5 wyjątkowych pomysłów na letnie przyjęcie z ogniskiem

Kiedy zbliża się lato, a wraz z nim wakacje i sezon urlopowy, wiele osób postanawia wykorzystać swoje ogródki i działki jako miejsce na letnie przyjęcie oraz jako centrum spotkań z bliskimi. Długie wieczory pozwalają na przesiadywanie do późnych godzin na dworze i cieszenie się towarzystwem oraz ciepłym powietrzem. Kluczowym elementem wielu takich imprez jest wspólne grillowanie lub organizacja ogniska na specjalnych paleniskach ogrodowych. Jak jednak nie popaść w banał i wyróżnić swój wieczór na tle pozostałych, aby został w sercach twoich gości na długie lata? Poniżej znajdziesz kilka porad, jak zorganizować doskonałe letnie przyjęcie z ogniskiem.

Zachwyć ciekawą aranżacją miejsca

Każdy ogród jest odmienny. Odciska się na nim ręka gospodarza, przelewając odrobinę jego osobowości na dane miejsce. Jeśli planujesz przyjęcie, możesz jednak wykonać dodatkowy wysiłek i zaaranżować przestrzeń ogrodową tak, aby zachwyciła gości swoją magią i tajemniczością. Nie potrzeba wiele, żeby zbudować klimat. Wyłóż miękkie, kolorowe koce na krzesła. Dodadzą miejscu trochę przytulności, a gdy zrobi się chłodniej, będzie można się nimi okryć. Możesz też użyć bezprzewodowych lampek choinkowych, opleść nimi ścianki altanki lub zwinąć je w szklanym słoju na środku stołu. Warto też zadbać o zastawę. Jedzenie z jednorazowych talerzyków może i jest wygodne, ale raczej nie buduje nastroju. Jeśli ustawisz na stole ceramiczne talerzyki i ładne sztućce oraz zadbasz o sposób podania sałatek czy szaszłyków, Twoi goście na pewno to docenią i zapamiętają spotkanie na długo. Dzięki dodatkowemu przygotowaniu, impreza z ogniskiem na palenisku ogrodowym stanie się wyjątkowym, magicznym momentem i na pewno będzie wspominana milej niż standardowy grill z winem w plastikowych kubeczkach.

Stół przygotowany na imprezę ogrodową lub przyjęcie

Zbuduj oś tematyczną imprezy

Letnie przyjęcie tematyczne to doskonały pomysł na zabawę. Porozmawiaj ze znajomymi i razem ustalcie, co będzie waszym motywem przewodnim. Piraci? Wyspy hawajskie? Światy fantasy czy sci-fi? Jeśli przedyskutujecie pomysł razem, każdy będzie w niego zaangażowany. Możecie przygotować stroje i przekąski pod temat - nic was nie ogranicza. Jeśli zdecydujecie się na przykład na temat związany ze średniowieczem, główną atrakcją wieczoru może być ognisko, na którym wcześniej spłonęła czarownica. Jej podobiznę można wydrążyć w drewnie lub pozostawić wyobraźni. Aby zachować bezpieczeństwo w ogrodzie, pod ogień warto podstawić duże palenisko ogrodowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu smażenie kiełbasek i pieczenie ziemniaków odbędzie się bez szkody dla trawnika. Oś tematyczna pozwoli na lepszą integrację grupy i niezapomniane przeżycia. W końcu na jakim ognisku można teraz spalić podobiznę czarownicy?

