Jak odstraszyć osy i szerszenie z ogrodu?

Nadeszło upragnione lato, niestety wraz z nim pojawił się dosyć frustrujący każdego miłośnika zieleni problem - owady. Jak pozbyć się tego problemu bez szkody dla naszych małych towarzyszy - dowiesz się tego w poniższym artykule.

Jeśli nie musisz, nie przyciągaj

Zabrzmi to dosyć dziwacznie, ale jeśli nie istnieje taka potrzeba nie przyciągaj owady poprzez słodkie smakołyki, słodycze lub kwiaty w miejscu odpoczynku. Ogranicz ozdoby kwiatowe do minimum; smakowite potrawy i przekąski ukryj pod przeznaczonymi do tego kloszami i pokrywami. Dzięki temu ograniczysz wizyty małych gości i środki, które podejmujesz do ich odstraszania.

To dosyć zaskakujące, ale owady mogą być wabione również kwiatowymi wodami, kremami i mgiełkami, dlatego w lato warto ograniczyć użycie tych kosmetyków do minimum.

Ważne! Używaj zamykanych karafek, słojów i dzbanków. Połknięcie osy lub szerszenia może być nie tylko niemiłym doświadczeniem, ale również niebezpiecznym. W ten prosty sposób możesz również cieszyć się smacznym napojem nawet na dworze.

Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie oddalenie kompostownika od miejsca wypoczynku oraz jego odpowiednie zamknięcie.

Naturalne sposoby na odstraszenie owadów

Na każdy problem jest sposób proponowany przez naturę - jeśli chcesz pozbyć się problemu meszek i komarów, polecamy olejek z cytronelli i produkty pochodne takie jak świece oraz podgrzewacze z tym surowcem. Szerszenie nie lubią również zapachu czosnku - możesz więc go zawiesić przy oknie, co podkręci dodatkowo Twoją stylizację vintage kuchni.

Olejkami, którego aromatu osy i pszczoły nie lubią, są również mięta i eukaliptus - przed sezonem zainwestuj w małe buteleczki olejków eterycznych, które nabędziesz w aptekach i sklepach zielarskich. Skutecznym trikiem są również cytryny nabite goździkami - rozwiązanie trochę w klimacie świąt, ale gwarantujemy, że skuteczne i sprawdzone! :)

Ochrona przed insektami i owadami w domu

Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem jest odpowiednie zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi - jednym z najtańszych i najprostszych sposobów są estetyczne i skuteczne moskitiery na okno i baldachimy nad łóżko. Jeśli więc chcesz poradzić sobie z irytującym problemem owadów w swoim domu w ekologiczny i bezpieczny sposób, zwykła moskitiera na okno lub zasłona bambusowa na drzwi balkonowe pomoże obniżyć Ci w znaczący sposób liczbę owadów.

Złap mnie jeśli potrafisz - czyli pułapki na owady i odstraszacze

Jeśli problem przybrał na sile lub poszukujesz skutecznej alternatywy dla powyższych sposobów, rozważ zakup efektywnych pułapek na owady oraz odstraszaczy. Dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnej żarówki na okres letni - marka Intex przygotowała w tym celu klasyczny model żarówki, który może działać na obszarze od 20 do 50 metrów, a więc jest świetnym rozwiązaniem podczas upałów, gdy zostawiamy otwarte okna również w nocy.

Innym równie skutecznym sposobem są pułapki na owady, do których wlewamy słodki napój przyciągający owady np. wodę z cukrem. Dobrze się sprawdzi specjalnie dedykowana pułapka od ProGarden, która jest nie tylko estetyczna, ale również oszczędzi Ci kłopotów i pozwoli przyciągnąć owady do pożądanego miejsca.

Sposoby na najmniejszych nieproszonych gości

Jeśli dodatkowo chcesz zabezpieczyć swoją skórę przed wyjściem na dwór, możesz skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w większości sklepów albo z naturalnych odpowiedników. Dobrymi środkami do nałożenie na skórę, które mogą odstraszyć komary i inne insekty są rozcieńczone olejki eteryczne. Szczególnie polecamy olejki cytrusowe, olejek cedrowy lub goździkowy. Możemy również w celu rozcieńczenia użyć innego olejku bazowego jak np. olejek jojoba, oliwa z oliwek, olejek makadamia. W ten sposób możesz nie tylko nawilżyć swoją skórę, ale również pozbyć się większości trapiących Cię insektów.

Ważne! Składniki naturalne obecne w olejkach eterycznych mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego warto śledzić ich działanie.

Mamy nadzieję, że te kilka porad pomoże Ci poradzić sobie z problemem owadów w domu i ogrodzie. Życzymy Ci miłego odpoczynku :)