Jak ozdobić w prosty i tani sposób ścianę?

Odpowiednio przemyślane wnętrze mieszkania to nie tylko piękne meble, drogie materiały dekoracyjne lub modne lampy. Warto także ozdobić ścianę i to w taki sposób, aby wnosiła ona coś nowego do pomieszczenia. Jeśli chcesz ozdobić ściany w swoim domu, nie musisz obawiać się, że proces ten będzie dużym obciążeniem dla Twojego portfela. Wystarczy, że w kreatywny sposób podejdziesz do tego zadania, a z pewnością uda Ci się całkowicie zmienić wygląd swojego domu. W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak stworzyć dekorację ścienną w prosty i tani sposób.

Tapeta na jedną ścianę

Prostym i niedrogim sposobem na dodanie nowej dekoracji do wnętrza jest przyklejenie tapety na jedną ze ścian. W dzisiejszych czasach można to zrobić nawet bez pomocy profesjonalnego projektanta. Producenci tapet produkują rolki, które w prosty sposób zamontujesz w pokoju. Musisz tylko wybrać wzór, który spodoba Ci się najbardziej i wybrać kombinację poziomą lub pionową. W ten sposób, dekorując tylko jedną ze ścian, całkowicie odmienisz wygląd wnętrza danego pomieszczenia.

Sypialnia z tapetą na jednej ścianie

Fototapeta

Fototapeta to jasny i przyciągający uwagę akcent, który wciąż króluje wśród dekoracji ściennych. Jeśli nie spodoba Ci się żaden ze wzorów, możesz zamówić drukowanie wybranych zdjęć lub rysunków. Fototapety zwykle są przyklejane tylko do jednej ściany.

Biały pokój z fototapetą z motywem windsurfingu

Ciekawa tekstura

Ściana wyłożona dekoracyjną cegłą, surowym kamieniem lub mozaiką może prezentować się naprawdę pięknie. Możesz także ozdobić swój pokój betonem dekoracyjnym.

Jednym z ciekawych sposobów na ozdobienie ściany jest tynk dekoracyjny. Jednocześnie ma wiele dodatkowych zalet: pomaga ukryć drobne defekty ścian, jest łatwy w aplikacji, utrzymuje się przez długi czas, a dzięki jego pomocy możesz uzyskać bardzo oryginalny efekt. Możesz użyć dekoracyjnego tynku, aby stworzyć wypukłe geometryczne kształty lub wzory na ścianie, lub położyć tynk z perłowym odcieniem. Na rynku znajdziesz także tynki dekoracyjne w różnych odcieniach.

Stary rower na tle ściany w białe cegiełki

Farba

Przeglądając różnorodne dekoracje ścienne, z pewnością przyjdzie Ci do głowy jeden z najbardziej oczywistych pomysłów, jakim jest pomalowanie pomieszczenia na nowy kolor. Do tego celu możesz użyć farb akrylowych (do malowania dzieł sztuki) lub farb na bazie wody (aby położyć kolor na ścianę). Jeśli gładka, choć jasna powierzchnia nie jest dla Ciebie wystarczającą inspiracją, możesz pomalować ścianę w paski za pomocą taśmy maskującej.

Kobieta malująca ścianę wałkiem malarskim

Zdjęcia

Jeśli zależy Ci na bardzo personalnym udekorowaniu wnętrza Twojego pokoju, możesz udekorować go zdjęciami. Niezależnie od tego, jakie zdjęcie wybierzesz, będzie to dobry wybór. Każde zdjęcie jest inne i opowiada jakąś historię, pamiętaj więc, że nie powinno ich być zbyt wiele. W przeciwnym wypadku możesz niechcący przytłoczyć swój pokój nadmiarem spersonalizowanych dekoracji. Jednocześnie nie zapomnij poprawnie połączyć zdjęć ze sobą. Jeśli fotografie już Ci się znudzą, mogą być one w łatwy sposób zastąpione nowymi. Wystarczy, że po następnej podróży lub radosnym wydarzeniu w rodzinie powiesisz nowe zdjęcia. Możesz tworzyć kompozycje zarówno kolorowe, jak i czarno-białe. W nowoczesnym wnętrzu kolaż zdjęć z różnych ujęć zamocowanych na płótnie wyglądać będzie bardzo stylowo i oryginalnie. Możesz również narysować duże drzewo na ścianie, a następnie przekształcić je w drzewo genealogiczne za pomocą zdjęć rodzinnych.

