Jak osuszyć zbyt wilgotne powietrze

Wilgoć w domu to naprawdę niemały problem, z którym powinieneś walczyć. Wilgotne powietrze sprzyja pojawianiu się pleśni, która jest bardzo niebezpieczna zarówno dla twoich ścian oraz mebli, jak i zdrowia. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, czym jest pochłaniacz wilgoci. Jak pokonać wilgoć?

Kiedy osuszanie powietrza w domu jest niezbędne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym tak naprawdę jest wilgotność powietrza. To nic innego jak procentowa zawartość cząstek wody w kompletnej objętości powietrza. Poziom wilgoci w twoim domu zawsze powinien być odpowiedni i nie możesz tego bagatelizować. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wpływa on na twoje samopoczucie, a także kondycję ścian, mebli, dywanów, a nawet sprzętów AGD i RTV. W przypadku, gdy wilgotność w pomieszczeniach będzie za duża, na ścianach zacznie pojawiać się grzyb oraz pleśń, a co za tym idzie, w mieszkaniu zaczniesz odczuwać specyficzny i bardzo nieprzyjemny zapach stęchlizny. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że zbyt duża wilgotność powietrza w domu prowadzi do uszkadzania wszelkiego rodzaju sprzętów, takich jak piekarnik, pralka, lub też płyta indukcyjna. Jaki zatem jest optymalny poziom wilgotności powietrza? Odpowiednia wilgotność to taka, która zawarta jest w przedziale od 40 do 60 procent. W takim wypadku będzie ona pozytywnie wpływała na twoje zdrowie oraz nie zagrozi żadnemu sprzętowi.

Osuszacz powietrza

Od czego zależny jest poziom wilgotności powietrza?

Jak się można domyślić, poziom wilgotności powietrza zależny jest od wielu czynników. Zaliczamy do nich między innymi typ budownictwa, w jakim mieszkasz, a także pory roku. W okresach letnich poziom wilgoci będzie najwyższy. W przypadku, gdy spadnie deszcz, może on sięgnąć nawet 90 procent. Jak się można domyślić, wartość ta jest znacznie za duża i prowadzi do tego, że mimo sporej temperatury będziesz odczuwał chłód. Z kolei zimą problem wilgoci nie jest aż tak duży. Dzieje się tak za sprawą okresu grzewczego, gdyż centralne ogrzewanie, jakie implementowane jest w blokach, sprawia, że wilgotność powietrza znacznie spada. Sytuacja ta wygląda jednak inaczej, kiedy masz do czynienia ze starszym budownictwem, do którego zaliczamy kamienice. Bardzo często długo nieremontowane budynki są nieodpowiednio zaizolowane, ciężko je ogrzać, a także nasiąknięte wilgocią. Problem ten okazuje się największy, kiedy mieszkasz na parterze. Dlaczego? Dzieje się tak za sprawą braku sąsiadów ogrzewających swoje gniazdko kilka metrów niżej. Chłodne mieszkanie równa się sporej wilgoci, a jeśli połączysz to z brakiem dobrej wentylacji, grzyb oraz pleśń są po prostu pewne.

Jak zwalczać wilgoć w domu?

Jak już wspominaliśmy, wilgoć w domu to naprawdę bardzo poważny problem. Na szczęście nie brakuje sposób, które pozwolą ci ją zwalczyć. Na samym starcie musisz się jednak upewnić, że masz sporą kontrolą nad jej poziomem. W tym celu musisz wyposażyć się w higrometr, dzięki któremu będziesz w stanie sprawdzić poziom wilgotności w Twoim domu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy poziom wilgoci jest do siebie zbliżony w całym domu, będziesz musiał wykonać pomiar w kilku miejscach. Warto jednak zaznaczyć, że w tym celu bardzo pomocna okazuje się stacja pogody.

Pracą musisz rozpocząć od odpowiedniego zabezpieczenia podłóg oraz ścian w domu. Nie możesz zapomnieć, że mury należy zabezpieczyć inaczej niż elementy drewniane. W jaki sposób? Murowane ściany powinieneś zewnętrznie chronić przed bardzo groźną wodą opadową. W tym celu musisz nanieść bezbarwny impregnat, który przeznaczony jest do zabezpieczania murów. W przypadku drewna także możesz zastosować impregnat, który należy zaaplikować za pomocą metody natryskowej, czy też pędzla. Wilgotność powietrza w mieszkaniu jesteś także w stanie znacznie zmniejszyć za sprawą instalacji wentylacji wysokiej klasy. Najlepszym rozwiązaniem jest rodzaj mechaniczny, czy też hybrydowy. Drugie rozwiązanie bezproblemowo przepuszcza powietrze przez wszystkie nawiewniki. Z kolei wentylacja mechaniczna pozwala na swobodne dostosowanie tego, jak wielu powietrza wpuszczamy do środka.

Jak poradzić sobie z wilgocią w mieszkaniu ? - Domowe sposoby

Oczywiście możesz się spotkać z wieloma sposobami pozwalającymi osuszać powietrza w domu. Jednym z nich jest zakup pochłaniacza wilgoci wielokrotnego użytku.

Pochłaniacz wilgoci to nic innego jak sprzęt wraz z wymiennym wkładem, w którym zaimplementowana jest substancja absorbująca. Jest ona odpowiedzialna za rozpuszczanie wilgoci, a także jej wchłanianie z powietrza. Jednak gdzie trafia ta wilgoć? Oczywiście do wkładu, który po całym procesie kamienieje. Po kilku dniach niezwykle już twardy absorbent po prostu się skrapla.

Równie dobrym rozwiązaniem jest zakup elektrycznego osuszacza powietrza. Urządzenie to występuje w aż dwóch wersjach, do których zaliczamy rodzaj absorpcyjny oraz kondensacyjny. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ta druga propozycja. Sprzęt tego typu wyposażony jest w wentylator odpowiedzialny za wsysanie powietrza, a także przepuszczaniu go przez parownik, gdzie to ma miejsce ochładzania oraz skraplania. Jednym z lepszych produktów na rynku jest osuszacz powietrza WENKO, w który naprawdę warto zainwestować.

Kobieta siedząca obok osuszacza powietrza