Gdzie ustawić legowisko dla kota?

Koty uwielbiają spać. W ciągu doby przesypiają średnio od 12 do 16 godzin. Warto jest stworzyć im przytulne i wygodne posłanie, do którego zawsze będą mogły wrócić, kiedy najdzie je ochota. Jak wybrać legowisko dla kota?

Materiałowe legowiska dla kotów – najpopularniejszy wybór wśród kociarzy

Materiałowe legowiska dla kotów – najpopularniejszy wybór wśród kociarzy

Zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej wygodne w użytkowaniu są materiałowe legowiska dla kotów.

Zalety materiałowych legowisk dla kotów:

  • Są miękkie i komfortowe w użytkowaniu dla zwierzaków
  • Duży ich wybór na rynku sprawia, że można wybrać legowisko idealnie pasujące do wnętrza
  • Łatwo je utrzymać w czystości – zazwyczaj można je po prostu wyprać w pralce
  • Są lekkie. Można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce.

Wady materiałowych legowisk:

  • Szybo się brudzą, trzeba je regularnie czyścić
legowisko dla kota
legowisko dla kota

Legowiska dla kotów – jest w czym wybierać!

Legowiska dla kotów mogą przyjmować różne formy. Najczęściej wyróżnia się cztery podstawowe typy legowisk:

  • zamknięte legowiska dla kotów
  • otwarte legowiska dla kotów
  • płaskie legowiska dla kotów
  • zawieszane legowiska dla kotów

Zamknięte legowiska dla kotów – wybierz je, jeśli twój pupil lubi odpoczywać w samotności

Zamknięte legowiska dla kotów to najczęściej po prostu kocie budki. Tego typu legowiska dają kotom duże poczucie bezpieczeństwa, ponieważ spełniają jedną z ich największych potrzeb, czyli całkowite ukrycie się przed światem. Taka zamknięta kryjówka ma również inne zalety – pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała zwierzaka podczas snu.

Budki dla kota są bardzo praktycznym legowiskiem, z którego zwierzak będzie najczęściej korzystać wtedy, kiedy będzie chciał pobyć w samotności. Dlatego też takie legowisko najlepiej jest ustawić w ustronnym miejscu, z dala od centrum pomieszczenia.

Kocie budki zazwyczaj wykonane są z tkaniny z gąbką w środku. Droższe modele wypełnione są miękką poduszką.

legowisko dla kota

Legowiska otwarte dla kotów – idealne dla zwierzaków, które lubią towarzystwo

Legowiska otwarte to nic innego jak modele pośrednie między kocimi budkami a wszelkimi materacami i poduszkami dla kotów. Ten rodzaj legowiska wyposażony jest w boki, a jego dno zazwyczaj jest w kształcie owalu lub prostokąta.

Głównymi surowcami do tworzenia tego typu legowisk jest gąbka i tkanina, rzadziej tworzywa sztuczne. Otwarte legowiska nie zapewniają pupilom takiego komfortu jak budki, ale są równie komfortowe. Idealnie nadadzą się zarówno do długiego odpoczynku jak i krótkich drzemek. Można je więc równie dobrze postawić zarówno w salonie, jak i przedpokoju – w tym przypadku wszystko tak naprawdę zależy od twoich upodobań i tego, gdzie pupilowi się najlepiej odpoczywa.

Często się przemieszczasz? W takim razie płaskie legowiska są dla ciebie

Płaskie legowiska to po prostu materace, poduszki, a nawet koce. Nie zapewniają pupilom intymności, ale za to są bardzo praktyczne. Można je np. wykorzystać jako drugie dno w transporterze lub położyć na szafie lub parapecie, jeśli twój zwierzak lubi obserwować otoczenie z góry. Na rynku są też materacy wyprodukowane specjalnie do takich celów. Są one wyposażone w antypoślizgowy spód – dzięki temu nie zsuwają się na podłogę.

Zawieszane legowiska dla kotów – dla tych, którzy uwielbiają dobrą zabawę i bycie w centrum uwagi

Zawieszane legowiska to wspaniały pomysł, szczególnie dla tych zwierzaków, które lubią być aktywne i są nieco niesforne. Takie legowisko może być dla nich dodatkową atrakcją, dzięki której twoje meble lub kwiaty będą chociaż przez jakiś czas bezpieczne. Na szczególną uwagę zasługują legowiska zawieszane na kaloryfer – będą doskonałe szczególnie w sezonie grzewczym!

Zawieszane legowiska produkowane są najczęściej z tkanin, ale zwykle posiadają też usztywnienie – metalowe lub drewniane. Wyjątkiem są jednak hamaki dla kotów, które rozpina się np. między nogami stołu.