. Wszystkie sypkie produkty należy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Wyjątkiem jest kawa ziarnista, której opakowania powinny mieć działający jednostronnie zawór. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak i w czym przechowywać przyprawy.
Przechowywanie przypraw w kuchni - ogólne zasady
Przyprawy to głównie zioła suszone lub sproszkowane mieszanki. Poza tym granulaty i całe ziarna lub listki. Ich walory smakowe w dużej mierze opierają się o silny aromat, który przenika do potraw. Zwietrzałe przyprawy nie spełniają swojej funkcji, ale to nie jedyny problem, który pojawia się, gdy nie są prawidłowo przechowywane. Również nadmiar wilgoci jest niebezpieczny, ponieważ może powodować rozwijanie się pleśni w suszonych ziołach oraz zbrylenie proszków i granulatów. Dlatego na opakowaniach przypraw i suchych produktów spożywczych znajduje się informacja, by przechowywać je w suchym miejscu.
Mole spożywcze to szkodniki, które potrafią zagnieździć się w otwartych opakowaniach. Najbardziej lubią produkty zbożowe, ale przyprawami i bakaliami również nie gardzą. To owady, które składają jaja w miejscach pełnych żywności, aby larwy mogły szybko osiągnąć dojrzałość i rozmnażać się dalej. Inwazja moli spożywczych to prawdziwy problem, aby się ich pozbyć, trzeba usunąć wszystko z szafek i niestety wyrzucić wszystkie potencjalne gniazda, czyli otwarte torebki do śmietnika. Koszt takiej akcji to czasem kilkaset złotych. A przecież można tego uniknąć, stosując szczelne pojemniki do przechowywania przypraw i suchych produktów spożywczych.
Pomysł na przechowywanie przypraw w szafce i na półkach
Górne szafki kuchenne to najlepsze miejsce do przechowywania ziół. Jednak, zamiast decydować się na przechowywanie przypraw w torebkach, przesyp je do szklanych pojemników. W ten sposób uchronisz je przed wietrzeniem, wilgocią i szkodnikami.
Dodatkowa zaleta tego rozwiązania to oszczędności - pieniędzy i czasu. Ile razy złapałeś się na tym, że przyniosłeś ze sklepu przyprawy, które były w szafce. Albo, kiedy podczas gotowania okazywało się, że coś, co powinno być pod ręką, właśnie się skończyło i pozostała tylko smutna, pusta torebka?
Pięknie ułożone przyprawy w opisanych szklanych pojemniczkach rozwiązują te problemy. Wystarczy rzut oka by zobaczyć jakie zapasy trzeba uzupełnić. Te przyprawy, których używasz, najczęściej powinieneś mieć pod ręką. Ustaw je na blacie lub wybierz jeden z poręcznych stojaków na słoiczki z przyprawami. Dodatkowo zyskasz efektowną ozdobę blatu. Jeśli nie masz go zbyt wiele, możesz dodać półkę na przyprawy stojącą na blacie lub reling ścienny i słoiczki z haczykami.
Przechowywanie przypraw w szufladzie
Druga dobra lokalizacja dla przypraw w kuchni to szuflada w dolnym ciągu szafek. Do przechowywania w niej przypraw również możesz wykorzystać szklane pojemniki. Z tą różnicą, że etykiety powinny znaleźć się na wieczkach. Przyprawy można również ułożyć poziomo, ale w ten sposób słoiczki zabiorą więcej miejsca.
Dobrym rozwiązaniem są również separatory do szuflad, które pomogą Ci w sortowaniu przypraw do potraw i produktów piekarniczych. Możesz również wykorzystać organizery do szuflad, wówczas będziesz mógł wyjąć cały organizer na blat i sprawdzić zawartość słoiczków.
Jak przechowywać świeże zioła?
Poza przyprawami suszonymi i granulatami są również świeże gałązki, które hodujemy w doniczkach. Aby ładnie się rozkrzewiły, trzeba je umiejętnie przycinać. W przypadku roślin takich jak bazylia nie możemy dopuścić do kwitnienia, więc górne listki trzeba przycinać na bieżąco. Z bazylii można zrobić wyśmienite pesto, ale potrzebujesz do tego więcej niż kilka listków. Możesz przedłużyć świeżość swoich balkonowych zbiorów. Zbieraj je do szklanego pojemnika i przechowuj w lodówce. Oczywiście nie może to trwać zbyt długo, ale przez kilka dni możesz takie bazyliowe listki z powodzeniem magazynować w ten sposób.
Znajdź swój sposób na przechowywanie przypraw
Wiesz już jak przechowywać przyprawy suche i świeże gałązki ziół. Oczywiście to tylko kilka pomysłów, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Na przykład ilości przypraw, których używasz na co dzień w swojej kuchni. Może wpadniesz na własny, genialny pomysł na przechowywanie przypraw? Wszystko, czego potrzebujesz do jego realizacji, znajdziesz w naszym sklepie.