Czy warto kupić szafę tekstylną?

Szafa tekstylna uznawana jest za mebel tymczasowy. Kupujemy ją najczęściej do wynajmowanego mieszkania. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i za chwilę udowodnimy, że nowoczesne szafy tekstylne nie mają nic wspólnego z prowizorką.

Mebel do przechowywania ubrań jest absolutnie konieczny. Szafa pozwala wygodnie rozwiesić eleganckie rzeczy na wieszakach, resztę natomiast rozłożyć na półkach. Dobra organizacja takiego przechowywania to podstawa – dzięki temu masz pod ręką wszystko czego potrzebujesz.

Szafa tekstylna to specyficzny mebel. Nie jest wykonana z drewna – na solidnym metalowym lub aluminiowym stelażu umieszcza się ściany z materiału. Wewnątrz znajduje się drążek do powieszenia ubrań na wieszakach lub półki. Zatem funkcjonalność uzyskujemy dokładnie tę samą co w przypadku mebla z drewna czy innych materiałów.

Rozwiązanie tylko na chwilę? Absolutnie nie!

Przyjęło się, że tego typu meble kupujemy jako doraźne, tymczasowe rozwiązanie. Przydają się, gdy wynajmujesz mieszkanie bez wyposażenia. Stają również w mieszkaniach młodych małżeństw, ale tylko do czasu, gdy w mieszkaniu pojawi się zabudowa zamówiona u stolarza. Szafa tekstylna ma tę zaletę, że łatwo ją złożyć i przewieźć podczas przeprowadzki – jest zatem idealna dla studentów, którzy często zmieniają lokum.

Co zrobić z taką szafą, gdy nie jest już potrzebna w sypialni? Doskonale sprawdzi się na przykład w garażu lub piwnicy do przechowywania ubrań roboczych i innych niezbędnych rzeczy. Szafa tekstylna to również sposób na zorganizowanie sobie wnętrza niewielkich rozmiarów garderoby. Możesz ją wykorzystać jako mebel do schowka lokatorskiego, aby umieścić w nim okrycia wierzchnie po sezonie.

Właścicieli domków letniskowych również nie trzeba przekonywać do tego rozwiązania. Przecież nie musisz wydawać wielu tysięcy złotych na umeblowanie swojej wakacyjnej przystani. Jak widać szafa tekstylna może być wykorzystywana na wiele możliwych sposobów. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym modelom, aby wybrać najlepszą dla siebie.

Jak wybrać szafę tekstylną?

Szafa tekstylna zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjny mebel. Zatem jeśli masz do wykorzystania przestrzeń np. za drzwiami taka szafa świetnie się tam wpasuje. Zaletą tych rozwiązań są właśnie kompaktowe rozmiary i duża dowolność jeśli chodzi o wybór kubatury mebla. Możesz wybrać dokładnie taką, jakiej potrzebujesz.

Bardzo ważne jest również to, z jakich materiałów została wykonana. Tkanina musi być oddychająca, aby ubrania w niej zamknięte miały stały dostęp świeżego powietrza. Dzięki temu uchronimy tkaniny przed zawilgoceniem i nieprzyjemnym zapachem.

Organizacja wnętrza szafy tekstylnej to kluczowa kwestia. Najczęściej składa się ono z górnej półki, pod którą umieszczony jest drążek. Przestrzeń poniżej możesz wykorzystać za pomocą dopasowanych rozmiarem pudełek na buty lub inne drobiazgi.

Szafa tekstylna może mieć drzwiczki zamykane na zamek błyskawiczny lub być otwartą konstrukcją. Ta druga kategoria obejmuje naprawdę duże meble do przechowywania lub rozwiązania systemowe. Za ich pomocą możesz zorganizować w pełni funkcjonalną garderobę. Takie rozwiązania dają naprawdę ogromne możliwości jeśli chodzi o przechowywanie i jego organizację. Ciekawą opcją jest narożna szafa tekstylna – pozwala w pełni wykorzystać posiadaną przestrzeń. Jej zaletą jest lekkość i mobilność – najczęściej bowiem wyposażone są również w kółeczka.

Proste konstrukcje, składające się wyłącznie z wieszaków możemy spotkać w aranżacjach najlepszych projektantów wnętrz. Ich techniczny i surowy charakter świetnie sprawdza się w modnych loftach lub wnętrzach w stylu minimalistycznego wagi – sabi. Szafa tekstylna to mebel, który jest na tyle estetyczny, że z powodzeniem może stanąć w pokoju nastolatka lub sypialni.

Jeśli myślisz, że szafa tekstylna to mebel, którego raczej nie powinno się eksponować – jesteś w błędzie. Nowoczesne materiały, solidne wykonanie i ciekawe wzornictwo nie dotyczy wyłącznie tradycyjnych rozwiązań. Duży wybór kolorów tkanin to jedno. Drugą zaletą jest fakt, że na tkaninie można uzyskać dowolny wzór, zatem tego typu mebel może być naprawdę bardzo ładny.

Przejęło się, że tekstylna szafa na ubrania to wszystko co możemy znaleźć. Nic bardziej mylnego – dostępne są też tekstylne szafki na buty czy regały z półkami. Jak widać tego typu meble mogą być dokładnie tak funkcjonalne jak tradycyjne meble.

Do szafy tekstylnej można dokupić naprawdę sporo przydatnych akcesoriów, jak na przykład organizer na buty lub torebki, który mocuje się za pomocą rzepów do drążka. Do wysokich mebli montowane są pantografy, które ułatwiają korzystanie z mebla.