Co na mole w szafie zadziała najlepiej? Oto sprawdzone sposoby
Kiedy się pojawią, mole w szafie niszczą twoją odzież, skutecznie uprzykrzając codzienne życie. Na szczęście można się z nimi stosunkowo łatwo uporać. Zapoznaj się z artykułem, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się tych dokuczliwych owadów ze swojego domu.
Jak wyglądają mole? W szafie z ubraniami dość łatwo je rozpoznać
Mole, które widzisz w szafie, to prawdopodobnie włosienniczki (łac. Tineola bisselliella), przedstawiciele rodziny motylowatych (łac. Tineidae), powszechnie nazywane molami odzieżowymi lub molami ubraniowymi. To niewielkie ćmy, ich długość nie przekracza 11 mm. Są pokryte włoskami o słomkowej barwie. Kiedy latają, ciężko jest je odróżnić od innych nocnych motyli, ale gdy siedzą, mają charakterystycznie (dachówkowato) ułożone skrzydła.
Inny gatunek ciem żerujących w szafach to mól kożusznik (łac. Tinea pellionella). Lubuje się w materiałach wełnianych oraz futrach. On także jest mały, nie przekracza wielkości 1 cm, a jego skrzydła mają żółtawy lub szarawy odcień. I to są właśnie cechy charakterystyczne owadów, które zagrażają twoim ubraniom.
Skąd się biorą mole w szafie?
Mole trafiają do twojego domu z zewnątrz. Larwy możesz przynieść na ubraniach zakupionych w secondhandzie czy na pożyczonej od koleżanki sukience. Z chęcią żerują także na kocach, poduszkach i innych tekstyliach, szczególnie z naturalnych materiałów. W naturze często żyją w gniazdach ptaków, gdzie żywią się m.in. piórami. Nie jest zatem szczególnie trudno wpuścić je do domu. Na szczęście łatwo jest się ich też pozbyć!
Sprawdzony sposób na mole w szafie to regularne porządki
Masz mole w szafie? Jak się pozbyć nieproszonych gości? Najważniejsze jest zapobieganie, dlatego przynajmniej raz w roku należy zrobić gruntowny przegląd szafy, oddać niepotrzebne ubrania potrzebującym, a te zniszczone przeznaczyć do recyklingu, np. robiąc z nich ścierki do wycierania podłogi.
Jeżeli podczas oględzin zauważysz, że któreś z ubrań jest uszkodzone, musisz je wyrzucić, ponieważ zwiastuje to obecność larw. Gdy znajdziesz taką odzież, pamiętaj, że warto także wyprać wszystko, co znajdowało się w pobliżu w wysokiej temperaturze (najlepiej 60 stopni Celsjusza), co pozwoli na skuteczne pozbycie się jaj oraz form larwalnych owadów.
Pamiętaj, że ulubionym miejscem dla moli są spokojne, wilgotne i zacienione kąty w twojej szafie. Mogą się tam swobodnie rozmnażać i żerować na odzieży, z której nie korzystasz. Niech to będzie zatem kolejnym argumentem do tego, aby regularnie porządkować i segregować ubrania, w których już nie chodzisz. To tak naprawdę najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tych owadów ze swojego domu raz na zawsze.
Domowe sposoby na mole w szafie
Jeżeli chcesz uniknąć rozwoju larw moli w szafie, pamiętaj też o jej regularnym wietrzeniu. Owady te bardzo nie lubią bowiem światła słonecznego ani suchego powietrza. Nie znoszą także silnych zapachów, dlatego warto regularnie stosować saszetki odświeżające do szafy o zapachu lawendy, cedru, goździków, szałwii, cytryny czy mięty. Dobrze sprawdzają się też odstraszacze w postaci aerozoli.
Jeżeli chcesz korzystać z darów natury, aby nie obciążać środowiska chemicznymi środkami, jesienią zbierz kasztany na mole – ich woń, chociaż dla ciebie niewyczuwalna, dla nich jest odpychająca. Podobnie zadziałają gałązki świeżej mięty, szałwii czy lawendy rozłożone w różnych częściach szafy.
Co zrobić, gdy domowe sposoby na mole w szafie zawiodą?
Może się zdarzyć tak, że zauważyć mole zbyt późno i nie będziesz w stanie pozbyć się ich wyłącznie za pomocą domowych metod. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale w takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczne środki przeciwko tym nieznośnym owadom. Te preparaty przyjmują zwykle postać kostek, kuli albo zawieszek. Są jednak toksyczne i szkodliwe dla zdrowia, dlatego zawsze trzymaj je poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Jak zabezpieczyć ubrania przed molami?
Wiesz już, jak pozbyć się moli z szafy oraz w jaki sposób zapobiegać ich rozmnażaniu się. Ale co zrobić, aby zabezpieczyć najcenniejszą odzież, gdyby jednak nie udało się zareagować wystarczająco szybko? Eleganckie sukienki, garnitury, żakiety czy wartościowe koszule zamykaj w pokrowcach na ubrania, z kolei sezonowe kurtki, czapki, szaliki oraz rękawiczki możesz przechowywać w workach próżniowych, które następnie warto dodatkowo umieścić w plastikowym pojemniku.
Podpis: Pokrowce na ubrania to skuteczny sposób na ochronę odzieży przed molami w szafie.
Pamiętaj także o tym, że mole możesz przynieść do domu nie tylko ze spaceru po lesie, ale także ze sklepu, takiego markowego. Dlatego profilaktycznie, przed umieszczeniem nowej odzieży w szafie, warto ją uprać lub oczyścić mechanicznie, aby pozbyć się ewentualnych larw moli jeszcze przed osiągnięciem przez nie dorosłości.