Ekologiczne mycie naczyń – jak zaoszczędzić wodę i energię?

Naczynia zanurzone w wodzie

Jak myć naczynia, aby oszczędzać wodę i energię elektryczną? Zmywarka to dobre rozwiązanie, ale nie wyklucza mycia ręcznego. W naszym poradniku przedstawimy sprytne i ekologiczne sposoby na mycie naczyń, których nie możesz włożyć do zmywarki.

W dzisiejszej dobie ekologia nie jest modnym trendem - to standard, którego powinniśmy przestrzegać dla ogólnego dobra. Możemy prowadzić gospodarstwo domowe bez marnotrawstwa i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jednym z najważniejszych aspektów będzie oszczędność wody i zmniejszenie ilości chemicznych detergentów, które trafiają do kanalizacji.

Jak myć naczynia ekologicznie i ekonomicznie?

Silna chemia, która przedostaje się do wody, a to nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Dlatego z płynów do mycia naczyń trzeba korzystać rozsądnie. Tradycyjne płyny do mycia naczyń warto zastąpić takimi, których skład jest całkowicie biodegradowalny. Niestety tego typu detergenty wciąż są drogie. Dlatego możesz nieco zaoszczędzić, przygotowując własny preparat.

Jak zrobić płyn do mycia naczyń?

Składniki:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej,
  • 2 łyżki płynu do mycia naczyń (najlepiej o niskiej zawartości chemikaliów),
  • 2 łyżki octu białego,
  • 1½ szklanki gorącej wody,
  • kilka kropel olejku eterycznego o przyjemnym zapachu (np. cytrynowego lub lawendowego) - opcjonalnie.

Instrukcje:

Wlej gorącą wodę do butelki lub pojemnika, który będzie służyć jako pojemnik na płyn do mycia naczyń. Dodaj sodę oczyszczoną do gorącej wody. Sód pomoże usunąć tłuste zabrudzenia i resztki jedzenia. Następnie dodaj płyn do mycia naczyń i ocet biały.

Opcjonalnie, możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego, aby nadać płynowi przyjemny zapach oraz wzmocnić jego właściwości antybakteryjne. Zamknij butelkę lub pojemnik i energicznie wstrząsaj, aby wszystkie składniki się połączyły. Twój ekologiczny płyn do mycia naczyń jest gotowy do użycia!

Aby używać tego płynu, wystarczy nanieść trochę na gąbkę lub szczoteczkę do naczyń i myć naczynia, jak zwykle. Ten domowy płyn do mycia naczyń jest przyjazny dla środowiska, nie zawiera agresywnych chemikaliów i może być równie skuteczny, jak gotowe produkty dostępne w sklepach.

Mycie naczyń - jak to robić, aby oszczędzać?

Przygotowaliśmy już ekologiczny płyn do mycia naczyń, pora porozmawiać o rozsądnym dozowaniu i technicznej stronie mycia naczyń. Do przechowywania takiego domowego detergentu najlepszy będzie dozownik na płyn do mycia naczyń. Korzystanie ze zwykłej butelki nie jest ekonomiczne, bo wylewamy więcej płynu niż go potrzebujemy.

Pojemnik na płyn do mycia naczyń z pompką zapewnia dozowanie ograniczonej ilości detergentu. Tego typu akcesoria są zaprojektowane, by dozować optymalne porcje produktu. Jedno naciśnięcie pompki dostarcza taką ilość płynu, która wystarczy do umycia kilku średnio zabrudzonych elementów zastawy lub dużego garnka czy miski.

Pamiętaj, by podczas zmywania używać ciepłej wody, która ułatwia usuwanie tłuszczu i zabrudzeń. Do mycia w zimnej wodzie będziesz musiał użyć znacznie więcej detergentu. Wodę do mycia przygotuj w osobnym naczyniu lub zamkniętej komorze zlewu. Ręczne mycie naczyń pod bieżącą wodą jest mało ekologiczne i zwyczajnie bardziej kosztowne.

Wiesz już jak myć naczynia, a czym to robić wydajnie? Tradycyjne gąbki są skuteczne, ale trzeba je często wymieniać, by zapewnić higieniczne mycie naczyń. Dobrym pomysłem jest silikonowa szczotka do mycia naczyń. Silikon można wyparzyć w wysokich temperaturach, poza tym po jego dokładnym umyciu nie pozostają żadne ukryte zabrudzenia jak w gąbce. Miękkie włoski szczotki pozwalają myć naczynia szybciej i dokładniej.

Możesz pójść o krok dalej - szczotka do mycia naczyń z dozownikiem płynu to prosty, ale genialny wynalazek. Po pierwsze dozuje płyn bezpośrednio na myte powierzchnie, więc nie musisz nakładać go na szczotkę z osobnej butelki. Po drugie pomaga zaoszczędzić miejsce na blacie - możesz mieć na nim wyłącznie taką szczotkę zamiast całego zestawu akcesoriów do mycia naczyń.