Funkcjonalna kuchnia. Przemyślane rozwiązania aranżacyjne
Funkcjonalna kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu oraz ergonomiczna, aby codzienne przygotowywanie posiłków nie obciążało nadmiernie twojego kręgosłupa. Właściwy układ mebli oraz zastosowanie kilku sztuczek aranżacyjnych pomoże ci osiągnąć oczekiwane rezultaty i jednocześnie zachwycić gości nietuzinkowym stylem wnętrza.
Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Zaplanuj ją według 5. stref
Funkcjonalne kuchnie są odpowiednio zorganizowane, a przestrzeń została w nich zaplanowana w taki sposób, aby maksymalnie przyspieszyć i ułatwić codzienne gotowanie. W tym celu została opracowana koncepcja 5. stref roboczych, wśród których wymienia się:
- strefę zapasów – w jej skład wchodzi lodówka, zamrażarka oraz spiżarnia lub szafki, w których trzymasz suchą żywność (np. makaron, ryż), warzywa czy owoce,
- strefę przechowywania – w strefie przechowywania znajdują się szafki z małym sprzętem AGD, garnkami, sztućcami oraz naczyniami do spożywania posiłków,
- strefę zmywania – na tę strefę składa się zlewozmywak, ale także kosz na śmieci czy zmywarka,
- strefę przygotowywania posiłków – obszar obejmujący blat roboczy, a wraz z nim miejsce na przyprawy, noże, deski do krojenia i wszystkie akcesoria wykorzystywane do przygotowywania jedzenia
- strefę gotowania – znajduje się w niej kuchenka, piekarnik, mikrofalówka.
Założenie strefowego podziału kuchni jest takie, że wszystkie potrzebne na danym etapie gotowania rzeczy zawsze znajdują się pod ręką, dzięki czemu nie musisz się zbyt często schylać albo np. przemieszczać z wrzątkiem z jednego końca pomieszczenia do drugiego, aby odcedzić makaron.
Funkcjonalne rozwiązania w kuchni, czyli tzw. trójkąt roboczy
Kolejnym rozwiązaniem, którego nie może zabraknąć w funkcjonalnej kuchni, jest tzw. trójkąt roboczy, który odnosi się do ułożenia względem siebie lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Jest ona w pewnym sensie skorelowana z zasadą 5. stref roboczych, ponieważ także opiera się o kolejność wykonywanych podczas gotowania czynności:
- Gotowanie zaczynasz od wyciągnięcia produktów z lodówki czy szafki
- Następnie myjesz część produktów lub nalewasz wodę do garnka.
- Potem kroisz warzywa, mięso.
- Na samym końcu poddajesz to wszystko obróbce termicznej.
Każdorazowo liczba wykonywanych czynności może się nieco od siebie różnić, ponieważ pewnych produktów nie musisz kroić, a w niektórych przypadkach możesz pominąć np. korzystanie ze zlewozmywaka. Zwykle są one jednak schematyczne, dlatego przyjęło się, że sprzęt w trójkącie roboczym powinien był ustawiony właśnie w takiej kolejności, czyli lodówka, zlew, kuchenka z piekarnikiem. Aby zachować funkcjonalność tej przestrzeni, bardzo ważne jest także zachowanie właściwej odległości pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Wygląda to następująco:
- 120-210 cm pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem,
- 120-210 cm pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką,
- 120-270 cm pomiędzy kuchenką a lodówką.
Układ funkcjonalny kuchni. Porady aranżacyjne
Już wiesz, jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię. Ale jak ją zaaranżować w praktyce, aby gotowanie faktycznie stało się wygodniejsze, szybsze oraz przyjemniejsze? Mamy dla ciebie kilka porad odnoszących się do części z wymienionych wyżej stref.
Aranżacja strefy zapasów
Strefa zapasów powinna znajdować się przy samym wejściu do kuchni. To w końcu od wyciągnięcia potrzebnych produktów zaczynasz gotowanie. Jej wielkość powinna być dostosowana do liczby domowników. Zaplanuj przechowywanie w taki sposób, aby obok lodówki znalazły się szafki do przechowywania żywności. Najwygodniejszym rozwiązaniem są tutaj szafy cargo z wysuwanymi koszami lub szafka narożna typu karuzela.
Aranżacja strefy przechowywania
Strefa przechowywania w funkcjonalnej kuchni powinna składać się z szuflad lub półek z wysuwanymi koszami. Dzięki temu nie musisz przedzierać się przez wszystkie naczynia, aby znaleźć te, których akurat potrzebujesz. Taka organizacja przestrzeni zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę.
Jeżeli masz małą kuchnię, wykorzystaj tutaj także przestrzeń na ścianach. W strefie do przechowywania doskonale sprawdzają się wiszące półki kuchenne czy szafki z przesuwanymi frontami, które nie zajmują dużo miejsca i jednocześnie niwelują ryzyko uderzenia się głową o niedomknięte drzwiczki.
Naczynia, z których korzystasz najczęściej, umieść w szufladach bezpośrednio pod blatem. Te na specjalne okazje możesz przechowywać na najniższych piętrach, co pozwoli ci oszczędzić swój kręgosłup. W górnych szafkach możesz z kolei ustawić np. delikatne szkło, będzie wtedy poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Aranżacja strefy przygotowywania
Strefa przygotowywania posiłków wymaga szczególnej uwagi, ponieważ to właśnie tutaj spędzasz najwięcej czasu i jednocześnie możesz popełnić najwięcej błędów. Blat roboczy powinien mieć 90-210 cm, w zależności od tego, jak dużą masz kuchnię. Doskonale sprawdzają się tutaj półki na przyprawy oraz relingi kuchenne, na których możesz zawiesić ręczniki papierowe, ściereczkę, deski do krojenia.
Aranżacja strefy gotowania
Jeżeli chcesz zmaksymalizować przyjemność z gotowania, najlepiej wyposaż swoją kuchnię w nowoczesne, inteligentne urządzenia, które mają m.in. funkcje samooczyszczania. Nie zapomnij o okapie, który odprowadza wilgoć oraz zapachy. Warto także zostawić nieco przestrzeni roboczej ze specjalnym podłożem, gdzie bez obaw będzie można odstawić rozgrzaną blachę z piekarnika czy garnek.