5 pomysłów na wnętrze z zegarem

Zegary służą do odmierzania czasu, jednak można także wykorzystać je w celach dekoracyjnych. Piękny zegar powieszony na pustej ścianie może całkowicie odmienić wygląd całego pomieszczenia. Oto więc pięć pomysłów na klimatyczne wnętrze z zegarem.

Pusta ściana i co dalej?

Wydaje się proste, ale wcale takie nie jest... O co chodzi? O zagospodarowanie miejsca na pustej ścianie w salonie nad kanapą. Elementy dekoracyjne powinny współgrać z całością. Często bywa jednak tak, że montuje się nad kanapą wiszącą półeczkę, na której ustawia się książki. Równie częstym pomysłem jest umieszczanie ramek ze zdjęciami. A co myślicie o tym, aby właśnie nad kanapą umieścić piękny zegar ścienny? Jest to bardzo ciekawy pomysł, zwłaszcza, że mamy dość spory wybór stylowych zegarów ściennych. Bardzo interesującym motywem może być wykonanie napisu na ścianę z cytatem związanym z czasem i umieszczenie na jego końcu zegara. Wymaga to dobrego przemyślenia tak, aby styl liter i cytat pasował do wybranego modelu zegara ściennego. Ważna jest także kolorystyka, która powinna współgrać z innymi elementami w salonie.

zegar na scianie

Wśród roślin

Wnętrze z zegarem uzupełnione rozmaitymi roślinami jest jednym z oryginalniejszych pomysłów. Obecnie na rynku znaleźć można duży wybór półek, na których można umieścić rośliny, a pośrodku postawić zegar. Jednak jeśli chcemy się wyróżnić, warto postawić na dekoracyjną drabinkę i rozplanować ułożenie na niej roślin w taki sposób, aby były podkreśleniem stylowego, stojącego na niej zegara. Wybór mniejszych zegarów stojących również jest spory, trzeba więc poszukać takiego, który będzie współgrał z naszą roślinną kompozycją. Jeśli ktoś jednak nie jest fanem drabinek, może skomponować taką dekorację na półce - najlepiej jednak, jakby była ona stopniowana. Wywoła to na pewno ciekawy efekt. A może zegar-motyl pośrodku roślinności? Czemu nie!

Ciekawe wnętrze z zegarami

Styl antyczny czy styl nowoczesny

Jedni stawiają na nowoczesne urządzenie salonu, z najnowszymi trendami, inni wolą wybrać coś w stylu retro. Najważniejsze jednak, aby salon nie odstawał od reszty mieszkania. Jeśli zdecydujemy się na styl antyczny, możesz wypełnić wnętrze swojego salonu imponującym, antycznym zegarem. Takie zegary zwykle mają swoją cenę, ale jest ona ich warta. Piękny, drewniany zegar, będący wierną repliką np. XIX w., będzie na pewno przykuwał uwagę gości. Tego typu zegary stojące są doskonałą ozdobą do wnętrz. Duże zegary w stylu antycznym zazwyczaj biją każdą pełną godzinę, a czasami jednym uderzeniem biją pół godziny. Czasem zastanawiamy się, czy taki zegar nie będzie się nam dość często zatrzymywał. Warto więc sobie może w tym miejscu przy okazji odpowiedzieć na pytanie: dlaczego zegar staje? Najczęściej po prostu odpowiednio o zegary nie dbamy, a zwłaszcza te z wahadłem, które jest przecież bardzo istotnym elementem zegara. To jest trochę tak jak z żywym organizmem - jeśli nie będziemy dbać odpowiednio o zdrowie, zachowywać profilaktyki, chodzić na kontrolne wizyty, to w końcu dopadnie zmęczenie, choroba i trzeba będzie leczyć. Warto więc oddawać zegary do zegarmistrza na fachowy przegląd. Warto też, według konieczności, smarować taki zegar. Trzeba dbać o czystość, bo brud może także być przyczyną tego, dlaczego zegar staje.

