Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Stolik kawowy to niezastąpiony mebel w każdym mieszkaniu. Powinien być nie tylko estetyczny ale również funkcjonalny, aby stał się dopełnieniem aranżacji mieszkania. Bez niego trudno wyobrazić sobie salon, bo to właśnie na nim podajemy gościom napoje, takie jak kawa czy herbata, zagramy w planszówki czy postawimy świece zapachowe. Co wziąć pod uwagę przy wyborze stolika kawowego? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej. 

Rodzaje stolików kawowych

Stolik na kawę powinien być przede wszystkim odpowiednio dobrany do wystroju wnętrza, by tworzyć harmonię z otaczającym go wnętrzem. Wybierając zatem stolik do kawy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego cechy zewnętrzne, materiał z jakiego jest wykonany oraz czy będzie spełniał swoją funkcję. Istnieje wiele materiałów, z których wykonane są stoliki kawowe i tylko od naszej inwencji twórczej zależy, co wybierzemy.

Najbezpieczniejszym wyborem jest postawienie na klasyczne, drewniane stoliki kawowe. Drewno komponuje się z każdym wnętrzem, najbardziej jednak pasuje do mebli w modnym stylu skandynawskim lub vintage. Tylko od nas zależy, czy wybierzemy stoliki z rzeźbieniami, czy zupełnie gładkie. Szeroki wybór drewna pozwala na dostosowanie kolorystyki do wystroju wnętrza.

Stolik na kawę wykonany z metalu, metalu łączonego z drewnem lub rattanem, doskonale będzie pasować do industrialnego wystroju wnętrz, ale także, z racji prostej formy designu również do przestrzeni minimalistycznych. We wnętrzach nowoczesnych idealnie odnajdą się stoliki kawowe wykonane ze szkła, często również w połączeniu z metalem czy drewnem – takie połączenie przyciąga wzrok i zadowoli nawet wymagających. Odrobinę ekstrawagancji zapewnią natomiast stoliki wykonane z tworzyw nietypowych, takich jak aluminium, czy tworzywa sztuczne, takie jak żywica epoksydowa. Wykonane z tworzyw często w nietypowych kolorach, ożywią każdy salon i będą niezawodnie przyciągać wzrok, warto je więc ustawić w centralnym punkcie pokoju. 

Okragly stolik kawowy

Design i rozmiar stolika kawowego

Jedną z najistotniejszych cech, jaka decyduje o tym, jaki stolik na kawę znajdzie się w naszym wnętrzu, jest jego kształt. Podobnie jak w przypadku tworzywa, kształt najczęściej dobieramy do mebli już znajdujących się we wnętrzu. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ nieodpowiednio dobrany blat może, zupełnie niepotrzebnie, zajmować dużo miejsca. Najpopularniejsze są stoliki o zaostrzonych krawędziach – prostokątne lub kwadratowe, są one również najbardziej praktyczne. Popularne są również stoliki okrągłe lub owalne, popularne szczególnie we wnętrzach w stylu boho, gdzie znajdują się różnego rodzaju pufy oraz siedziska. W tym przypadku sprawdzi się również stolik kawowy ze schowkiem, który znajduje się pod blatem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Idealny rozmiar stolika kawowego nie istnieje. Przy jego wyborze, kolejny raz musimy kierować się przede wszystkim tym, co już znajduje się w naszym salonie, a także powierzchnią, na której stolik ma stać. Warto wziąć natomiast pod uwagę wysokość siedziska kanapy, które powinno znajdować się ok. 2,5 – 5 cm powyżej blatu. Dodatkowo, odległość pomiędzy fotelem, stolikiem a sofą powinna wynosić ok. 45 cm. Dzięki temu stolik będzie funkcjonalny dla wszystkich osób z niego korzystających. Także dlatego do dużych kanap dobiera się większe, prostokątne stoliki, a do mniejszych – kwadratowe lub okrągłe, o małych rozmiarach.

Zalety stolików kawowych

Największą zaletą stolika kawowego, zwykle wyższego od tradycyjnej ławy, ale zajmującego mniej miejsca, jest możliwość wykorzystania go jako podręcznego stołu. Bez problemu przemieścimy taki stolik w obrębie mieszkania, co również stanowi o jego funkcjonalności. Z racji mniejszych rozmiarów idealnie pasować będzie do małych metraży, które ożywi swoim designem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stolika kawowego ze schowkiem lub półką – w małych przestrzeniach dodatkowy miejsce na ukrycie drobiazgów zawsze się przydaje, a sprytne schowki pomogą w utrzymaniu porządku nawet w przypadku niezapowiedzianej wizyty gości. Stolik kawowy, ustawiony w sypialni, często pełni również funkcję szafki nocnej, szczególnie w mieszkaniach o małym metrażu, gdzie różne meble muszą pełnić kilka różnych zadań. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się przede wszystkich we wnętrzach nowoczesnych lub w stylu glamour. Odpowiednio dobrane do wnętrz stoliki na kawę często są akcentem ożywiającym wnętrze, lub odwrotnie – często dobrze dobrany mebel potrafi stonować wystrój wnętrza. Pięknie będą na nim wyglądać również, odpowiednio dobrane, kompozycje kwiatowe.

Stolik kawowy jest meblem, bez którego można się obejść. Jednak jest to mebel na tyle funkcjonalny, że warto w niego zainwestować.