Idealna narzuta na łózko - jaką wybrać?

Narzuta na łóżko jest jednym z najbardziej istotnych elementów naszej sypialni. Pozwala ona chronić poduszki i pościel przed kurzem, zabrudzeniami i wilgocią, a także sprawić, że nasze posłanie będzie akcentem, który wprowadzi do pomieszczenia elegancką atmosferę. Zręcznie dobierając narzutę na łóżko możemy zupełnie odmienić naszą sypialnię.

Rozmiar narzuty na łóżko

Kiedy chcemy, aby narzuta wyglądała schludnie, podczas wyboru odpowiedniego modelu musimy zwrócić szczególną uwagę na jej rozmiary. Podstawowym kryterium wyboru jest jej wielkość. Jeżeli chcemy, żeby narzuta na łóżko swobodnie zwisała z każdego końca łóżka musimy zadbać o to, żeby wystający materiał nie był tak długi, że dosięgnie podłogi. Wygląda to mało estetycznie i powinniśmy raczej unikać takich sytuacji. Możemy jednak użyć jednego prostego triku, który pomoże poradzić nam sobie z narzutą.o źle dopasowanych rozmiarach

elegancka narzuta na lozko

Narzuta zawijana pod materac

Kiedy nasza narzuta na łóżko jest za duża, nie oznacza to, że nie możemy jej użyć do zbudowania ciekawej kompozycji. Wystarczy przykryć nią nasze posłanie, a wystające krańce zawinąć pod spód materaca. Dzięki temu uzyskamy bardzo ciekawy efekt wizualny, który możemy rozwinąć dodając drugą narzutę!

Dwie narzuty na łóżko

Układając na łóżku dwie narzuty wierzchnie możemy stworzyć bardzo ciekawą kompozycję, która będzie podwójnie chroniła naszą pościel. Kiedy jedna narzuta jest zawinięta pod materac, możemy położyć na wierzchu drugą, o mniejszych rozmiarach. Sposób, w jaki to zrobimy jest całkowicie dowolny. Możemy rozłożyć narzutę na skos załamując geometryczność aranżacji. Decydując się na takie rozwiązanie dostajemy możliwość większej ilości wariacji stylistycznych. Musimy jednak przywiązać dużą wagę do kolorystyki obu tkanin i materiału, z którego są wykonane. Nie możemy przykrywać cienkiej narzuty grubą. Przykrywając mocno wzorzystą, kolorową narzutę, mniejszym materiałem o jednolitej barwie, nawiązującej do motywów kolorystycznych reszty sypialni, uzyskamy świetny stonowany efekt, który zupełnie odmieni styl przykrytej narzuty i pozwoli wykorzystać go do bardziej rozbudowanej stylizacji pokoju.

Materiał narzuty na łóżko

Bawełniana narzuta na łóżko pozwoli na swobodny przepływ powietrza i jest łatwa w czyszczeniu. Niestety jest bardziej podatna na zagniecenia i wymaga częstej pielęgnacji, jeżeli chcemy zachować jej estetyczny wygląd. Przed praniem obowiązkowo należy się zapoznać z zaleceniami producenta, ponieważ nieodpowiednie czyszczenie tkanin pochodzenia naturalnego może sprawić, że nadruki zbledną, a materiał stanie się bardziej podatny na przetarcia i wyniszczenia. Warto takie narzuty na łóżko od czasu do czasu wykrochmalić, aby zwiększyć odporność na kurz i wilgoć. Proces ten zwiększa trwałość i zapobiega rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.

Materiał wykonany z poliestru będzie trwalszy i odporny na zabrudzenia, od klasycznego odpowiedniku. Ponadto częste pranie i czyszczenie pościeli nie wpłynie znacznie na jakość i nasycenie barw. Jest to także świetne rozwiązanie dla alergików, których uczulenie może wpłynąć na jakość snu.

elegancka narzuta na lozko

Odpowiedni wybór tekstyliów do sypialni jest niesamowicie ważny

Sypialnia jest pomieszczeniem gdzie zazwyczaj nie ma dużej ilości mebli czy tekstyliów zwracających na siebie uwagę. Dlatego wybór każdego elementu jest bardzo istotny. Warto przemyśleć nasz wybór pod względem przydatności i estetyki. Narzuta na łóżko jest elementem wystroju, który pozwoli nam na zręczne ukrycie naszej pościeli. Zakrywanie naszego posłania dużą narzutą na łóżko może sprawić, że stonowany, grzeczny wystrój naszej sypialni zostanie natychmiastowo odmieniony, kiedy zrzucając grubą narzutę ukaże się czerwona, satynowa pościel.