Jak dobrze zabezpieczyć rośliny przed chłodem i suszą?

jak dbać o rośliny

Wiosna to czas niestabilnej pogody - bezdeszczowe okresy i przymrozki spędzają sen z powiek ogrodników. Pierwsze tygodnie wiosny to kapryśna pogoda, a przecież właśnie wtedy rośliny rozpoczynają kolejny okres aktywności. Kiełkujące kwiaty i warzywa oraz pączkujące krzewy ozdobne trzeba wtedy starannie chronić. Podpowiadamy jak zrobić to najskuteczniej.

Coraz częściej zdarzają się zimy bez śniegu, w tym roku co prawda był, ale pokrywa leżała kilka dni, po czym następowały okresy bez opadów. Taka pogoda powoduje suszę fizjologiczną. To stan niskiego poziomu wilgoci w glebie jeszcze przed letnimi upałami. Jest o tyle niebezpieczny, że rośliny mają wiosną utrudniony start. Do tego dochodzą przymrozki, które potrafią zdziesiątkować uprawy warzyw i zniszczyć krzewy ozdobne w ogrodzie. Jeśli chcesz tego uniknąć, nie pozostawiaj roślin na pastwę czynników zewnętrznych.

Wiosenne przymrozki - jak zabezpieczyć rośliny

Najlepszym sposobem na ochronę przed przymrozkami jest okrywanie - włókniny, plandeki i osłony foliowe to najlepsze i najprostsze rozwiązania. Na rabatach warzywnych najlepiej zastosować pasy agrowłókniny, które uchronią sadzonki przed przymrozkiem.

Delikatne krzewy lepiej jest okryć w całości. W zależności od potrzeb możesz skorzystać z gotowych osłon foliowych na drzewka lub zabezpieczyć roślinę plandeką.

Przygruntowe przymrozki mogą zniszczyć krzaki truskawek i poziomek. Zamiast okrywać rośliny, które mają świeże listki bezpośrednio przy ziemi, lepiej przemyśleć sposób ich sadzenia. Wystarczy posadzić krzaki truskawek lub poziomek na specjalnych stojakach na truskawki. Wówczas liście nie dotykają podłoża, na którym dla dodatkowej ochrony możesz ułożyć agrowłókninę. Po sezonie przymrozków stojaki uchronią zbiory przed pleśnią.

Zarówno przymrozki, jak i susza najbardziej zagrażają roślinom na wczesnym etapie wzrostu. Dlatego tym powinieneś zapewnić warunki szklarniowe. Jeśli sadzonki rosną jeszcze w inspektach, włóż je do miniszklarni, w ten sposób ochronisz je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak chronić rośliny przed suszą?

Istnieje wiele rzeczy, które ogrodnicy mogą zrobić, aby przygotować się na okresy suszy, takich jak oszczędzanie wody deszczowej, okrywanie i ściółkowanie grządek i obrzeży oraz wybór roślin odpornych na suszę.

Inteligentne nawadnianie

Jeśli choć raz susza zniszczyła Twój ogród, nie pozwól, by to się powtórzyło. Zawczasu przygotuj się do trudnych warunków hydrologicznych. Okrywaj grządki i ściółkuj je, aby zapobiec odparowywaniu wody.

Stwierdzenie, że trzeba dużo podlewać jest błędne - nie dużo o regularnie. Chodzi o to, by gleba utrzymywała w miarę stały poziom wilgotności.

Kiedy podlewać rośliny?

Oszczędzanie wody staje się coraz ważniejsze podczas przedłużających się okresów suszy. W szczycie lata możesz spodziewać się nałożonych odgórnie ograniczeń w podlewaniu. Podczas gdy zdrowe, ugruntowane drzewa i krzewy mogą przetrwać kilka tygodni bez wody, delikatne rośliny jednoroczne i wieloletnie będą wymagały częstszego podlewania. Pozwól swoim roślinom powiedzieć, że nadszedł czas na podlewanie — w większości przypadków, gdy zaczynają więdnąć. Podlewasz ogród? Używaj zraszacza z obrotową głowicą, która precyzyjnie dozuje wodę.

Jak podlewać, gdy panuje susza?

Dobre praktyki podlewania wykorzystują metody, które podlewają powoli i głęboko. Węże do namaczania lub wąż zraszający u podstawy rośliny to dobre opcje, które umożliwiają wchłanianie wody w głąb gleby. Celem jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody bezpośrednio do gleby i korzeni roślin, a nie do liści roślin. Pamiętaj, że wodę należy dostarczać do całej strefy korzeniowej rośliny. Podlewanie rano lub wczesnym wieczorem, a nie w środku dnia, pomaga zmniejszyć utratę wody w wyniku parowania.

Możesz również zastosować metodę stałego dozowania wody za pomocą nawadniaczy. Są bardzo proste w budowie - to ostro zakończone lejki z malutkimi otworami, które umieszczamy w ziemi. W górnej części lejki mają gwint, na który możesz nakręcić plastikową butelkę wypełnioną wodą. W ten sposób woda będzie stopniowo wnikać w glebę na poziomie systemu korzeniowego.

Ważne jest, aby odpowiednio karmić rośliny, aby przygotować je do przetrwania suszy. Zdrowe, odżywione rośliny lepiej znoszą dłuższe okresy upałów i suszy. Jeśli chcesz stosować nawóz w okresach suszy, pamiętaj, by stosować preparat pomiędzy zraszaniami. Kiedy w glebie jest niewystarczająca ilość wilgoci, z pomocą przyjdzie kompost. Używaj go regularnie, aby użyźniał i delikatnie nawilżał podłoże.

Podczas suszy pamiętaj o pożytecznych owadach. Zostawiaj wodę w płaskich naczyniach i umieść w ogrodzie domek, w którym będą mieć dobre warunki.

Susze i przymrozki są częścią naszych naturalnych cykli pogodowych. Dlatego, zamiast płakać nad zniszczonym ogrodem i wydawać setki złotych na podlewanie, lepiej przygotować się i odpowiednio zabezpieczyć swoje grządki.