Kobieta wieszająca zdjęcie na ścianie

Żywa ściana

Niezwykłym i wciąż rzadkim w naszych mieszkaniach elementem dekoracyjnym jest stworzenie tak zwanej “żywej ściany”. Specjalny system nawadniania sprawi, że ​​taki układ kwiatowy będzie prawie autonomiczny. Oczywiście, jeśli zapewnisz roślinom wystarczający dostęp do oświetlenia. Żywą ścianę można zastąpić zwykłymi roślinami doniczkowymi na wąskiej półce lub otwartych półkach.

Żywe rośliny powieszone w obrazie na ścianie

Lustra

W dekorowaniu pomieszczeń nie tylko chodzi o poprawienie ich wyglądu i zaakcentowanie niektórych przedmiotów czy kolorów. Bardzo ważnym aspektem podczas projektowania wnętrz jest dodanie światła i optycznego powiększenia przestrzeni. Jeśli chcesz uzyskać efekt jasnego i przestronnego wnętrza, powieś w nim lustra. Aby lustro idealnie pasowało do pomieszczenia, wybierz odpowiednią ramę: może to być metal lub np. drewno z pozłacaniem. Możesz także udekorować ścianę, wybierając lustra okrągłe w formie naściennej, które stanowić będą oryginalną i stylową dekorację.

Miłe i przytulne wnętrze sypialni z dużym lustrem

Hobby

Nasze hobby są często przemijające. Wczoraj zbierałeś znaczki, ale dziś zbierają one kurz na półce. Wykorzystaj wszystkie niepotrzebne materiały, które od lat gromadziłeś w domu. Możesz wykonać ścienny „mozaikowy” panel zawierający tysiące znaczków lub setki pocztówek. Obrazy uzyskane z klejonych koralików, połamanych zabawek świątecznych, kawałków gałązek i suszonych kwiatów mogą prezentować się naprawdę świetnie. Oprócz pocztówek lub rysunków dla dzieci można zawiesić na ścianie sznurki, lub żyłkę, tworząc z nich obraz.

Paszport pełen pieczątek podróżniczych

Panele z tkaniny

Stosunkowo nowym rodzajem dekoracji ściennych są panele z tkaniny. Są to kawałki tkaniny przymocowane bezpośrednio do powierzchni ściany lub zapinane na rzepy, dzięki czemu można je zdjąć i umyć. Łatwiejszym sposobem dekoracji ściany za pomocą tkanin jest powieszenie obrazów z tkanin. W tym przypadku jest to zwykle tkanina o ciekawych kolorach, rozciągnięta na płótnie i otoczona ciekawą bagietką.

Materiał lnu

Papierowe girlandy

Zaledwie kilka gwoździ wbitych w ścianę oddziela Cię od ciekawej dekoracji. Z tą ozdobą, odmienisz wygląd każdego pomieszczenia i dodasz mu nieco ciepła. Z papieru możesz wyciąć dowolne kształty, takie jak serce, kwiaty, samoloty, gwiazdy, a następnie powiesić je na ozdobnym sznurku. Tego typu dekoracja nie wytrzyma zbyt wiele czasu, jednak łatwo zmienić jest ją na nową.

papierowa girlanda

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas pomysły przypadną Ci do gustu i wykorzystasz je podczas dekorowania swojego domu. Jak sam widzisz, nie musi to być wcale trudne ani drogie. Wystarczy, że użyjesz swojej wyobraźni i stworzysz kreatywne ozdoby, dzięki którym Twój dom stanie się całkowicie odmieniony.