Do kawy lub herbaty - po co nam niski stolik?

Niski stolik to ważny element każdego wnętrza, który poza funkcją stolika do kawy lub herbaty może służyć jako stojak na czasopisma, książki, wazony z kwiatami, popielniczkę, pamiątki lub laptop. Ten mały mebel wprowadza ciekawy akcent do wnętrza pokoju, zapewniając mu ostateczny wygląd. Co najważniejsze, przy stoliku do kawy możesz porozmawiać z gośćmi, podając im herbatę, kawę czy też słodycze. Mimo niewielkich rozmiarów niski stolik do kawy lub herbaty ma wiele przydatnych i niezbędnych funkcji. Najważniejsze rzeczy, które warto mieć pod ręką, kładzie się zwykle właśnie na takim stoliku. Możesz umieścić ten mebel w różnych pokojach - od salonu po łazienkę. Niski stolik będzie przydatny i niezastąpiony w każdym pomieszczeniu. Stoliki kawowe są używane jako miejsce do rekreacji, ale mogą być również używane do przyjmowania gości. Czasami taki mebel służy do organizacji małej jadalni, ponieważ pozwala na umieszczenie na nim naczyń i sztućców. Stoliki te jednak zwykle serwują kawę, herbatę, przekąski, czy też wino.

Dlaczego potrzebujesz stolika do kawy?

Ten mebel służy głównie jako uzupełnienie wystroju danego pomieszczenia. Z pewnością jednak będziesz go używać codziennie, a nie tylko, gdy pijesz kawę. Mebel ten zwykle ustawia się w pobliżu sofy lub foteli i kładzie na nim drobne przedmioty, które często są używane. Mogą to być gazety, pilot do telewizora, telefon. Jeśli stolik do kawy posiada dwa poziomy, możesz na nim postawić małą figurkę lub niewielką roślinę doniczkową.

Stolik kawowy może być przydatny w każdym pomieszczeniu:

 • W kuchni może on służyć jako miejsce do wypicia kawy i przeczytania przy nim książki,
 • W salonie będzie to dekoracyjna ława do salonu, lub stolik na książki i kwiaty,
 • W sypialni stolik nocny będzie dekoracyjnym elementem wnętrza, na który odłożysz telefon czy też książkę przed snem. Może to być stolik przypominający naturalny pień drzewa,
 • Na balkonie będzie to wspaniałe miejsce na kwiaty, przy którym zrelaksujesz się i nacieszysz otaczającą Cię scenerią,
 • Oprócz praktycznych zalet, takich jak wygodna powierzchnia użytkowa, stolik kawowy będzie pasował do każdego wnętrza,
 • Design stolika kawowego pasować będzie zarówno do romantycznej kolacji, jak i do rodzinnego weekendu.
Kawa na stoliku do kawy

Materiały i niuanse, o których powinieneś wiedzieć

Stoliki kawowe wykonane są z różnych materiałów, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Podczas gdy szklane stoliki lepiej prezentują się w bardziej nowoczesnych wnętrzach, stoliki drewniane wciąż stanowią uniwersalny sposób na doskonały wygląd każdego salonu. Warto pamiętać, że ostateczna cena stolika zależy w dużej mierze od złożoności jego projektu, oraz od materiału, z którego został on wykonany.

Materiały do produkcji stolików kawowych są bardzo różnie: płyta wiórowa, MDF, szkło, metal. Ponieważ tego typu stolik jest mały, zalecamy kupno takiego modelu, który po prostu przypadnie Ci do gustu. Cena nawet z drogich i dekoracyjnych materiałów raczej będzie do zaakceptowania. Warto również powiedzieć, że stolik do kawy może odmienić wnętrze pokoju, dlatego tym bardziej należy wybrać taki, który będzie harmonijnym uzupełnieniem pomieszczenia. Nie bój się wybrać odważnie wyglądającego stolika do kawy, a z pewnością będziesz zadowolony z rezultatu.

Stolik do kawy lub herbaty

Jak wybrać stolik kawowy?

Przede wszystkim chcielibyśmy zauważyć fakt ogromnej ilości modeli stolików do wyboru. Stolik kawowy to mebel, który może mieć nietypowy kształt i jednocześnie zachowywać swoje funkcje. Mebel ten może także mieć dodatkowe powierzchnie do przechowywania. Nogi stolika mogą być wysokie lub bardzo małe.

Najważniejszy jest cel:

Zanim kupisz swój wymarzony stolik do kawy lub herbaty, zastanów się nad jego celem w Twoim domu. Czy interesuje Cię stolik kawowy dekoracyjny, czy też szukasz rozwiązania bardziej praktycznego?

Od tego zależy optymalna wysokość stolika. Jeśli planujesz postawić na stole tylko czasopisma, pizzę, kilka filiżanek kawy, wysokość nie może przekraczać 40 cm. Jeśli chcesz czasem zjeść tu kolację lub pracować na laptopie, najlepszym rozwiązaniem będzie 50-60 cm. W przypadku modeli przy łóżkowych parametr ten może osiągnąć 70 - 80 cm.

Pamiętaj: stolik kawowy powinien uzupełniać przestrzeń, a nie zabierać jej!

Poniżej przedstawiamy kilka podpunktów, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem stolika kawowego.

 • Jaka ma być funkcja stolika: podstawa do pilota telewizora? Dodatkowe miejsce do przechowywania? Stoliki na laptopa? Stolik do kawy?
 • Czy szukasz funkcjonalnego i wielozadaniowego mebla, czy wyłącznie ozdoby do pokoju?
 • Jaki jest twój pokój: przestronny czy mały?
 • Czy konieczne będzie przenoszenie stolika? Jeśli tak, weź pod uwagę dostępność kół.
 • Zmierz wysokość sofy lub krzesła, które będą obok stolika.
 • W jakim stylu jest Twój salon? Elegancki i nowoczesny czy tradycyjny?
 • Jeśli łączysz stare i nowe, pomyśl o równowadze i zdecyduj, który stół będzie najlepszym wyborem.
 • Pomyśl o materiale, z którego chcesz, aby był wykonany stolik kawowy.

Funkcjonalność

Czy szukasz przenośnego, mobilnego modelu? Daj pierwszeństwo produktowi na kółkach. W dowolnym momencie możesz łatwo przenieść go w inne miejsce.

Co decyduje o cenie?

Na koszt mebli ma wpływ wiele czynników. Czynniki determinujące to: materiał, cechy konstrukcyjne, kraj i producent.

Stylowy stolik kawowy w salonie

Kilka praktycznych rad dotyczących wyboru stolika do kawy lub herbaty

Istnieje kilka ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze stolika kawowego. Przede wszystkim zastanów się, jaką funkcję będzie pełnić we wnętrzu, a następnie wybierz odpowiedni model. I nie zapominaj, że ważną rolę odgrywa nie tylko wygląd stołu, ale także jego rozmiar.

 • Stolik kawowy powinien mieć taką samą wysokość jak otaczające go siedzenia, zwykle 45-50 cm.
 • Ważne jest również, aby między sofą a stołem było co najmniej 45 centymetrów wolnej przestrzeni, aby można było wygodnie pomieścić.
 • Zalecana odległość od stolika do kawy do telewizora powinna wynosić co najmniej 80 cm.
 • Najlepiej wyglądają te stoliki, których rozmiar wynosi od połowy do dwóch trzecich długości sofy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi kupisz swój wymarzony stolik kawowy, który będzie doskonałą dekoracją Twojego domu.