Czy silikonowe formy do pieczenia ciast są bezpieczne?

Kolorowe, wykonane z tworzyw sztucznych akcesoria często wzbudzają skrajne emocje i budzą pytania o to, czy używanie ich jest aby na pewno bezpieczne. W poniższym artykule sprawdzamy prawdy i mity na temat silikonowych akcesoriów do kuchni.

Formy do pieczenia ciast – jakie wybrać?

Tworzywa sztuczne w kuchni to nic innego jak efekt rozwoju technologicznego, który wspiera typowo praktyczne myślenie na temat przyrządów kulinarnych. Wybierając formy do pieczenia z tworzyw sztucznych, nie narażasz się na sytuację, kiedy to na naczyniu pojawią się rysy, które mogą doprowadzić do rozwoju szkodliwych dla zdrowia bakterii. W przypadku silikonowych akcesoriów kuchennych nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Nic więc dziwnego, że formy z tworzyw sztucznych zaczynają coraz częściej wkraczać do kuchni. Stanowią atrakcyjną alternatywę dla drewnianego wyposażenia – nie szkodzi im wilgoć i w łatwy sposób dają się czyścić.

Warto podkreślić, że akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych nie wchłaniają wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Wbrew niektórym opiniom pod tym względem są one nawet bardziej bezpieczne niż drewniane - na przykład łyżki czy tłuczki do mięsa - ponieważ mają one tendencje do pękania. Właśnie te pęknięcia są siedliskiem szkodliwych bakterii, przed którymi ostrzegają zwolennicy silikonowych akcesoriów kuchennych. Jeśli jednak jesteś fanem drewnianego wyposażenia – pamiętaj, aby je zaimpregnować i dokładnie suszyć po każdym użyciu.

Muffinki w silikonowej formie

ZALETY FORM SILIKONOWYCH

  • Nadają się zarówno do użytkowania w wysokich jak i niskich temperaturach;
  • Posiadają powierzchnię nieprzywierającą: wystarczy natłuścić formę do pierwszego użycia;
  • Można je spokojnie myć w zmywarkach – jednak bez używania ostrych środków chemicznych;
  • Elastyczne formy zapewniają oszczędność miejsca, ponieważ można je przechowywać zwinięte;
  • Ze względu na ich dużą elastyczność – wyjęcie ciasta z formy nie stanowi żadnego problemu. Ciasto możesz wyjmować z formy już nawet dwie minuty po wyjęciu go z piekarnika.

Czy badania naukowe powstrzymają nas przed kupowaniem silikonowych form do pieczenia ciast?

Od czasu do czasu docierają jednak do nas badania, które próbują udowadniać, że tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji akcesoriów kuchennych pod wpływem wysokiej temperatury, czyli np. podczas pieczenia wydzielają szkodliwe dla organizmu substancje.

Żadne z tych badań jednak nie potwierdziło tych złowieszczych hipotez, a większość specjalistów w dalszym ciągu utrzymuje, że używając silikonowych form do pieczenia i innych akcesoriów, absolutnie nic nam nie grozi.

Wysokie temperatury – nie musisz się ich obawiać

W praktyce rzadko używamy plastikowych naczyń w kuchence mikrofalowej lub piekarniku. Wyjątek stanowi jednak silikon, z którego powstają kolorowe formy do pieczenia ciasta.

Warto jednak podkreślić, że odporność tego typu silikonowych form na wysokie temperatury sięga nawet 260 stopni Celsjusza. Nie straszne im są też niskie temperatury – zniosą nawet – 40 stopni C! Spokojnie można w nich więc nie tylko piec, ale też mrozić żywność.

Jednak w przypadku innych tworzyw sztucznych niż tych, przeznaczonych do pieczenia – zalecamy wczytać się w zalecenia producenta i sprawdzić, czy aby na pewno nadają się one na eksperymenty z wysokimi temperaturami.

Forma na 12 muffinków

Czy silikonowe formy do pieczenia ciast wpływają na smak ciasta?

Silikon jest tworzywem sztucznym, dlatego sceptycy (albo miłośnicy tradycjonalnych rozwiązań) obawiają się, że silikon nie utrzyma w ryzach wypiekanego ciasta. Są też tacy, którzy twierdzą, że silikon zmienia smak potraw. To absolutny mit!

Silikonowa forma na ciasto jak najbardziej poradzi sobie z utrzymaniem w ryzach wypiekanego ciasta. Nie ma też powodu do obaw, jeśli chodzi o jego smak – silikon ani nie wchłania, ani nie oddaje żadnych zapachów. Jeśli więc obawiasz się, że silikonowa forma na twoje ciasto sprawi, że wypiek się nie uda albo straci smak – możesz być spokojna – nie ma takiej możliwości.

Elastyczność tworzywa ma za to swoje zalety – bardzo ciężko jest je porysować. Poza wspomnianym już brakiem możliwości stworzenia idealnego środowiska dla bakterii – będą one długo po prostu ładnie się prezentować na kuchennym blacie.

Silikonowe formy do pieczenia

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA FORM SILIKONOWYCH

  • Przed pierwszym użyciem należy umyć formę, następnie nasmarować wewnętrzną stronę olejem, masłem lub margaryną;
  • Unikaj bezpośredniego kontaktu formy z płomieniami;
  • Nie używaj w kontakcie z formą ostrych narzędzi, które mogłyby ją uszkodzić;
  • Po każdym użyciu umyj i wytrzyj formę do sucha.