Dywany od A do Z - kompleksowy poradnik

Wybór odpowiedniego dywanu może być bardziej skomplikowany niż się wydaje. Pod uwagę powinniśmy wziąć kształt, rozmiar i styl pomieszczenia. Nie bez znaczenia są też nasze upodobania i zwyczaje oraz to, kto na co dzień będzie korzystał z przestrzeni, na której znajdzie się dywan. Oto krótki i kompleksowy poradnik – dywany od A do Z.

A jak alergia

Powszechnie uważa się, że w mieszkaniu alergika nie powinny znajdować się żadne dywany. To stwierdzenie nie jest jednak zgodne z prawdą. W takim przypadku postawmy na dywany o długości włosia, która nie przekracza 10-12 milimetrów oraz na te wykonane z tworzyw sztucznych, mających właściwości elektrostatyczne.

B jak bawełna

Dywany wykonane z bawełny mają właściwości antystatyczne. Prócz tego nie tracą kolorów i są przyjemne w dotyku. Materiał ten niestety dość szybko mechaci się, co sprawia, że dywany bawełniane nie są zbyt odporne na uszkodzenia.

C jak carving

Dywany typu carving charakteryzują się nierównym przycięciem, co daje efekt 3D. Niejednolite runo to nowy trend, który zagościł w domach na całym świecie.

D jak dopasowanie

Dopasowanie dywanu do wnętrza jest niezwykle ważne. Zwróćmy uwagę na styl aranżacji oraz na wielkość i kształt pomieszczenia. Odpowiednio dopasowany dywan będzie zdobił mieszkanie oraz doda mu przytulności.

E jak ekologia

Jeśli chcemy dbać o środowisko, to postawmy na dywany stworzone z naturalnych materiałów. Do wyboru mamy bawełnę, wełnę, len czy nawet jedwab.

F jak frędzle

Frędzle wracają do mody! Dywany wyposażone w takie zdobienia zyskują popularność i świetnie sprawdzają się we wnętrzach zaprojektowanych w stylach boho, etnicznym czy też vintage.

G jak gęstość

Gęstość to jeden z parametrów dywanów. Określa się go za pomocą policzenia ilości pęczków na jednym metrze kwadratowym.

Wnętrze w stylu boho

H jak heat-set

Dywany heat-set zostały stworzone z ulepszonego polipropylenu. Tworzywo to przypomina wełnę, nie traci kolorów i jest odporne na ścieranie.

I jak insekty

Przy niektórych dywanach znajdziemy oznaczenie z napisem „odporny na insekty”. Sztuczne materiały eliminują problem z molami czy też rozwijającymi się grzybami.

J jak jedwab

Dywany wykonane z jedwabiu to towary luksusowe. Charakteryzują się one antystatycznością, są odporne na zabrudzenia, lekkie i dodatkowo nie tracą kolorów.

K jak kształt

Najpopularniejszym kształtem dywanu jest prostokąt, który świetnie sprawdzi się we wnętrzach o klasycznym kwadratowym lub prostokątnym kształcie.

L jak lśniący

Urządzasz wnętrze w stylu glamour? Do aranżacji możesz wykorzystać dywan ze srebrną nitką, która sprawi, że zarówno w sztucznym, jak i w naturalnym świetle dywan będzie się mienił.

M jak moda

Moda i trendy dotyczą również dywanów. Co roku pojawiają się nowe wzory oraz kolory, które podbijają serca ludzi na całym świecie. W tej chwili królują dywany w stylu boho i etnicznym.

Rodzina rozwija dywan

N jak niekonwencjonalny

Niekonwencjonalny dywan może odmienić wnętrze. Jeśli chcemy zmienić coś w swoim mieszkaniu, warto postawić na oryginalny dywan, który będzie przyciągał wzrok gości i domowników.

O jak okrągły

Okrągłe dywany to hit ostatnich miesięcy! Ten element wyposażenia wnętrz świetnie sprawdzi się w kąciku jadalnianym z okrągłym stołem.

P jak polipropylen

Dywany z polipropylenu stanowią największą grupę na rynku. Mają one wiele zalet, do których można zaliczyć między innymi miękkość, odporność na ścieranie i wilgoć oraz niekorzystne warunki dla insektów.

R jak runo

Runem nazywamy rodzaj oraz formę przędzy, z której wykonany został dywan.

S jak shaggy

Dywany typu shaggy wyróżniają się długim runem, które powoduje to, że dywan staje się przyjemny w dotyku, sprężysty oraz miękki. Tego typu dywany doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym oraz w sypialni.

T jak tkanie ręczne

Dywany tkane ręcznie są drogie i wyjątkowe. Taka metoda zagwarantuje precyzyjne wykonanie. Dywany tkane ręcznie wykonywane są zazwyczaj z wełny lub z jedwabiu.

U jak unikat

Kupując dywan tkany ręcznie mamy w domu prawdziwy unikat, który nie traci tak szybko na wartości.

W jak wełna

Wełna to najpopularniejszy z naturalnych materiałów. Tekstylia wykonane z tej tkaniny nie odkształcają się, są miękkie i odporne za zabrudzenia.

Z jak zwierzęta

Posiadając w mieszkaniu zwierzęta, często rezygnujemy z dywanów. Jeśli chcemy zakupić dywan, którego czyszczenie nie sprawi nam problemów, postawmy na cienki chodnik, który możemy wyprać w pralce.

Pies rasy beagle