Jak dobrać lampę sufitową do kuchni?

Kuchnia to miejsce, które bardzo często kojarzy się z ciepłem, pięknym zapachem i rodzinną atmosferą. Wiele osób spędza tam dość sporo czasu, zwłaszcza gdy uwielbiają gotować. Jednak kuchnia to nie tylko pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków. Bardzo często zasiadamy tam, aby zjeść wspólnie obiad lub kolację. W kuchni, z rana przy śniadaniu, odbywa się wiele gorących dyskusji, a także pije aromatyczną kawę z przyjaciółmi.

Nie da się zatem ukryć, że kuchnia spełnia wiele funkcji. Dlatego bardzo ważne jest, żeby miała odpowiedni wystrój oraz atmosferę. Niezależnie od tego w jaki sposób ją umeblujemy czy jaki sprzęt tam zamontujemy, kuchnia potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Co to znaczy? W tym artykule postaramy się trochę przybliżyć ten temat.

Pomieszczenie pełne światła

Po pierwsze - w kuchni musi być jasno. Jest to bardzo istotne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy bardzo szybko zapada zmierzch, a w ciągu dnia rzadko kiedy świeci słońce. Światło musi być tak dobrane, żeby z jednej strony nie raziło w oczy osób tam przebywających, a z drugiej nie powodowało wyraźnych cieni. Czy to oznacza, że powinieneś zamontować oświetlenie w każdym zakątku kuchni? Oczywiście, że nie. W pierwszej kolejności musisz dobrze oświetlić blaty robocze. Źródło światła powinno być umieszczone nad nimi, a nie przed. Dlaczego? Bo gdy lampa będzie oddalona od blatu, to stojąc przy nim będziesz tworzyć cień. Żeby oświetlenie było optymalne, jedna lampa sufitowa do kuchni zwykle nie wystarczy. Będzie ona potrzebowała kilku pomocników. Jednak właśnie od zakupu lampy sufitowej powinieneś zacząć. W jaki sposób jednak wybrać odpowiednią lampę?

Lampy w kuchni

Rodzaje lamp sufitowych

Wszystkie lampy sufitowe zalicza się do tak zwanej kategorii oświetlenia ogólnego. Są one przede wszystkim odpowiedzialne za dostarczanie równomiernego światła we wnętrzu. Mogą przyjmować najróżniejsze formy. Chcemy przedstawić te najpopularniejsze.

żyrandole - są to bardzo zróżnicowane produkty. Mogą nawiązywać swoim kształtem do antycznych świeczników i wtedy doskonale będą pasować do wszystkich kuchni urządzonych w starym, klasycznym stylu. Z kolei żyrandole kryształowe świetnie sprawdzą się we wszystkich nowoczesnych kuchniach, które mają na przykład białe, lakierowane meble. Ich wybór jest bardzo duży i często są dopasowane do różnych stylów aranżacyjnych.

plafony - idealne rozwiązanie dla wszystkich kuchni w stylu klasycznym. Dostępne są zarówno takie o antycznym wyglądzie, jak i o bardziej nowoczesnym. Dobrze będą pasowały do niskich kuchni, ponieważ dają dużo światła, a przy tym nie zabierają zbyt dużo miejsca.

listwy z reflektorkami - jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w kuchniach nowoczesnych. Ich główną zaletą jest to, że można regulować kierunek i kąt nachylenia reflektorków, dzięki czemu można dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb

oprawy świecące w dół - rozwiązanie również stosowane zwłaszcza w kuchniach nowoczesnych. Składają się z kilku spotów (plafonów), których jednak nie można regulować.

Jak widać lampa sufitowa w kuchni nie jedno ma imię. Wiesz już jakie są jej najpopularniejsze rodzaje, możesz więc teraz przejść do kolejnego etapu.

Jasna kuchnia z lampami nad stołem

Dopasuj lampę do kuchennego wnętrza

Należy pamiętać o tym, że lampy sufitowe nie tylko oświetlają wnętrze kuchni, ale pełnią również bardzo ważną funkcję dekoracyjną. Dlatego przy wyborze odpowiedniego oświetlenia należy zwrócić uwagę, czy będzie ono dopasowane do zarówno stylu, w jakim urządzone jest nasze pomieszczenie, jak i do jego wielkości.

Jeżeli posiadasz kuchnię o niewielkich rozmiarach, to powinieneś tak dopasować oświetlenie, żeby optycznie ją powiększyć. Świetnie do tego będą się nadawały reflektory sufitowe z możliwością regulacji kąta padania światła. Możesz również wybrać spoty, które bardzo dobrze odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach. Żeby nadać małej kuchni wyjątkowego nastroju, to nad stołem dobrze w tej roli sprawdzi się punktowa lampa wisząca. Ten rodzaj lampy nadaje się również do większych kuchni. Idealnie sprawdzają się do ozdabiania pomieszczenia. Wystarczy zawiesić kilka takich samych lamp na różnej wysokości nad blatem kuchenny i... znakomity efekt murowany.

Co w sytuacji, gdy jesteś miłośnikiem nowoczesności, lubisz się wyróżniać i masz kuchnię w kolorze czarnym? Powinieneś wtedy wybrać proste i niezbyt duże lampy, które nie przytłoczą Twojej kuchni. Świetnie w takiej sytuacji sprawdzi się lampa sufitowa wisząca w kolorze czarnym lub lampa z metalowymi wykończeniami. Wszelkie lampy chromowe będą pasowały tylko wtedy, gdy czarny kolor połączony jest z bielą.

Loftowe lampy wiszące w kuchni

Wybierz odpowiedni rozmiar

Lampa sufitowa musi idealnie współgrać z rozmiarem pomieszczenia. Duże kuchnie dają zdecydowanie większe pole do manewru, bo doskonale sprawdzą się tam zarówno lampy o dużych gabarytach, jak i te o mniejszych rozmiarach. Dobrze będzie w niej wyglądał rozłożysty żyrandol albo punktowa lampa wisząca.

W przypadku małych kuchni musisz uważać na to, żeby wybrany przez Ciebie model zbytnio nie przytłaczał wnętrza, ani go optycznie nie pomniejszał. Ma to szczególne znaczenie w niskich pomieszczeniach. Mając taką kuchnię wybierajmy mniejsze lampy, najlepiej w kolorze białym. Są one neutralne aranżacyjnie, pasują więc praktycznie do każdego wnętrza, a co najważniejsze nie zmniejszają go optycznie.

Lampa nad wyspą kuchenną

Grunt to dobre samopoczucie, czyli wybierz odpowiednią barwę światła

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale barwa światła potrafi wpływać na nasze samopoczucie. Jaką więc powinniśmy wybrać do naszej kuchni? Jeżeli chodzi o lampy sufitowe, to tutaj najlepiej sprawdzi się światło ciepłe. Nadaje ono przytulności, rozluźnia nas, wprowadza nas w pogodny nastrój, a co najważniejsze sprawia, że wszystkie potrawy na stole prezentują się apetycznie. Z kolei w miejscu gdzie przygotowujemy posiłki, czyli najczęściej nad blatem, powinniśmy skorzystać ze światła zimnego. Dzięki niemu przestrzeń jest bardzo dobrze doświetlona, a dodatkowo barwa ta pobudza nas do działania i zwiększa naszą koncentrację.