Eleganckie serwowanie świątecznych ciast - patera na ciasto

Świąteczna zastawa to nie tylko eleganckie talerze i sztućce. Na rodzinnych biesiadach podajemy również słodycze, zatem potrzebna będzie elegancka patera na ciasto. Jaką wybrać i jak serwować na niej desery?

Świąteczny stół w Polsce ugina się od pysznych potraw i deserów. Etażerka to nie tylko sposób na piękne podanie słodkich specjał ów. Patera na nóżce, to często jedyny sposób, aby zmieścić na stole wszystko, co chcemy podać gościom.

Wigilia u babci – klasyczna patera na ciasto

Patera na ciasto może mieć różne formy – od klasyki ze szkła po wyjątkowo designerskie, kolorowe etażerki z tworzywa. Zaczniemy od tych najbardziej uniwersalnych, które będą świetnie pasować do porcelanowej zastawy na specjalne okazje. Piękne, klasyczne patery na metalowej podstawie z ceramicznymi talerzykami to element zastawy w stylu retro. Doskonale będzie się prezentować na białym obrusie. Na takiej paterze ułożysz pachnące makowce, kremowe serniki i oczywiście małe korzenne ciasteczka.

Na bożonarodzeniowym stole nie może zabraknąć chatki z piernika. Najlepszym sposobem, aby ją wyeksponować jest prosta etażerka na nóżce z jednym, ale za to dużym talerzem. Domek możesz ustawić na białej, haftowanej serwetce, wówczas będzie to wyglądać, jakby domek z piernika stał na ośnieżonym wzgórzu.

Wigilia u mamy – elegancko i stylowo

W przypadku pater i etażerek nowoczesna klasyka oznacza minimalizm i sprawdzone połączenia kolorów. Patera do eleganckiej porcelany w nowoczesnym stylu to konstrukcja ze złotymi akcentami. Model ze złotego metalu będzie świetnie pasować do bardzo modnych złotych sztućców i tradycyjnej porcelany ze złotą linią. Do zastawy z granatowymi wzorami na białym tle dobierz paterę w tym samym stylu.

Jeśli patera ze szkła to tylko w kolorze – będzie świetnie pasować do modnych kolorowych szklanek na napoje. W kolorystyce świątecznej będzie szmaragdowo – zielone szkło. Wygląda bardzo efektownie w połączeniu z białym obrusem i zastawą z zielonym wzorem. Specjalna zastawa na święta z wzorami bożonarodzeniowymi? To domena wszystkich miłośniczek tematycznych aranżacji. Patera ze świątecznym wzorem będzie ładnym akcentem na tle innych ozdób.

Romantyczny salon w wydaniu świątecznym wymaga odpowiedniej zastawy. Uroczyście zastawiony stół ozdobi piękna patera w stylu retro. Ułożone na niej kolorowe desery i czekoladowe praliny zachwycą Twoich gości. Srebrna etażerka z pięknym wykończeniem również doskonale się tutaj sprawdzi.

Wigilia u córki – nowoczesny design

Jak urządzić rodzinną Wigilię w lofcie? Biały obrus i ozdobna porcelana absolutnie nie będzie tutaj pasować. W surowych wnętrzach doskonale wygląda naturalny kamień. Dlaczego zatem na nim nie podawać eleganckich posiłków? Designerka patera na ciasto, której talerze zrobione są z kamienia. Jej wyjątkowość polega na tym, że krawędzie talerzy nie są gładko wykończone. Wygląda to tak, jakby na metalowym stelażu ułożyć kawałki surowego granitu. Prezentuje się to niesamowicie i będzie świetni pasować do przyjęcia w surowym, industrialnym wnętrzu.

Świąteczna kolorystyka to przede wszystkim złoto. Jeśli chcesz udekorować stół ze złotem, ale szukasz niebanalnej patery na ciasto mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. Metalowa etażerka z talerzami o nieregularnych kształtach umieszczonych na stojaku w kształcie gałęzi. A to wszystko w ładnym odcieniu starego złota. Niezwykle efektowna i w świątecznym stylu. Ułożysz na niej fit słodycze, oczywiście bez glutenu.

W trendach jest obecnie wszystko, co naturalne i ekologiczne. Jeśli lubisz aranżacje w tym stylu i zamiast białego obrusu wolisz len i drewniane sztućce to bambusowa patera na ciasto będzie idealnym dodatkiem. Drewniana zastawa wraca do łask wraz z trendami ekologicznymi. Wszystko, co bliskie naturze jest teraz jak najbardziej w trendach. Dlaczego zatem nie nakrywać stołu zastawą z drewna? To propozycja na święta w nowoczesnym stylu u gospodyni, która ceni sobie stały kontakt z naturą.

Jak widzisz patery i etażerki na ciasto możesz dopasować do swojego stylu, ulubionej zastawy i indywidualnych upodobań. Na Boże Narodzenie szczególnie starannie nakrywamy stół, chcemy aby nasi bliscy poczuli ducha świąt. Możesz to zrobić dokładnie tak, jak chcesz i tak jak lubisz.