Dlaczego masz zaparowane szyby w domu? Jak sobie z tym poradzić?
Blaty kuchenne lśnią czystością, odkurzacz odpoczywa po ciężkiej pracy, kurz jest tylko wspomnieniem. A okna? Okna znowu ociekają wilgocią. Psują estetyczny wygląd mieszkania i dokładają kolejnych obowiązków związanych ze sprzątaniem. Dlatego z artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze sposoby zaparowane szyby w domu.
Kondensacja. Poznaj swojego wroga
Zrozumienie mechanizmu odkładania się wilgoci na oknach pozwoli ci łatwiej rozwiązać ten problem. Zatem, czym jest kondensacja? Zasadniczo to po prostu odwrotność parowania. W momencie, w którym para wodna w powietrzu zmienia się z gazu w ciecz, powstaje wilgoć. Najlepiej widać to gdy kończysz brać prysznic lub w czasie gotowania.
Para wodna zamienia się w wodę, kiedy brakuje jej ciepłego powietrza, a jednocześnie styka się chłodną powierzchnią. Właśnie dlatego okna są idealnym miejscem dla zachodzenia zjawiska kondensacji, a więc odkładania się wilgoci. Tam różnica temperatur zawsze, ale to zawsze będzie najbardziej skrajna.
Czy kondensacja może być szkodliwa dla zdrowia?
Choć wilgoć sama w sobie nie stanowi zagrożenia, kondensacja stwarza idealne środowisko dla rozwoju grzybów pleśniowych, które potrzebują ciepła oraz wilgotnej powierzchni, aby się rozwijać. Z czasem mogą rozprzestrzenić się na ściany i oprócz nieprzyjemnego wyglądu, będą wtedy odpowiadać za szereg problemów zdrowotnych, takich jak alergie, częstsze infekcje, a nawet problemy z oddychaniem.
Sposoby na zaparowane szyby w domu
Porządki zawsze należy zacząć od przetarcia okna, ponieważ wilgoć zwiększa ilość zanieczyszczeń osadzających się na szybach. W tej sytuacji możesz użyć dowolnego środka do czyszczenia okien, a nawet czystej ściereczki kuchennej. Z kolei podstawą walki z wilgocią jest zapewnienie porządnego przepływu powietrza w mieszkaniu.
Dobra wentylacja to podstawa
Dobra wentylacja to jeden z najlepszych sposobów na zaparowane szyby w domu. Trzymanie okien otwartych przez cały rok może wydawać się złym pomysłem, należy jednak pamiętać, iż współczesne modele już od wielu lat mają trzy tryby. Okno można:
- otworzyć,
- uchylić,
- rozszczelnić, ustawiając klamkę pod kątem.
Latem, wiosną i z początkiem jesieni możemy swobodnie trzymać okna otwarte lub uchylone, zimą natomiast rozszczelnienie będzie najlepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, iż regularne wietrzenie jest bardzo ważne, szczególnie w miejscach takich jak łazienka oraz kuchnia, gdzie ilość pary wodnej będzie największa.
Podczas gotowania używaj okapu kuchennego
Jedną z ważnych rzeczy, o których bardzo łatwo zapomnieć w natłoku obowiązków domowych, jest używanie okapu kuchennego w trakcie gotowania. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie otwartych garnków lub patelni, czajnik stojący na kuchence oraz czajnik elektryczny również potrafią wygenerować ilość pary, która odłoży się na twoich oknach.
Przetestuj pochłaniacze wilgoci
Pochłaniacze wilgoci są kolejnym dobrym oraz niedrogim sposobem na walkę z uporczywą wilgocią w domu. W dzisiejszych czasach można je dostać dosłownie w każdym sklepie, nawet niespecjalistycznym. Pochłaniacz należy ustawić w miejscu, w którym zbiera się najwięcej wilgoci – parapet będzie idealnym miejscem. Jeżeli natomiast brakuje ci przestrzeni na tego typu przedmiot, możesz go postawić w małej odległości od okna.
Podpis: Pochłaniacz wilgoci ustawiony na parapecie przy parującym oknie najlepiej spełni swoje zadanie.
Co jeszcze można zrobić, aby zaparowane szyby w domu oraz wilgoć przestały być problemem?
Jeżeli masz taką możliwość, odsuń meble od ściany. Dzięki temu zabiegowi zwiększy się przepływ powietrza w pomieszczeniu. Unikaj też suszenia prania w domu. Balkon, taras czy podwórko to lepsze miejsca. Oczywiście nie każdy dysponuje tego typu przestrzenią. Wtedy warto po prostu znaleźć miejsce z dobrą wentylacją i porządnym przepływem powietrza. Ostatecznie można też zastosować pochłaniacz wilgoci przy wilgotnej odzieży.
Pod żadnym pozorem nie układaj mokrego prania na grzejnikach. Zadanie kaloryferów to nie tylko nagrzewanie pomieszczeń, ale również osuszanie szyb. Ale nie martw się, nie musisz mieć pralki z trybem suszenia. Klasyczna składana suszarka wystarczy, żeby poradzić sobie z twoim praniem.
Podpis: Składane suszarki naprawdę nie muszą zajmować dużo miejsca. Niektóre modele, tak jak ten ze zdjęcia, można swobodnie rozstawić nad wanną, a po wysuszeniu ubrań złożyć i schować do szafy.
Nietypowe zastosowanie produktów spożywczych w walce o suche okna
W czasie gotowania ryż pochłania wodę znajdującą się w garnku, w ten sposób zwiększając swoją objętość. Dzieje się tak dlatego, iż jest higroskopijny, czyli wchłania wilgoć lub wiążę się z wodą. Ten sam mechanizm można zastosować, aby ograniczyć osadzanie się pary wodnej na oknach.
Weź dowolny pojemnik, jego dno zasyp ryżem, a wierzch posyp grubą warstwą soli. Jest to prosty, niedrogi i wyjątkowo skuteczny sposób na pochłanianie wilgoci. Pamiętaj tylko o regularnym sprawdzaniu, czy zawartość pojemnika nie wymaga wymiany.
Warto również sięgnąć po ocet na zaparowane szyby w domu. Kwaśny płyn pomaga oczyścić i usunąć wilgoć, natomiast nie zapobiega jej powstawaniu. Dwie szklanki wody, dwie szklanki octu oraz kilka kropli płynu do mycia naczyń tworzy roztwór idealny do przecierania zaparowanych okien, na których rozwija się pleśń.
Czy istnieje sposób na zaparowane szyby na zewnątrz?
A dlaczego szyby parują na zewnątrz? Wpływa na to mnóstwo czynników, takich jak klimat regionalny, pola uprawne znajdujące się w niewielkiej odległości od twojego miejsca zamieszkania czy zbiorniki wodne, które generują sporą ilość pary wodnej. Ciężko walczyć z wilgotnymi oknami na zewnątrz, można natomiast ograniczyć osadzanie się na nich wilgoci.
W przypadku domu z podwórkiem należy unikać sadzenia drzew i krzewów bezpośrednio pod oknami. A jeżeli chodzi o bloki i kamienice, niestety, trzeba ograniczyć się do przecierania wilgoci, ponieważ zaparowane szyby w domu od zewnątrz są oznaką dobrej jakości okien, które wykonują swoje zadanie, czyli utrzymują ciepło w środku.