Dodatki do pokoju dziecięcego

Każdy chce, aby pokój dziecka urządzony był przytulnie i z charakterem. Pomieszczenie to powinno przede wszystkim zaspakajać potrzeby kilkulatka. Z reguły podzielone jest na trzy podstawowe strefy: wypoczynku, zabawy oraz nauki. Wybór podstawowych mebli to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich dodatków aranżacyjnych. Jakie elementy wystroju wnętrz powinny pojawić się w pokoju dziecięcym? O czym nie należy zapominać?

Skrzynia na zabawki – oczywista oczywistość

Każde dziecko ma swoje zabawki. Bez względu na to, czy ma ich dużo, czy mało, skrzynia na zabawki to konieczność. Wewnątrz niej znajdzie się miejsce na wszystkie skarby dziecka – pluszaki, lalki, gry, klocki, samochodziki i inne zabawki. Skrzynia na zabawki może także stanowić atrakcyjny element wystroju pokoju dziecięcego. Najlepiej dobrać kuferek lub regalik, który wkomponuje się koncepcyjnie w wystrój wnętrza.

Skrzynia na zabawki może także pełnić funkcję edukacyjną. Dziecko od najmłodszych lat będzie uczyło się organizacji przestrzeni wokół siebie. Warto więc przestrzegać, aby po każdej zabawie odkładało zabawki na miejsce. Młody człowiek wyrośnie w poczuciu obowiązku oraz konieczności troski o swoje najbliższe otoczenie.

Skrzynia na zabawki może mieć formę drewnianego lub plastikowego kuferka. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w kółka, które ułatwiają przemieszczanie. Popularne są także pojemniki na zabawki z motywem z ulubionej bajki. Szafka do przechowywania z przegródkami sprawdzi się w większych pokoikach, w których można wygospodarować miejsce dla takiego mini regału.

Elementy dekoracyjne na ścianach dziecięcego pokoju

Pokój dziecięcy powinien być kolorowy i emanować pozytywną energią. Kolory ścian powinny być stonowane, jednak dodatków – już niekoniecznie. Elementy dekoracyjne na ścianach dziecięcego pokoju stanowią charakterystyczne wyróżniki pomieszczenia. Warto zadbać o to, aby wszystkie tworzyły spójną, jednolitą całość.

Kolorowe zegary na ścianę to dodatek aranżacyjny, który warto wykorzystać w pokoju dziecka. Dzięki niemu malec będzie mógł uczyć się rozpoznawania godziny. Różnokolorowe zegary na ścianę stanowią atrakcyjny element dekoracyjny wnętrza. Warto zdecydować się na ciche modele, które nie będą zakłócały snu dziecka.

Wśród dekoracji ściennych do pokoju dziecięcego można również wymienić plakaty oraz obrazki. Najlepiej, aby były one kolorowe i zawierały ulubione dziecięce motywy. Dziecko lubi samochody, pociągi, misie lub księżniczki? Poszukajmy obrazka z takim właśnie motywem.

Akcesoria dekoracyjne do dziecięcego pokoju

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się drewniane elementy w aranżacjach wnętrz – mogą być to klocki, literki oraz różnego rodzaju figurki. Drewniane literki w pokoju dziecięcym mogą stanowić element aranżacyjny, a także ułatwiać naukę pierwszych literek. Ciekawym elementem dekoracyjnym są także ramki na zdjęcia. Można w nich umieścić fotografie malucha – jako noworodka, starszaka oraz z rodzicami i rodzeństwem. Taki dodatek nada wnętrzu przytulności i rodzinnego ciepła.

W dziecięcym pokoju nie należy zapominać o wszelkiego rodzaju dodatkach tekstylnych – zasłonach, dywanikach i poduszkach dekoracyjnych. Nadadzą one wnętrzu charakteru i podkreślą klimat miejsca. Warto zadbać o to, aby dodatki tekstylne były utrzymane w tym samym kolorze – wówczas zachowana zostanie spójność koncepcji. Dywanik dodatkowo może posłużyć jako miejsce do zabawy na podłodze – układania klocków, puzzli czy też szalonych rajdów samochodów wyścigowych.