Dziewczynka ma malowaną twarz na imprezie tematycznej w ogrodzie

Przedstaw gościom ciekawe menu

Letnie przyjęcie ogrodowe kojarzy się zwykle z grillowanym mięsem i kiełbaskami. Jednak nie są to jedyne potrawy, które można przyrządzić nad ogniem. Ponadto dieta wegetariańska staje się coraz bardziej powszechna, dlatego warto rozejrzeć się za jakimiś alternatywami dla standardowych, typowo mięsnych dań: nad ogniem można przygotować prawie wszystko, jednym z ciekawszych warzyw na grilla jest cukinia. Wystarczy ją pokroić, posolić, wrzucić na ruszt i gotowe. Tak samo możesz postąpić z każdym innym warzywem: papryką, cebulą, pieczarkami i innymi. Jeśli masz odrobinę więcej czasu i chęci, możesz zaproponować gościom nadziewane pieczarki, grillowane boczniaki z szalotką i tajskimi przyprawami czy szparagi z sosem holenderskim, a na deser pieczone jabłka lub banany z czekoladą. Takie menu jest świetnym urozmaiceniem dla zwykle mięsnej, grillowej uczty. Goście na pewno to docenią i zapamiętają twoje smakołyki z ognia na dużo dłużej niż zwykłą kiełbasę z ketchupem.

Jedzenie na imprezie ogrodowej

Zaangażuj znajomych w gry i zabawy

Przygotowanie jedzenia i miejsca to dosyć podstawowe obowiązki gospodarza imprezy. Jednak tym, co czyni spotkanie wyjątkowym, jest jego niepowtarzalny klimat i atmosfera. Jeśli wszyscy dobrze się znają, można pozwolić spotkaniu biec swoim rytmem, jednak takie sytuacje zdarzają się dosyć rzadko. Na większości imprez znajdzie się jedna lub dwie osoby, które dopiero co poznają resztę towarzystwa. Dlatego warto zadbać o zapewnienie rozrywki, która zaangażuje wszystkich zgromadzonych. Jedną z najprostszych gier imprezowych są kalambury. Każdy wymyśla hasło, każdy się wygłupia. Można zmodyfikować odrobinę tę zabawę - stworzyć pulę haseł wśród zgromadzonych i podzielić się na dwie grupy. Każda osoba w grupie losuje jedno hasło i w zależności od tury opisuje je jednym zdaniem, jednym słowem, dźwiękiem lub (w ostatniej turze) melodią. Możesz też zaproponować zebranym proste gry planszowe takie jak Totem czy Da Bubble. Dzięki umieszczeniu ogniska na palenisku ogrodowym, nie nikt nie będzie musiał go bez przerwy pilnować i wszyscy będą mogli się integrować i bawić.

Zabawa ogrodowa podczas imprezy

Wykorzystaj ciekawe zjawiska atmosferyczne

Ogniska i grille to imprezy typowo letnie i wiosenne. Można się wtedy cieszyć długimi wieczorami i dosyć ciepłymi nocami oraz zwykle bezchmurnym niebem. Warto wykorzystać te okoliczności i zaproponować gościom wspólne obserwacje sklepienia niebieskiego lub zorganizować przyjęcie w trakcie niecodziennych zjawisk. Co prawda zaćmienia Księżyca czy Słońca zdarzają się dosyć rzadko, jednak co roku można zaobserwować na niebie roje meteorytów. Jednym z najciekawszych i najbardziej popularnych są Perseidy, pojawiające się zazwyczaj w okolicy sierpnia. Przyjęcie z widokiem na spadające gwiazdy na pewno na długo zapisze się w pamięci zgromadzonych. Możesz sprawdzić też, kiedy będą do zaobserwowania inne ciekawe zjawiska, korzystając z kalendarza spadających gwiazd lub śledząc informacje na stronach instytutów astronomicznych. Wyobraź sobie, że na palenisku ogrodowym wesoło trzaska ogień, a Ty ze znajomymi i rodziną obserwujesz spadające gwiazdy, popijając piwko lub winko i zagryzając grillowanymi przysmakami. Takie wspomnienie na długo pozostanie w pamięci.

Gwiazdy przelatujące nad lasem

Sposobów na niezapomnianą letnią imprezę z wykorzystaniem grilla może być tyle, ilu jest gospodarzy. Przedstawione tu propozycje pomogą ci zorganizować niezapomniany wieczór. Pamiętaj, że to, co uczyni go wyjątkowym, to wspólne przeżycia i wspomnienia czasu spędzonego z bliskimi. Cała otoczka to tylko miły dodatek i wyraz troski wobec najważniejszych dla ciebie osób.