Czy kosz na śmieci w łazience jest potrzebny?

Łazienkowe kosze na śmieci nie są najbardziej oczywistymi elementami wyposażenia wnętrz. Możemy je spotkać mniej więcej w połowach polskich domów. Co sprawia, że jedni korzystają z łazienkowych koszy na śmieci, a inni uważają je za zupełnie zbędne akcesorium? Dlaczego kosz w łazience jest potrzebny? Jak wybrać najodpowiedniejszy model? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i być może przekonamy niektórych do korzystania z kosza w łazience.

Po co w łazience kosz na śmieci?

Są tacy, którzy uważają, że kosz w łazience nie jest potrzebny, ponieważ wszelkie odpady wyrzucają do sedesu. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że takie czynności prowadzą do zapychania odpływów czy też problemów, z którymi zmagają się później oczyszczalnie. Prócz wacików kosmetycznych do sedesu trafiają włosy, wata, chusteczki nawilżane, wkładki higieniczne, a nawet patyczki kosmetyczne czy lekarstwa. Wszystkie wyżej wymienione przedmioty powinny znaleźć się w łazienkowym koszu na śmieci, jednak nie każdy pozwala sobie na kilkumetrowy spacer z łazienki do kuchennego kosza.

Rozwiązaniem uciążliwego problemu z koniecznością wyrzucania odpadów w innym pomieszczeniu jest zakup niewielkiego kosza na śmieci do łazienki. Szeroki wybór akcesoriów łazienkowych w sklepach sprawia, że kosz możemy dopasować do wystroju naszego wnętrza i miejsca, w którym chcemy go umieścić. Odpowiednio wybrany kosz będzie odgrywał rolę nie tylko funkcjonalnego dodatku, ale też stanie się elementem, który ozdobi łazienkę i nada jej odpowiedni charakter.

Czarny kosz na śmieci z drewnianą pokrywą

Z dziurkami, z cichym domykiem i dodatkowym pojemnikiem w środku

Łazienkowe kosze na śmieci nie muszą być nudne! Na sklepowych półkach znajdziemy produkty ze specjalnymi dziurkami, z pojemnikami do segregacji, z pedałem czy też w komplecie z innymi akcesoriami łazienkowymi. Wybór przyprawia o zawrót głowy. Jak wybrać taki, który posłuży nam przez długie lata i będzie sprzyjał utrzymywaniu czystości?

Najczęściej spotykamy się z łazienkowymi koszami na śmieci, które wyposażone zostały w pedał do otwierania pokrywy. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy dotykać rękami kosza, a ten zawsze pozostaje zamknięty. Niestety niektóre małe i lekkie kosze przewracają się przy próbie otwierania, więc przed zakupem warto wypróbować ten mechanizm w sklepie. Niektóre kosze charakteryzują się również cichym domykiem pokrywy.

Łazienkowe kosze na śmieci w zestawach

Dużą zagadką jest też zastosowanie dziurkowanych powierzchni w obudowie koszy (szczególnie metalowych). Pełnią one przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Ciekawym rozwiązaniem mogą poszczycić się kosze z osobnymi pojemnikami do segregacji. Pomogą one odseparować od głównych odpadów na przykład plastikowe butelki po płynach do płukania jamy ustnej.

Jeżeli jesteśmy w trakcie urządzania lub generalnego remontu swojej łazienki i nie posiadamy jeszcze pozostałych akcesoriów, to doskonałym rozwiązaniem będzie zakup kosza na śmieci w komplecie ze szczotką toaletową, kubkiem na szczoteczki do zębów czy też dozownikiem do mydła. Akcesoria w jednym kolorze i podobnej formie wprowadzą do Twojej łazienki ład i wyjątkowy styl.

Zestaw łazienkowy

W sklepach królują metalowe

Najpopularniejszym wyborem wśród koszy do łazienek są te wykonane w całości z metalu. Kosz na śmieci z takiego materiału jest trwały i prosty w czyszczeniu. Metalowy kosz na śmieci nie boi się nawet większości środków dezynfekujących, więc w razie potrzeby nie zniszczymy go podczas dokładnego mycia. Obecnie możemy wybierać spośród całej palety kolorów koszy metalowych. Jeżeli chcemy pozostać przy klasyce gatunku, to świetnym wyborem będzie kosz ze szczotkowanego aluminium.

Kosz na śmieci z pedałem

Plastikowe łazienkowe kosze na śmieci są lekkie i również można je w prosty sposób wyczyścić. Jednym z niezaprzeczalnych plusów jest fakt, że najczęściej są to najtańsze kosze w całym asortymencie. Akcesorium z tworzywa sztucznego często może pochwalić się mechanizmem Swing-Bin – obrotową pokrywą, która ułatwia wyrzucanie śmieci.

Na koniec nie możemy zapomnieć o koszach z elementami drewna, które powstały w celu idealnego wkomponowania się w łazienki urządzone w stylach industrialnym, skandynawskim czy prowansalskim. Aby nie dopuścić do rozmnażania się bakterii, o czystość koszy drewnianych należy wyjątkowo dbać i nie zapominać o odpowiednich sposobach czyszczenia, które nie uszkodzą drewnianej powierzchni.

Kosz na śmieci powinien być obowiązkowym punktem przy zakupie akcesoriów łazienkowych. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z metalu, które w sklepach znajdziemy w przeróżnych kolorach i wzorach. Aby ułatwić proces wyrzucania śmieci i zachować zasady higieny, najrozsądniej wybrać ten z pedałem otwierającym pokrywę i mechanizmem cichego domykamia.