Czy termos trzyma zimno? Termosy idealne na lato

kubek termiczny

Sezon letni się zbliża, a wraz z nim urlopy i wyjazdy. Trudno wyobrazić sobie wymarzone wakacje bez odpowiedniego przygotowania. Niezależnie od tego czy wybierasz się nad polskie morze, czy planujesz wyjazd w góry lub w jakieś odległe miejsce na świecie niezastąpionym towarzyszem każdej wycieczki jest termos.

Termos na herbatę lub ulubiony zimny napój jest poręczny, nie zajmuje dużo miejsca i jest przyjazny środowisku. Dobrej jakości termos na kawę posłuży Ci podczas wielu wycieczek. Takie rozwiązanie jest również przyjazne dla Twojej kieszeni! Jeśli zastanawiasz się, czy termos trzyma zimno – odpowiadamy: tak! Właściwości termoizolacyjne tych naczyń pozwalają na utrzymanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur.

Czym kierować się przy wyborze termosu?

Wybierając termos, warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów. Nie jest to przedmiot, który zmieniamy raz na sezon, stąd też opłaca się zainwestować w jakościowy produkt. Poza tym kieruj się swoimi potrzebami i rodzajem aktywności, jaką preferujesz podczas urlopu. Jeśli jesteś amatorem długich, pieszych wędrówek wybierz termos o większej pojemności, taki który będzie miał wysoki parametr izolacji cieplnej i będzie odporny na uszkodzenia. Jeśli z kolei wolisz leniwie spędzać czas, albo spacerować po miejskich uliczkach Barcelony czy Berlina możesz zdecydować się na kubek termiczny. Wprawdzie utrzymuje on ciepło krócej niż tradycyjny termos, ale jest zdecydowanie mniejszy, a dzięki temu lżejszy i poręczniejszy.

Istotne znaczenie ma również rodzaj zamknięcia. Praktycznym rozwiązaniem jest termos z zakrętką, której można użyć jako kubeczka. Najbardziej powszechnym rodzajem są właśnie te odkręcane, trzeba jednak pamiętać, że ich częste odkręcanie sprawia, że szybciej ucieka ciepło. Alternatywą mogą być termosy z automatycznym zamknięciem. Zdecydowanie lepiej utrzymują temperaturę wewnątrz. Ostatnim elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest rodzaj uszczelnienia. Nie tylko chroni on napój przed rozlaniem, ale także ma wpływ na izolację cieplną.

Rodzaje termosów

Termosy różnią się od siebie przede wszystkim materiałem użytym do ich produkcji. Najbardziej powszechnymi są termosy wykonane ze stali nierdzewnej i z plastiku. Ponadto można podzielić te naczynia ze względu na przeznaczenie. Bogata oferta pozwoli Ci wybrać termos, za sprawą którego będziesz w pełni cieszyć się zasłużonym urlopem.

Termos na kawę i herbatę

Najbardziej powszechnymi termosami są te, w których możemy zabrać ze sobą ciepły napój. Ale przecież izolacja cieplna nie ogranicza się tylko do wysokich temperatur! Co więcej, zdecydowanie łatwiej utrzymać w termosie niską temperaturę niż wysoką. Jeśli zastanawiasz się, w czym zabrać ze sobą zimny napój na plażę bądź w góry podczas letniego urlopu – zabierz ze sobą termos. Dorzucając do środka kostki lodu, sprawisz, że twój ulubiony sok, lemoniada lub zwykła woda pozostaną zimne na dłużej.

Termos obiadowy

Wyruszając na całodniową wycieczkę na przykład w góry, warto zabrać ze sobą pożywny prowiant. Wszyscy kochamy wprawdzie kanapki jedzone na górskim szlaku, ale już pod koniec dnia zaczynamy myśleć o ciepłym posiłku. Odpowiedzią może być termos na jedzenie. Dzięki niemu zabierzesz ze sobą ciepły posiłek, gdziekolwiek pójdziesz. Taki termos turystyczny to wspaniałe rozwiązanie jeśli spędzasz wakacje z dala od cywilizacji.

Termos do lodu

Specjalne wiaderko do lodu, zazwyczaj wyposażone w sitko, na którym znajdują się kostki, to praktyczny pomysł na każde przyjęcie – nie tylko w sezonie letnim! Konstrukcją przypomina termos i wyróżnia się dużymi właściwościami termoizolacyjnymi. Jest jednak zdecydowanie większe i zaprojektowane w taki sposób, by wygodnie wyciągać z niego kostki lodu.

Termos ze stali nierdzewnej

Termosy metalowe wykonywane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie ulegają korozji. Metal ma nieco niższe właściwości termoizolacyjne, niż na przykład szkło, dlatego bardzo często posiadają one wewnątrz dodatkową warstwę próżniową. Metal jest materiałem, który sam w sobie jest lekki i odporny na uszkodzenia mechaniczne, stąd też są one wytrzymałe i praktyczne. Tego typu termosy sprawdzają się znakomicie podczas dłuższych wycieczek.

Termos plastikowy

Termos wykonany z plastiku tylko pozornie brzmi jak niezbyt dobre rozwiązanie. Plastikowa jest bowiem jego obudowa. Wewnątrz takiego naczynia znajduje się zwykle szklana wkładka, która jest najlepszym izolatorem cieplnym. Na uwagę zasługuje również bogata oferta kolorystyczna tego rodzaju termosów. Ze względu na wykorzystanie szkła są one cięższe, niż na przykład termosy metalowe i nieodporne na upadki i uderzenia. Z tego powodu termosy plastikowe polecamy podczas miejskich spacerów lub rodzinnych wypadów za miasto.

Kubek termiczny

Odmianą termosu o mniejszej pojemności jest kubek termiczny. Możesz zabrać go ze sobą, idąc do pracy lub na spacer. Takie kubki są poręczne i nie zajmują dużo miejsca. Można je wygodnie nosić w dłoni lub schować do torby. I podobnie jak zwykłe termosy świetnie nadają się zarówno do gorących, jak i zimnych napojów.

Wady i zalety termosów

Największą zaletą wszystkich termosów jest fakt, że można je ze sobą zabrać w dowolne miejsce na świecie. Jest to sprawdzony sposób, by móc cieszyć się gorącą herbatą lub zimną wodą o każdej porze dnia. Termosy turystyczne różnią się oczywiście od kubków termicznych, ale kupując dostosowany do swoich potrzeb termos, niewątpliwie nie znajdziesz w nim wad! Najważniejsze, by był wytrzymały, szczelny i dobrze izolował ciepło.