Czym zabezpieczyć fugi przed wodą - instrukcja krok po kroku

Większość z nas musi przyznać, że fugi są raczej ostatnią rzeczą, której poświęcamy uwagę podczas sprzątania. I choć wyczyszczone po długim czasie robią wrażenie, to pielęgnowane regularnie nie wymagałyby poświęcenia im jednorazowo tak dużej uwagi. W tym wpisie dowiesz się jak dbać o fugi, żeby zawsze wyglądały jak nowe.

Jak wyczyścić fugi

Czy zdarza Ci się wpisywać w wyszukiwarkę: „fugi, które się nie brudzą”, „fugi niebrudzące się”? Też chcielibyśmy, żeby takie fugi istniały… I choć producenci zapewniają, że fugi epoksydowe posiadają te właściwości, to wcześniej czy później i tak trzeba je dokładnie umyć. Po jakim czasie umyć fugi? Im regularniej wykonujemy tę czynność, tym jest ona mniej pracochłonna i czasochłonna. Ale jeśli zdarzyło Ci się nieco zaniedbać ich wygląd, poniżej znajdziesz sposoby na skuteczne umycie fug.

Środki chemiczne
Najprostszym sposobem na wyczyszczenie zabrudzonych fug i kafli jest zakup specjalistycznych środków chemicznych. Jednak producenci tych preparatów zdają sobie sprawę, że mało kto czyści fugi z dużą częstotliwością. Dlatego preparaty chemiczne charakteryzują się dużą siłą. Silne substancje czyszczące mogą uszkodzić zarówno fugi, jak i same płytki. Nie wszystkie są również dedykowane wszystkim rodzajom płytek, dlatego koniecznie zapoznaj się wcześniej z instrukcją.

Domowe sposoby
Coraz większą popularnością cieszą się domowe sposoby czyszczenia fug. Wśród nich znajduje się oczywiście znana wszystkim mieszanka sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Niemniej popularny jest ocet z płynem, a nawet sok z cytryny czy kwasek cytrynowy. Te przyjazne środowisku metody można wspomóc urządzeniem do parowego czyszczenia fug.

soda do czyszczenia

Jak odnowić fugi - 5 sprawdzonych sposobów

Po wyczyszczeniu fug możne się okazać, że straciły one swój pierwotny kolor. Szczególnie często zdarza się to w przypadku białych fug. Co wtedy? Jak wybielić pożółkłe fugi? Możesz zacząć od kawsku cytrynowego lub soku z cytryny. Na bardzo mocne zabrudzenia polecamy wybielacz zmieszany w proporcji 1:1 z octem.

Kolejnym krokiem mogą być renowatory do fug, a jeśli marzą Ci się fugi jak nowe, sięgnij po profesjonalną farbę do malowania fug. Pamiętaj, że musi być to specjalistyczna farba, która po pierwsze wniknie głęboko w strukturę fugi, a po drugie będzie odporna na wilgoć. To rozwiązanie, choć wymaga najwięcej pracy, przyniesie najlepsze efekty.

A co z ubytkami w fugach? Tu nie ma rady, koniecznie (szczególnie jeśli decydujesz się na malowanie fug) uzupełnij ubytki. Wykorzystaj do tego świeżą fugę lub gładź szpachlową.

Jak zabezpieczyć fugi przed pleśnią

Pleśń rozwija się w miejscach wilgotnych. Najważniejsze, by zadbać o dobrą cyrkulację powietrza w łazience i pamiętać, żeby wietrzyć pomieszczenie po kąpieli czy prysznicu. Jeśli natomiast, pomimo wszystko, w naszej łazience pojawia się pleśń, warto sięgnąć po stare sprawdzone metody.

Jeśli zastanawiasz się jak zabezpieczyć fugi przed pleśnią, to czy była już mowa o occie? Warto go mieć pod ręka nie tylko wtedy, gdy czyści się fugi. Roztwór z octu i czosnku będzie najlepszym sprzymierzeńcem w walce z pleśnią. Podobnie jak olejki eteryczne i parafina. Miejsca narażone na powstawanie pleśni powinno się zabezpieczać raz w tygodniu.

Pamiętaj, że o ile na wyczyszczonych i zabezpieczonych dowolnym sposobem fugach nie powinna pojawiać się już pleśń, o tyle silikon przy wannie koniecznie należy wymienić, gdy tylko pojawią się na nim zarodki pleśni.

Renowator do fug, spray do uszczelniania fug - czy to działa?

Wśród różnego rodzaju preparatów do pielęgnacji kafli i fug znaleźć można renowator do fug. Jeśli masz wątpliwości czy rzeczywiście może on sprawić, że Twoje fugi będą znów jak nowe, wystarczy, że wypróbujesz renowator od marki WENKO

W przypadku konieczności uszczelnienia dowolnej przestrzeni w łazience bardzo często sięgamy po silikon. Ale wiemy także, że jest to wymagające i czasochłonne. Wygodny w użyciu wodoodporny spray do uszczelniania powierzchni bezkonkurencyjnie upora się z wszystkimi zadaniami specjalnymi. Dzięki niemu zabezpieczysz brodzik, wannę, a nawet basen. Wiec jeśli zastanawiasz się: czym zabezpieczyć fugi przed wodą? Odpowiedź jest jedna.