Kiedy wybieramy styl nowoczesny, wybieramy także zegary elektroniczne, zegary na baterie, stylowe zegary stołowe. O takie zegary także warto dbać i obserwować, czy na pewno wszystko w nich działa jak należy. Jeśli nie umiemy sobie z czymś sami poradzić, warto udać się do zegarmistrza. Wiadomo, dziś istnieje też moda na "wymianę na lepszy model", ale zanim zdecydujemy się na ten krok, zastanówmy się porządnie, czy aby na pewno nie warto jeszcze naprawić tego pięknego zegara, który posiadamy. Chyba, że pragniemy znowu zmiany w salonie i np. chcemy zamienić zegar stojący na zegar ścienny. Czasem przecież przychodzi ochota na zmiany wystroju.

Stary zegarek na tle z manuskryptu

Biurko w salonie

Coraz częściej bywa i tak, że w mieszkaniach we wnęce nowocześnie urządzonego salonu, zamiast stołu, postawione jest biurko do pracy. Ważne wtedy, aby nie było ono zawalone, ale tak urządzone, by pozostawało zawsze czyste, przestrzenne i również stało się elementem współgrającym z resztą elementów w salonie. Biurko powinno być także przestrzenią, w której poczujesz się komfortowo. Nawet, jeśli wydaje nam się, że jest ono na uboczu, wytrawne oko gościa na pewno skieruje się w jego stronę. W rogu biurka można więc umieścić ciekawy organizer na dokumenty, czy też pudełko na długopisy i inne potrzebne rzeczy. Jeśli z biurka korzystają dwie osoby i są na nim np. postawione dwa laptopy, to przestrzeń między nimi można wypełnić delikatnymi lampkami i zegarem stołowym. Obecnie na rynku są przeróżne, nowoczesne zegary stołowe, także jest na pewno w czym wybierać podczas urządzania wnętrza z zegarem. Jeśli na biurku znajduje się jeden komputer, taki zegar będzie ciekawym elementem w rogu biurka. Na pewno umieszczenie zegara na czystym biurku, ewentualnie obok jeszcze jakiejś roślinki sprawi, że biurko stanie się piękniejszym miejscem i nie będzie tak odbiegać od reszty nowocześnie urządzonego salonu. Znowu należy pamiętać o tym, aby wszystko współgrało kolorystycznie - to naprawdę potrafi robić ogromne wrażenie.

Biurko w salonie z nowoczesnym zegarem i laptopem

Tymczasem w kuchni...

Jeśli jednak nie lubimy bijącego zegara w salonie i jeśli przeszkadza nam jego tykanie na biurku, ale za to konieczny wydaje nam się w kuchni, to również tutaj możemy wdrożyć bardzo ciekawy pomysł. Jeśli chcemy postawić na oryginalność to mamy takie zegary ścienne w ofercie na rynku, które przypominają potrawy, są w kształcie filiżanki bądź są ozdobione metodą decoupage, która oferuje nam dużo motywów owocowych, motywów przypraw. A jeśli posiadamy półeczkę na ścianie z eleganckimi, przezroczystymi pojemnikami na makarony czy ryż, to można wpleść pomiędzy pojemniki zegar stojący, przypominający makaron. Takie zegary też można znaleźć w wielu ofertach. Jeśli jesteśmy fanami kawy i mamy w pojemnikach różne jej ziarna, to obok będzie pasował pięknie zegar w kształcie filiżanki, może być i z napisem "coffee". Wszystko zależy od tego, co lubimy i jak chcemy urządzić naszą kuchnię.

Jak więc widzimy, zegary, czy to zegary ścienne czy zegary stołowe, mogą być bardzo niezwykłym elementem dekoracyjnym. Niby zwyczajne, a jednak (nie)zwyczajne.

Nowoczesna kuchnia