Aranżacja małego balkonu w bloku

Aranżacja balkonowa

Jak zaprojektować przestrzeń wypoczynkową na mały balkon w bloku? Aranżacje i porady, które przygotowaliśmy, pomogą ci w tym zadaniu. Pokażemy co zrobić, aby nawet bardzo mała przestrzeń stała się funkcjonalna i piękna.

Aranżacja małych balkonów nie musi ograniczać się do kilku doniczek z kwiatami na balustradzie. Nawet na bardzo małej powierzchni możesz stworzyć kącik wypoczynkowy i ogródek warzywny. Fakt, że rozwiązania trzeba dobrze przemyśleć, ale efektem tej pracy będzie inteligentnie zorganizowana przestrzeń.

Całoroczna aranżacja bardzo małego balkonu

Niewielki balkon zwykle jest częścią małego mieszkania, a to oznacza brak przestrzeni do przechowywania po sezonie. Dlatego aranżacja małych w bloku powinna być całoroczna. Większe elementy, takie jak regały czy siedziska wybierz z materiałów, które można pozostawić na balkonie również na jesień i zimę.

Warto również pomyśleć o przechowywaniu donic na kwiaty i zioła na balkonie. Jak to zrobić? Doskonałym pomysłem są siedziska w postaci skrzyń, w których można przechowywać akcesoria ogrodnicze i doniczki po sezonie. Zyskujesz w ten sposób wygodne miejsce do siedzenia i powierzchnie do przechowywania.

Wiele osób zapyta, co z suszeniem prania? Fakt, większość właścicieli mieszkań w blokach suszy je na balkonie. Istnieje kilka rozwiązań - jeśli balkon jest bardzo mały, zamiast rozkładanej suszarki wybierz sznurkową. Bez obaw, nie będą to przywiązane na stałe do balustrad sznurki - trudno byłoby wtedy korzystać z balkonu. Istnieją inne rozwiązania - na przykład sznurkowe suszarki, które rozciąga się tylko wtedy gdy są potrzebne.

Aranżacje małych balkonów - zaczynamy od siedziska

Standardowy balkon w bloku jest prostokątny i raczej wąski. W nowym budownictwie są one nieco większe, często kwadratowe. W tym drugim przypadku można pozwolić sobie na większe meble lub gotowe zestawy składające się z małych stolików i rozkładanych krzeseł.

Aranżacje małych balkonów w bloku z PRL-u stwarzają więcej kłopotów. Wąska, prostokątna przestrzeń może pomieścić wygodne siedziska. Wykorzystaj jeden z krańców balkonu na siedzisko z miejscem do przechowywania. Jeśli budowa parapetu na to pozwala, możesz wykorzystać przestrzeń pod nim. Ustaw prostokątną skrzynię, dodaj kilka poduszek outdoor. Dzięki temu parapet możesz wykorzystać jako stolik kawowy.

Rośliny na mały balkon - aranżacje w zieleni

Bez roślin doniczkowych aranżacje małych balkonów nie są pełne. Wybierz rośliny, które lubią stanowiska zgodne z wystawą balkonu. Wykorzystaj balustrady - do wyboru masz nie tylko klasyczne skrzynki na uchwytach, ale również mniejsze donice z tworzywa. Jeśli chcesz hodować zioła na balkonie, spróbuj stworzyć ogród wertykalny, czyli taki, który wykorzystuje przestrzeń pionowo. Na przykład za pomoc wiszących donic.

Wszelkiego rodzaju pnącza i bluszcze to najlepszy sposób na stworzenie prywatności. Bluszcz porastający kratownicę sprawi, że przechodnie i sąsiedzi z sąsiednich bloków nie będą mogli cię obserwować. Dla tych, którzy nie mają ręki do roślin lub często wyjeżdżają polecamy rośliny sztuczne. Kwiaty z tworzywa są obecnie bardzo wiernymi kopiami naturalnych roślin.

Czy wiesz, że na balkonie możesz hodować warzywa? Zamiast bluszczu, na słonecznym balkonie możesz hodować ogórki. Pomidorki koktajlowe, papryka czy podstawowe rośliny przyprawowe to idealne 2w1. W doniczce z podporami wyhodujesz pyszne warzywa i ukwiecisz mały balkon. Aranżacje tego typu zyskują na popularności - warto je przemyśleć, choćby ze względu na prognozy cen warzyw w sezonie.

Dekoracje na mały balkon

Aby aranżacja małego balkonu w bloku była pełna potrzebujesz jeszcze dekoracji. Ze względu na niewielką przestrzeń wybierzemy ozdoby praktyczne. Wieczorem przyda się odrobina nastrojowego światła. Aby przy okazji odstraszyć uciążliwe owady, postaw na lampion, w którym znajduje się świeca na komary. Pięknie wygląda, daje przyjemne, ciepłe światło i sprawia, że Twoja strefa wypoczynkowa jest wolna od insektów.

Czego jeszcze potrzebuje nasza aranżacja? Mały balkon będzie jeszcze przytulniejszy, gdy na podłodze znajdzie się dywan. Wybierz dywan outdoorowy, który może pozostać na balkonie przez cały rok.

Oto nasza aranżacja małego balkonu. Inspiracje, które przedstawiliśmy to tylko przykłady pięknych i praktycznych mebli, akcesoriów i dekoracji na mały balkon. Sprawdź, co jeszcze przygotowaliśmy dla ciebie na nowy sezon.